Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Poznaj proste sposoby!

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Poznaj proste sposoby!
Chcesz zaciągnąć kredyt w banku? Musisz wiedzieć, że Twoja sytuacja finansowa zostanie poddana szczegółowej weryfikacji. Instytucja bankowa musi mieć pewność, że jesteś wypłacalnym klientem i może Ci zaufać. Jak sprawdzić BIK, by mieć pewność, że bank wyda decyzję pozytywną? Sprawdź, jak to zrobić.

BIK, czyli Biuro informacji Kredytowej jest podstawowym organem, do którego zwraca się bank w celu analizy Twojej zdolności. Raporty BIK uwzględniają nie tylko wartość zaciągniętych już zobowiązań, ale również zachowania względem im spłaty.

Okazuje się jednak, że potencjalny kredytobiorca może dobrze przygotować się przed wizytą w banku. Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia BIK, a w razie niekorzystnej sytuacji poprawienia zdolności kredytowej.

Jak BIK pozyskuje dane?

BIK to największy zbiór danych z całego rynku kredytowego w Polsce. Raporty zawierają informacje o zaciągniętych kredytach bankowych, ale również innych zobowiązaniach, takich jak pożyczki online, tzw. chwilówki czy wsparciu finansowym ze strony SKOK-ów.

Warto wiedzieć, że BIK to instytucja powołana zgodnie z Prawem Bankowym (art. 105, ustawa 4), dlatego też ma prawo przetwarzać wszelkie informacje o zobowiązaniach finansowych. Co ważne, do tej bazy wpływają automatycznie dane nie tylko pozytywne, ale również negatywne.

BIK pozyskuje te informacje od wszystkich banków, firm pożyczkowych, parabanków i SKOK-ów. Instytucje bankowe i pozabankowe są do tego zobowiązane.

Czego dowiesz się z rejestru BIK?

Raport BIK daje solidne podstawy do oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Analitycy kredytowi korzystają z tej bazy danych w celu zdobycia informacji o wszelkich zobowiązaniach finansowych, jakie posiada bądź posiadał w przeszłości przyszły kredytobiorca.

Rejestr BIK zawiera informacje nie tylko o wartościach zaciąganych zobowiązań, ale również zachowaniach kredytobiorcy względem ich spłacania. W raportach zawarte są dane o wszelkich opóźnieniach w płatnościach, co daje podstawy do opinii na temat wiarygodności.

Warto zaznaczyć, że pozytywny raport BIK wpłynie korzystnie i pozwoli uzyskać decyzję pozytywną.

Co zawiera raport BIK?

Jeśli zastanawiasz się, co zawiera raport BIK, możesz postarać się o wygenerowanie takiego dokumentu. Dostęp do informacji mają przecież nie tylko instytucje finansowe, ale także ich klienci, którzy z finansowego wsparcia korzystają. Chcesz wiedzieć, jak wygląda raport BIK? Oto przykładowy raport BIK, zawarte są w nim informacje o:

  • wszelkich zobowiązaniach kredytowych,
  • wysokości rat tychże zobowiązań,
  • płynności finansowej potencjalnego kredytobiorcy,
  • zachowaniach względem wypłacalności,
  • przeterminowanych płatnościach.

Co ważne, raport BIK zawiera także tzw. scoring, czyli ocenę punktową. To właśnie ona daje podstawy do analizy zdolności kredytowej i to według tego wskaźnika analitycy wydają decyzję kredytową.

Raport BIK - dlaczego warto go pobrać?

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt w banku, zanim udasz się do konkretnego oddziału i wypełnisz wniosek kredytowy, pobierz raport z bik. Dane w nim zawarte podpowiedzą Ci, jakie masz szansę na otrzymanie finansowego wsparcia, a w razie potrzeby będziesz mógł zwiększyć zdolność kredytową. Chcesz wiedzieć, jak pobrać raport BIK? Ten jest dostępny online albo możesz wybrać się do siedziby BIK w Warszawie.

Przyszli kredytobiorcy zastanawiają się na pewno, ile kosztuje raport BIK? Okazuje się, że raz na 6 miesięcy można pobrać go bezpłatnie w podstawowej wersji. A jak pobrać darmowy raport BIK? Wystarczy wejść na oficjalną stronę www Biura Informacji Kredytowej i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić czy jestem w BIK, jak sprawdzić swój BIK? Okazuje się, że procedura uzyskania raportu danych jest naprawdę prosta, a zamówienie można złożyć nawet bez wychodzenia z domu. Ułatwia to oficjalna platforma internetowa BIK. Już na głównej stronie pojawia się panel, poprzez który w kilka minut udaje się złożyć dyspozycję wygenerowania raportu BIK.

Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej będzie możliwe po wypełnieniu wniosku. Na raport w formie elektronicznej czeka się do kilku dni roboczych. Można również zamówić dokument do domu w formie listu, ale na taki trzeba poczekać nawet kilka tygodni.

Wejdź na oficjalną stronę BIK i nie zastanawiaj się dłużej, jak sprawdzić się w BIK? Dzięki temu szybko poznasz swoją zdolność kredytową, sprawdzisz też, czy ciążą na Tobie zobowiązania, o których nie miałeś pojęcia.

Czy BIK można sprawdzić za darmo?

Tak, sprawdzanie BIK za darmo jest możliwe. Możesz wystąpić z wnioskiem o "kopię danych", by uzyskać raport, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Darmowe sprawdzanie BIK w podstawowej wersji uniemożliwia Dyrektywa o RODO. Raporty zamawiać można już od 39 złotych w dowolnym czasie i o dowolnej częstotliwości.

BIK umożliwia także zamawianie różnych pakietów, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Jeśli ktoś jeszcze myśli nad tym, jak sprawdzić BIK za darmo, musi pamiętać, że jest taka opcja, ale tylko poprzez otrzymanie tzw. kopii danych.

Czy te informacje były pomocne?

xTa witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.

Pytania i odpowiedzi

* Uzupełnij to pole

Sprawdź podobne artykuły

Zobacz wszystkie