Trudności związane ze spłatą pożyczek - skąd się biorą?

Wiele osób doświadcza porażki na polu finansowym, a taka sytuacja jest efektem różnych nieprzemyślanych działań w zakresie zarządzania własnym budżetem. Nadal wydajemy więcej, niż zarabiamy, ale kolejna pożyczka może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność finansową.

Fakt, że dzisiaj zaciąganie tzw. chwilówek czy szybkich, darmowych zobowiązań jest proste i nie wymaga analizy naszych dochodów sprawia, że zadłużamy się coraz bardziej. Mamy większe potrzeby i oczekiwania względem komfortu codziennego życia, niestety nie zawsze dysponujemy środkami finansowymi, by móc je spełniać.

Trudności ze spłatą pożyczek wynikać też mogą z pojawienia się niespodziewanych wydatków, poprzez utratę pracy czy wypadków losowych, na które nie mamy wpływu, a które wymagają od nas finansowego zaangażowania. Zdarza się także, że tracimy kontrolę nad własnym budżetem, wpadamy w tzw. spiralę zadłużenia, a dochody stają się już niewystarczające, by terminowo regulować zaciągnięte zobowiązania.

Niespłacona pożyczka - jakie konsekwencje?

Podstawowa konsekwencja braku spłaty pożyczki w terminie to przede wszystkim utrata stabilnej sytuacji finansowej. Długi zaczynają narastać, by już niedługo osiągnąć ogromne sumy. Finalnie, do naszych drzwi zapuka komornik, który wdroży egzekucję komorniczą.

Wiele osób zastanawia się, "co jak nie spłacę pożyczki". Wszyscy dłużnicy mogą być pewni, że zaległe płatności nie zostaną im darowane, chociaż niektóre instytucje bankowe i pozabankowe są skłonne iść na ugodę i ustalić elastyczną formę spłaty.

Należy pamiętać, że skutkiem niespłacenia pożyczki są wysokie odsetki, które jeszcze bardziej pogrążają finansowo. Co więcej, dłużnik zostanie wpisany do rejestru dłużników, a ta niechlubna historia nie będzie pozytywnie wpływać na zdolność kredytową. W przyszłości żaden bank ani firma pożyczkowa, która weryfikuje bazy BIK czy KRD, nie będzie chciała takiej osobie udzielić pomocy finansowej.

Sprawdź to: Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie chwilówki - sprawdź!

Brak spłaty pożyczki - dodatkowe opłaty

Nawet pożyczka, która zostaje udzielona na atrakcyjnych warunkach, przestaje być korzystna w obliczu opóźnień ze spłatą comiesięcznych rat czy też całkowitego zaprzestania jej spłaty. Banki i instytucje pozabankowe nakładają wysokie kary na nierzetelnych klientów.

Brak spłaty pożyczki bardzo szybko generuje kolejne koszty, jakie wiążą się chociażby z naliczaniem dużych odsetek czy wysyłaniem płatnych monitów. To kolejne obciążenie finansowe dla pożyczkobiorcy, któremu trzeba sprostać.

Niespłacona pożyczka a wpis do rejestru dłużników - co to oznacza?

Każda niespłacona pożyczka zostaje wpisana do rejestru dłużników. Oznacza to całkowitą dyskwalifikację w kwestii możliwości zaciągania następnych zobowiązań. Rejestr dłużników to tzw. czarna lista, na której znajdują się ci, z którymi nie warto podejmować współpracy.

Niespłacenie pożyczki a wpływ na zdolność kredytową

Pożyczka, która nie zostaje regulowana w terminie, zostawia po sobie ślad. Wszelkie działania pożyczkobiorcy, zarówno te pozytywne, ale niestety i te negatywne zostają zapisane w historii kredytowej. Tę można poznać, generując na przykład raport z BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Banki oraz firmy pożyczkowe sprawdzają zdolność finansową potencjalnych klientów, a jednym z czynników jest ich wiarygodność. Ta zostaje zachwiana, jeśli w przeszłości zobowiązania nie były spłacane w terminie.

I to nie wszystko. Osoby, które nie spłaciły pożyczki, zostają wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników. Taki wpis całkowicie dyskwalifikuje pożyczkobiorcę w kwestii zaciągania kolejnych zobowiązań. W takiej sytuacji jedyną możliwością celem oddłużenia jest zaciąganie szybkich pożyczek bez sprawdzania baz.

Brak gotówki na spłatę pożyczki - co robić?

Jedną z możliwości, by ratować swoją sytuację finansową, jest udanie się do oddziału instytucji, w której zostało zaciągnięte zobowiązanie w celu negocjacji dogodnych warunków spłaty. Wiele firm, a nawet banków idzie na spory kompromis, by tylko odzyskać swoją należność.

Jeśli taki zabieg nie wpłynie na polepszenie kondycji finansowej, a dłużnik nadal ma problemy ze spłatą pożyczki, kolejnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kolejnego zobowiązania celem oddłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że następne pożyczki mogą być brane tylko wtedy, gdy dłużnik ma pewność co do możliwości ich spłaty.

W innym przypadku istnieje duże ryzyko wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia, kiedy wartość koniecznych do spłaty zobowiązań przewyższa miesięczny budżet.

Zobacz również:

1. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych - co to takiego?

2. Pożyczki na umowę zlecenie - to możliwe?