Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na czym to polega?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na czym to polega?
Pożyczka hipoteczna to popularny produkt kredytowy, z którego korzysta wielu konsumentów. Czasem jest tak, że nasze zobowiązania zaczynają nas przerastać i zaczyna nam brakować na spłatę. Jako rozwiązanie pojawiają się właśnie pożyczki pod zastaw nieruchomości. Sprawdź, na czym to polega.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości często okazywały się wybawieniem dla ludzi, którzy nazbierali już tyle różnych zobowiązań, że ich wartość była zbyt duża na zastosowanie zwykłego kredytu. Wtedy z pomocą przychodziła pożyczka hipoteczna, która pozwoliła wielu osobom wyjść na prostą i pozbyć się narastających długów.

Nie funkcjonuje ona jako pożyczka online, ponieważ wymaga większej ilości dokumentów w celu uruchomienia środków na nasze konto. To, co trzeba było zrobić, to oddać pod zastaw posiadaną przez siebie nieruchomość jako zabezpieczenie dla instytucji finansowej.

Jeśli nie mamy żadnych nieruchomości na własność, to zawsze możemy spróbować zawnioskować o pożyczkę długoterminową, która również ze względu na długi okres spłaty może pomoc nam zmniejszyć obecne raty i uratować domowy budżet.

Czym są pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod nieruchomość jest naturalnym wyjściem ze zbyt wysokiej kwoty posiadanych długów. Powstały zatem na rynku takie oferty jak pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości. Trzeba zachować ostrożność przy tego typu rozwiązaniach, ponieważ są to pieniądze pożyczone od osób prywatnych.

Czyli nie obowiązują ich regulacje prawne, jakie obowiązują np. banki. Można się zastanawiać, dlaczego ktoś ma wybrać prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości, a nie kredyt hipoteczny w banku? Odpowiedź jest prosta. Zdarza się, że ktoś miał w przeszłości kłopoty z regularną spłatą swoich zobowiązań lub ma wpis w BIK, lub KRD.

Wtedy bank nie udzieli takiej pożyczki. Wymagany jest również szereg dokumentów finansowych, świadczący o uzyskiwanych odchodach. W przypadku prywatnej pożyczki pod zastaw takich wymogów nie ma. Jest ona dużo łatwiej dostępna, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Zawsze trzeba pamiętać, że jeśli nie będziemy dokonywali spłaty swojego długu, to możemy stracić swoją nieruchomość.

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Znanym produktem kredytowym jest również pożyczka hipoteczna. Możemy uzyskać ją zarówno w bankach, jak i innych pozabankowych firmach pożyczkowych. Sposób, w jaki działa pożyczka pod hipotekę zbliżona jest do kredytu hipotecznego. Jeśli mam wybór pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym, a dodatkowo jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania lub budową domu, to wybierzemy kredyt hipoteczny.

Jest tak, ponieważ, jeśli pieniądze przeznaczamy na konkretny cel i przedstawimy na to dowody, to kredyt ten jest bardziej przystępny cenowo. Czyli kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup nieruchomości lub jej remont, a  pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Aby porównać pożyczki hipoteczne, zawsze zachęcamy do przeanalizowania wysokości oprocentowania i prowizji, a w szczególności RRSO, jakie podane jest w ofercie. RRSO zawiera w sobie całkowity koszt pożyczki, więc jest najlepszą wartością porównawczą.

Pożyczka pod zastaw mieszkania - to możliwe?

Jeśli jesteśmy właścicielami lokalu w bloku, to oczywiście interesuje nas pożyczka pod zastaw mieszkania. Wiele banków i firm pożyczkowych ma swojej ofercie pożyczki pod zastaw mieszkania. Trzeba przedstawić akt własności mieszkania, a często także informację o tym, czy na mieszkaniu są jakiekolwiek zaległości z tytułu czynszu, czy innych regularnych opłat w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej.

Wysokość pożyczki pod zastaw mieszkania  zależy od wartości rynkowej lokalu i z reguły to wartość ta musi być wyższa od ilości pożyczonych pieniędzy. Obecnie możliwa jest również prywatna pożyczka pod zastaw mieszkania. Czyli po prostu osoba prywatna wpisuje się jako wierzyciel w księdze wieczystej i wykreślany jest dopiero po spłacie długu wobec niego.

Czy możliwa jest pożyczka pod zastaw mieszkania bez dochodu? Tak możliwa, ponieważ osoby prywatnej nie obchodzi ile zarabiasz, gdzie pracujesz i jak długo. Wierzyciela prywatnego interesuje jedynie to, czy będziemy oddawać mu jego pieniądze i będzie pilnował tego terminu. Najczęściej nie trzeba przedstawiać pełnej dokumentacji finansowej.

Pożyczka pod zastaw domu - jak działa?

Obok możliwości pożyczki pod zastaw mieszkania istnieje również pożyczka pod zastaw domu. Tutaj również trzeba być właścicielem nieruchomości, która nie jest obciążona innymi długami. W skład zastawu domu wchodzi również działka i wszelkie prawa związane z przejazdem i przechodem przez jej teren.

Dom musi spełniać szereg wymogów no. Nie może być siedliskiem, jeśli chcemy uzyskać tę pożyczkę w banku. Ponadto musi być droga dojazdowa, ponieważ jak wierzyciel miałby sprzedać tę nieruchomość, jeśli jest problem z dojazdem? Jeśli dom ma kilku właścicieli, to wszyscy oni muszą wyrazić zgodę na zastaw na tej nieruchomości.

Ostatnio w ofertach firm pożyczkowych jest możliwa również pożyczka pod zastaw domu bez bik. To specjalna ofert dla osób, które nie spłacały swoich zobowiązań w przeszłości regularnie i mają kartotekę obciążoną wpisem o nierzetelności.

Jak weryfikowane są pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK?

Istnieje możliwość udzielenia pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK. Jest to szczególnie domena firm pożyczkowych, która chcąc pozyskać jak największa ilość klientów, proponują taką opcję.

Prywatne pożyczki również nie wymagają sprawdzenia w rejestrach innych baz tj. KRD. Banki weryfikują klienta bardziej szczegółowo i sprawdzają wszelkie dostępne rejestry.

Jakie jest ryzyko pożyczki hipotecznej?

Aby uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości, musimy posiadać na własność mieszkanie lub dom. Może być to dom jednorodzinny czy wielopokoleniowy, nie ma to większego znaczenia. Jedyne i najbardziej przerażające jest to, że możemy stracić swój dom lub mieszkanie. W umowie pożyczki, jaką zawieramy, zobowiązujemy się do regularnych comiesięcznych spłat rat, jakie zostały ustalone w harmonogramie.

Ponadto umowa zawiera zapis, że w przypadku niewywiązania się z powyższej zasady pożyczkodawca staje się właścicielem nieruchomości i może ją upłynnić w celu zaspokojenia swoich roszczeń finansowych. Spędza to sen z powiek wielu osób, ponieważ coś, na co pracujemy całe życie, może pójść do licytacji i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu.

Należy pamiętać, że wartość nieruchomości najczęściej jest wyższa niż wartość pożyczki, właśnie w celu zabezpieczenia finansowego dla pożyczkodawcy. Tego typu zobowiązanie należy podejmować z najwyższą ostrożnością i czytać umowę, która podpisujemy.

Jakie dokumenty potrzebne są do wzięcia pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Proces ubiegania się o pożyczkę hipoteczną jest bardziej rozbudowany niż wnioskowania o zwykłą pożyczkę. Musimy tu przedstawić akt notarialny, który świadczy o własności zastawianej nieruchomości, a także odpis księgi wieczystej. Księga wieczysta niezbędna jest do ustalenia, czy ten dom lub mieszkanie nie jest obciążone już innym wpisem, innego wierzyciela.

Bank nie wpisze się na drugim miejscu, ponieważ w przypadku konieczności sprzedaży nieruchomości, będzie dopiero drugi w kolejności do pokrycia swoich strat.Dodatkowe dokumenty, które mogą być potrzebne to wypis i wyrys z ewidencji gruntów oraz zaświadczenia o dochodach. Ponadto wymagany jest oczywiście dokument tożsamości, a hipoteka w przypadku bankowych pożyczek również szczegółowa dokumentacja osiąganego dochodu.

Czy te informacje były pomocne?

Ocena artyułu: 4 / 1 głos
xTa witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.

Pytania i odpowiedzi

* Uzupełnij to pole

Sprawdź podobne artykuły

Zobacz wszystkie