Czym się różni pożyczka online od kredytu gotówkowego?

Czym się różni pożyczka online od kredytu gotówkowego?
Kredyt, a pożyczka? Jaka jest różnica? Zastanawiając się nad ofertą kredytową instytucji finansowych, możemy spotkać się z różną nomenklaturą tych produktów. Czym się bowiem różni kredyt od pożyczki?

Co to jest pożyczka online?

Przede wszystkim ważną informację jest to, że pożyczka normowana jest przez kodeks cywilny. Obecnie dostępna jest zarówno pożyczka online, jak i pożyczka w stacjonarnych placówkach. Pożyczka może być udzielona przez instytucje finansowe, ale i przez osobę prywatną. Pożyczkodawca musi być właścicielem pożyczanych środków.

Klient z kolei nie musi tłumaczyć się z celu, na jakie pożycza pieniądze, a pożyczkodawca nie ma prawa tego sprawdzać. Pożyczkodawca udostępnia określoną kwotę pieniędzy lub rzeczy pożyczkobiorcy, a ten ma ją spłacić lub zwrócić w określonym terminie. Mało tego, jeśli pożyczka nie przekracza kwoty 500 zł, to nie musi być nawet spisana umowa. To samo z wartością rzeczy, z tym, że nie może przekraczać ona wartości 1000 zł.

Pożyczka jest produktem, który jest łatwiejszy w otrzymaniu niż kredyt. Często do uzyskania pożyczki wystarczy sam dowód osobisty oraz nasze oświadczenie o osiąganych dochodach. Bez konieczności dostarczania zaświadczeń czy wyciągów z konta. Coraz bardziej liberalne i pomysłowe oferty pojawiają się jako zachęcenie do skorzystania z ofert pożyczek od parabanków.

Bardzo znaną propozycją jest opcja pierwszej pożyczki za darmo. Oznacza to, że po raz pierwszy zaciągając tego typu zobowiązanie, nie poniesiemy z tego tytułu żadnych kosztów. Ma to na celu oswojenie klienta z tym produktem, co może zaowocuje skorzystaniem z kolejnej, tym razem odpłatnej pożyczki. Na rynku są równie z oferty pożyczek online dla klientów zadłużonych, pożyczki bez BIK, a nawet dla osób, które mają komornika.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który udzielany jest jedynie przez banki. Jego funkcjonowanie i zasady przyznawania oraz obsługi reguluje Ustawa prawo bankowe. Umowa kredytowa musi zawsze mieć formę pisemną, w której są zawarte informacje tj. kwota kredytu, terminy i zasady spłaty, a także jego warunki cenowe tj. oprocentowanie, prowizje i inne opłaty.

Dodatkowo ustawa o kredycie konsumenckim reguluje obowiązek spłaty kredytu w wyznaczonym terminie wraz z należnymi odsetkami. Nie ma obecnie na rynku oferty bezpłatnego i darmowego kredytu. Zawsze on wiąże się z kosztami, ale zazwyczaj są one niższe niż przy pożyczce. Kredyt możemy rozłożyć na comiesięczne raty i w ustalonym terminie go spłacać, pilnując, by nie przekroczyć terminu płatności.

Udzielenie kredytu zwykle wymaga podanie przeznaczenia, na jakie zostaną spożytkowane środki i ten cel powinien zostać właśnie z tego kredytu sfinansowany. Ponadto w celu zaciągnięcia kredytu w zdecydowanej większości przypadków należy udokumentować swój dochód np. poprzez dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy o zarobkach lub pit za rok ubiegły.

Kredyt gotówkowy można uzyskać w placówce bankowej, ale dostępny jest również kredyt przez internet, co jest dla klientów dużo wygodniejszą opcją. Kredyty online jednak opiewają z reguły na niższe kwoty niż te, które moglibyśmy zaciągnąć w oddziałach stacjonarnych.

Czym się różni pożyczka od kredytu lub pożyczki gotówkowej?

Kredyt, a pożyczka – czym się różnią? To, czym się różni kredyt od pożyczki to konieczność udania się po kredyt wyłącznie do banku, a po pożyczkę do firm pożyczkowych lub nawet do osoby prywatnej. Ze względu na większe obostrzenia i wymogi przy kredycie gotówkowym, to czym się różni pożyczka od kredytu lub pożyczki gotówkowej, to fakt, że z reguły jest on a droższa.

W poniższej tabeli przedstawię kluczowe różnice między pożyczką a kredytem gotówkowym.

KREDYT GOTÓWKOWY

POŻYCZKA

Kto udziela tego zobowiązania?

banki

firmy pożyczkowe lub osoba prywatna

Cena

niższa cena

wyższa cena

Rodzaj umowy

umowa pisemna

umowa pisemna lub ustna

Koszty

Oprocentowanie, prowizja oraz inne opłaty zawarte w umowie

Może być darmowa

Cel zobowiązania

Podany w umowie

Nie musi być podany

Prawne uregulowanie

prawo bankowe

kodeks cywilny

Lepszy kredyt gotówkowy czy pożyczka?

Kredyt czy pożyczka – co lepsze? Wiele osób zastanawia się nad tym, stojąc przed wyborem odpowiedniej oferty. Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Najbardziej dyplomatyczna brzmi: to zależy. Mianowicie uwarunkowane to jest celem, na jaki potrzebujemy pieniędzy oraz tym czy zależy nam na cenie i czasie. Jeśli zależy nam na czasie, ale nie na cenie to lepiej wybrać pożyczkę.

Jest mniej formalności, proces jest szybki, czasem nawet automatyczny, ale cena może być wyższa. Oczywiście poza ofertą pierwszej darmowej pożyczki. Jeśli mamy czas, ale chcemy mieć tańszą opcję, to warto zdecydować się na kredyt gotówkowy. Oba te produkty mają uregulowania prawne, ale o kredyt gotówkowy ma więcej obostrzeń i jego funkcjonowanie jest ściśle kontrolowane.

Stawiając sobie pytanie – „pożyczka czy kredyt, co lepiej?”, warto sobie odpowiedzieć na pytanie: co jest dla mnie ważne? Dopiero wtedy należy podjąć decyzję. Decyzja o pożyczeniu pieniędzy powinna być przemyślana i świadomą decyzją. Można nawet rozpisać obie wszystkie za i przeciw w celu najlepszego wyboru.

Czy te informacje były pomocne?

xTa witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.

Pytania i odpowiedzi

* Uzupełnij to pole

Sprawdź podobne artykuły

Zobacz wszystkie