Czy osoby, które miały doświadczenie zawodowe zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, mają prawo pobierać dwie emerytury jednocześnie? Kwestia ta stanowi przedmiot wielu dyskusji i powód rozmaitych pytań z tym związanych. Jeśli wysokość emerytury nie jest zadowalająca dla Twoich wydatków, warto wybrać najtańszy kredyt gotówkowy. Dzięki niemu możesz sfinansować zakup leków, koszty leczenia i rehabilitacji, remont mieszkania, czy inne dowolnie wybrane cele.

Emerytura polska i zagraniczna — czy to możliwe?

Najważniejszą kwestią dla osób, które przepracowały wiele lat za granicą jest fakt, że łączenie emerytury polskiej i zagranicznej jest możliwe. Obowiązują jednak określone zasady, których należy przestrzegać. Osoba, która otrzymuje emeryturę z Polski, może jednocześnie pobierać emeryturę z innego kraju, ale tylko pod warunkiem, że taka sytuacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

Koniecznością jest osiągnięcie minimalnego stażu pracy za granicą. Najczęściej dla kobiet wynosi on 20 lat, a dla mężczyzn 25. Nie bez znaczenia jest również wiek, który może różnic się w zależności od kraju, w którym emeryt wcześniej pracował. Pozostaje pytanie: Czy można pobierać w Polsce emeryturę i pracować za granicą?

Każdy emeryt ma prawo legalnie zwiększać swoje dochody bez ryzyka utraty prawa do emerytury. Jednakże kwota zarobków związanych z pracą musi być dostosowana do zmieniających się limitów, które warto śledzić na bieżąco.

Należy zgłosić do ZUS-u wysokość przychodu z zagranicy. Obowiązek ten dotyczy działalności, która jest objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Może to być więc np. praca na umowę o pracę, zlecenie czy umowę agencyjną.

Zobacz też: Trzynasta emerytura. Komu przysługuje i jaka będzie 13 emerytura w 2024 roku?

Kto wypłaca emerytury zagraniczne?

Emerytury zagraniczne może wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie złożonego wniosku o emeryturę z zagranicy. ZUS jest więc pośrednikiem pomiędzy organem zagranicznym uprawnionym do wypłaty emerytury zagranicznej a osobą uprawnioną do pobierania emerytury.

Nie trzeba wówczas dopełniać żadnych innych formalności za granicą, składać wniosków, ani dostarczać dokumentów do zagranicznych urzędów. Nie zawsze jednak ZUS może przejąć możliwość wypłaty emerytury zagranicznej.

Jest to zależne od państwa, w którym pracowałeś, i między innymi od tego, czy dotyczą je przepisy unijne, czy umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym.

Emerytura zagraniczna. Jak dostać podwójną emeryturę?

Jak otrzymać emeryturę z zagranicy? Jeżeli pełniłeś zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej lub EFTA, masz prawo ubiegać się o emeryturę lub rentę z każdego z tych państw. Nie jest konieczne składanie oddzielnych wniosków w każdym kraju.

Wystarczy złożyć wniosek w kraju, w którym obecnie przebywasz. Organ ubezpieczeniowy tego państwa przekroczy twój wniosek o emeryturę lub rentę do wszystkich krajów, w których podjąłeś zatrudnienie. Tak więc emerytura polska i zagraniczna jest możliwa do uzyskania w Polsce, jeśli to tutaj żyjesz na emeryturze po powrocie.

Każde państwo będzie rozpatrywać twoje podanie zgodnie z własnymi krajowymi przepisami. Otrzymasz odrębne decyzje dotyczące emerytury lub renty z każdego z nich. Wszystkie instytucje uwzględnią tę samą datę złożenia wniosku, więc pozwoli to na spójne traktowanie Twojego przypadku.

Kto więc wypłaca emerytury zagraniczne? Według przepisów wypłaca je ZUS na konto uprawnionego i tak jest w większości przypadków. Pamiętaj, że dotyczy to krajów UE i EFTA.

ZUS emerytura zagraniczna — jak złożyć wniosek?

  • Osobiście w placówce ZUS najbliżej Twojego miejsca zamieszkania;
  • Za pośrednictwem konta PUE ZUS.

Należy złożyć poszczególne formularze do emerytur zagranicznych:

  • EMP – wniosek o emeryturę i załącznik EMZ – załącznik do wniosku o emeryturę dla osób, które ubiegają się o emeryturę z zagranicznej instytucji państwa UE lub EFTA.
  • ERN – wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i załącznik ERZ – załącznik do wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy dla osób, które ubiegają się o rentę z tytułu niezdolności do pracy z zagranicznej instytucji państwa UE lub EFTA.
  • ERR – wniosek o rentę rodzinną z ZUS i załącznik ERRZ – załącznik do wniosku o rentę rodzinną dla osób, które ubiegają się o rentę rodzinną z zagranicznej instytucji państw UE lub EFTA.

Kiedy można dostać niemiecką emeryturę?

W Niemczech pobieranie dwóch emerytur jest dozwolone, należy jednak pamiętać o umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby otrzymać niemiecką emeryturę, konieczne jest przepracowanie co najmniej roku i opłacanie składek przez cztery kolejne lata. Wniosek o emeryturę można złożyć przed osiągnięciem 66 roku życia.

Kiedy przysługuje norweska emerytura?

W tym kraju obowiązuje także umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby otrzymać norweską emeryturę, wymagane jest co najmniej pięć lat aktywnego zatrudnienia. Równocześnie konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego wieku — co najmniej 67 lat.

Komu przyznawana jest emerytura w Wielkiej Brytanii?

Czy można dostać dwie emerytury polską i angielską? Jest to możliwe. Również w tym przypadku należy jednak pamiętać o umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Aby kwalifikować się do świadczenia, konieczne jest odpracowanie okresu co najmniej 10 lat. Wniosek o emeryturę można złożyć po ukończeniu 66 roku życia. Niezbędne jest posiadanie "brytyjskiego peselu", czyli National Insurance Number.

Emerytura z Holandii — kiedy można ją uzyskać?

Holandia także ma podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wymagany wiek emerytalny to 67 lat. Aby otrzymać świadczenie emerytalne, wystarczy przepracować co najmniej jeden rok.

W Holandii za każdy przepracowany rok przysługuje Ci 2% emerytury. Za pracę przez 5 lat otrzymasz więc 10% kwoty adekwatnej do wyliczonej emerytury. Pełną emeryturę można uzyskać dopiero po 50 latach aktywnego zatrudnienia.

Sprawdź także: Wcześniejsza emerytura. Ile wynosi i kto może z niej skorzystać?

Czy bank pobiera podatek od emerytury zagranicznej?

Często zastanawia nas też podatek od emerytury zagranicznej. Czy pobiera go bank, czy ZUS, a może jeszcze inny urząd? W sytuacji otrzymywania rent i emerytur z zagranicy, instytucje finansowe, czyli np. właśnie bank, pełnią funkcję płatnika.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o Podatku Dochodowym od osób fizycznych, bank jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Jednakże można uniknąć płacenia podatku od emerytury z zagranicy. Umożliwia to rozliczenie emerytury zagranicznej. Większość krajów ma podpisane z polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku, gdy otrzymuje się emerytury z dwóch różnych źródeł, istotne jest skorzystanie z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, z którego pochodzi druga emerytura. Taka umowa pozwala uniknąć podwójnych opłat na ten cel.

Polecamy: Pracowniczy Plan Kapitałowy PPK – czy warto w jego ramach oszczędzać na emeryturę?