KRD - czym jest?

Odpowiedź na pytanie, co to jest Krajowy Rejestr Długów, kryje się w samej nazwie tej instytucji. Jest to nic innego jak ogólnopolska baza informacji o zadłużonych osobach i firmach.

Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. działa jako biuro informacji gospodarczej na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Aby precyzyjnie wyjaśnić, co to jest KRD, warto wymienić rodzaje długów, jakie trafiają do bazy. Są to między innymi przeterminowane:

  • rachunki za prąd, gaz i wodę,
  • rachunki za Internet i telefon,
  • zobowiązania z tytułu czynszów,
  • zaległości z tytułu alimentów,
  • pożyczki i kredyty,
  • raty leasingowe,
  • faktury sprzedażowe z odroczonym terminem płatności.

Informacje na temat takich długów są gromadzone przez KRD w konkretnym celu. Z bazy mogą bowiem skorzystać inne podmioty np. banki, firmy pożyczkowe, czy firmy telekomunikacyjne, które mogą w niej w prosty sposób sprawdzić, czy ich klienci nie widnieją na czarnej liście dłużników, a więc czy są wiarygodni pod względem finansowym.

Krajowy Rejestr Dłużników - czym się zajmuje?

Osoby, które starają się o pożyczkę, często zastanawiają się, co to jest Krajowy Rejestr Dłużników. Jest to jedna z kilku prowadzonych w Polsce baz informacji gospodarczej. W ramach rejestru gromadzi się, przechowuje oraz udziela informacji na temat podmiotów obecnych na rynku finansowym. Znajdują się więc tam dane dotyczące osób fizycznych oraz prawnych: konsumentów, firm i innych instytucji.

Krajowy Rejestr Dłużników służy przede wszystkim instytucjom finansowym, które muszą w jakiś sposób weryfikować swoich klientów. Korzystają z niego banki oraz część firm pożyczkowych, które chcą sprawdzić, czy osoba ubiegająca się o kredyt lub pożyczkę będzie w stanie spłacić ją terminowo, czy też ma już inne obciążenia finansowe.

Informacje w Krajowym Rejestrze Dłużników dostarczane są nie tylko z sektora finansowego gospodarki, ale również od innych podmiotów, na przykład świadczących usługi telekomunikacyjne lub energetyczne. Jeśli zalegasz gdzieś z płatnościami, możesz mieć już negatywny wpis w rejestrze.

Kto może znaleźć się w KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników niewypłacalnych to rejestr, który zawiera dane o wielu podmiotach. Żeby jednak się w nim znaleźć, trzeba spełniać określone kryteria. Wpis dokonywany jest na wniosek wierzyciela, ale trochę inne warunki dotyczą osób fizycznych, a inne firm.

Krajowy Rejestr Dłużników – osoby fizyczne

Żeby wierzyciel mógł wpisać do KRD konsumenta, muszą być spełnione następujące przesłanki:

  • nieuregulowane zobowiązanie nie może być niższe niż 200 złotych,
  • opóźnienie musi wynosić co najmniej 60 dni,
  • wierzyciel co najmniej 30 dni przed dokonaniem wpisu powinien wysłać do konsumenta wezwanie do zapłaty wraz z informacją, że zamierza go wpisać do Krajowego Rejestru Długów.

Krajowy Rejestr Dłużników – firmy

Podobne zasady wpisów do rejestru dotyczą także firm, jednak inna jest minimalna wysokość zobowiązania, które nie zostało opłacone. W przypadku firm jest to minimum 500 złotych.

Jak usunąć swoje dane z KRD?

Ze względu na niechlubną nazwę rejestru oraz niekorzystne konsekwencje negatywnych wpisów, wiele osób chciałoby usunąć dane, które na ich temat zawiera Krajowy Rejestr Dłużników. Jak się wypisać z tej bazy danych? Niestety nie jest to takie proste.

Jak długo widnieje wpis w KRD?

Czas przetwarzania danych o dłużniku w biurze informacji gospodarczej jest określony w przepisach. Podobnie jak w innych BIG-ach także w KRD wpis o zadłużeniu może widnieć:

  • maksymalnie 10 lat od dnia jego dokonania przez wierzyciela,
  • do 3 lat od ostatniej aktualizacji wierzyciela.

W praktyce wpis w KRD powinien widnieć do momentu uregulowania zadłużenia – wówczas obowiązkiem wierzyciela jest dokonanie stosownej aktualizacji wpisu w rejestrze w ciągu 14 dni. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z sankcjami, ponieważ opieszały wierzyciel może za brak usunięcia wpisu w ustawowym terminie dostać karę grzywny.

Krajowy Rejestr Dłużników – kiedy można się wypisać?

Warunkiem usunięcia negatywnego wpisu na Twój temat jest spłacenie zaległych zobowiązań. Jeśli uda Ci się to zrobić, wierzyciel w ciągu 14 dni powinien wystąpić z wnioskiem o zaktualizowanie informacji na Twój temat. KRD ma natomiast 7 dni od doręczenia wniosku na wprowadzenie zmian w systemie.

Kto może wpisać do KRD?

Jeśli chodzi o to, kto może wpisać do KRD dłużnika, to w świetle przepisów prawo do takiej czynności mają zarówno firmy, jak i konsumenci.

W praktyce wpis do KRD rzeczywiście może dokonać niemal każdy, ale po spełnieniu warunków ustawowych dotyczących wartości i okresu przeterminowania długu oraz po wykupieniu odpowiedniego pakietu usług.

Jak dopisać dłużnika do KRD?

Zanim wyjaśnimy, jak wpisać dłużnika do KRD, należy podkreślić, że aktualnie zarówno firmy, jak i konsumenci mogą to zrobić wyłącznie po wykupieniu odpowiedniego pakietu usług.

Sama procedura dopisania dłużnika jest prosta. W pierwszej kolejności należy wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o możliwości dopisania go do rejestru w przypadku braku uregulowania należności w wyznaczonym terminie.

Jeśli dłużnik nie dokona zapłaty, wierzyciel mający zawartą umowę z KRD może dopisać informacje na temat zaległości do bazy i może to zrobić online po zalogowaniu się do swojego konta w serwisie. Należy pamiętać, że dług musi być odpowiednio udokumentowany np. prawomocnym wyrokiem sądowym z klauzulą wykonalności, umową, fakturami itp.

Ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD?

To, ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD, zależy od tego, jaki posiada się pakiet usług. W przypadku firm cennik ustalany jest indywidualnie z każdym klientem w zależności od zakresu wybranych usług.

Dla osób fizycznych dostępne są dwa pakiety usług w ramach rozwiązania Chroń PESEL. W przypadku pakietu GOLD opłata roczna wynosi 175 zł i w jego ramach można dokonać wpisu 2 dłużników miesięcznie. Droższy pakiet Platinum kosztuje 380 zł za rok i umożliwia dopisanie 3 dłużników każdego miesiąca.

Informacje o dłużniku znajdujące się w KRD

Informacje o dłużniku zawarte w KRD dostępne są dla firm. Nie może ich jednak sprawdzić osoba fizyczna. Żeby mieć dostęp do danych na Twój temat, firma musi dysponować numerem PESEL. Nie musisz się więc obawiać, że każdy będzie mieć wgląd w Twoją sytuację finansową.

KRD - jak się zarejestrować?

Korzystanie z bazy KRD jest możliwe za pośrednictwem serwisu internetowego. Usługa jest jednak dostępna wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników. Klienci instytucjonalni np. firmy chcące sprawdzić w bazie dłużnika muszą najpierw nawiązać z KRD kontakt i podpisać umowę na korzystanie z usług.

Dla konsumentów natomiast dostępna jest w KRD rejestracja na specjalnej stronie konsument.krd.pl. Założenie konta w serwisie wymaga wypełnienia formularza oraz podania hasła, za pomocą którego będzie możliwe późniejsze logowanie się w panelu klienta.

Niezbędne jest także potwierdzenie swojej tożsamości poprzez przesłanie drogą elektroniczną skanu dowodu osobistego lub za pomocą przelewu weryfikacyjnego.

Sprawdzanie informacji w KRD - kto i kogo może sprawdzić?

Krajowy Rejestr Dłużników brzmi jak otwarta baza, w której każdy może zobaczyć, czy masz jakieś niespłacone zobowiązania. W praktyce jednak tak to nie wygląda. Baza ta nie jest bowiem dostępna dla każdego w pełnym zakresie.

Każdy konsument może zalogować się do rejestru dłużników, aby sprawdzić wpisy na temat swój oraz dowolnego podmiotu gospodarczego. W ten sposób możesz sprawdzić na przykład sytuację dewelopera lub firmy, z której usług chcesz skorzystać. To również szansa na zweryfikowanie przyszłego kontrahenta, a tym samym zmniejszenie ryzyka nowej współpracy.

Nie tylko konsumenci mogą sprawdzać status firm. Działa to również w drugą stronę. Na przykład firma pożyczkowa może sprawdzić osobę, która złożyła wniosek o chwilówkę, aby upewnić się, że jest ona wypłacalna. Poza firmami pożyczkowymi z usług takich korzystają zazwyczaj banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe.

Jak sprawdzić KRD?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić czy jestem w KRD? Jest to bardzo proste. Jeśli dokonałeś rejestracji w serwisie dla konsumentów, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i wybierzesz opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów” oraz potwierdzisz swoją tożsamość. Po poprawnej weryfikacji otrzymasz dostęp do raportu o sobie w panelu klienta.

A jak sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Długów np. kontrahenta lub pracodawcę? W tym celu należy również zalogować się do swojego konta, wybrać odpowiednią usługę oraz uiścić stosowną opłatę. Pamiętaj, że jako konsument możesz sprawdzić w KRD wyłącznie firmy, natomiast nie zostaną Ci udostępnione informacje na temat dłużników będących osobami fizycznymi.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak sprawdzić zadłużenie w KRD, znajdziesz na wspomnianej wyżej stronie dla konsumentów. Dowiesz się z niej także, jak sprawdzić, czy ktoś pobierał dane na Twój temat np. firma pożyczkowa lub bank.

Jako osoba fizyczna masz możliwość wykonać następujące czynności:

  • pobrać raport dotyczący Ciebie lub innych podmiotów,
  • sprawdzić, czy interesujący Cię podmiot jest wpisany do bazy,
  • sprawdzić, kto pobrał raport zawierający Twoje dane,
  • dopisać Twojego dłużnika,
  • stale monitorować sytuację podmiotów, z którymi współpracujesz,
  • otrzymać informację, że ktoś wpisał Cię do rejestru.

Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić kogoś?

Proces sprawdzania innych osób w Krajowym Rejestrze Długów nie jest trudny. Jak wygląda krok po kroku?

  1. Zarejestruj się na stronie KRD, podając adres mailowy, imię i nazwisko, telefon oraz kod pocztowy.
  2. Potwierdź tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego na kwotę symbolicznej złotówki.
  3. Zaloguj się do systemu, używając loginu oraz hasła, które stworzyłeś podczas rejestracji.
  4. Wybierz usługę “Sprawdź wiarygodność firmy” oraz podaj numer NIP interesującego Cię podmiotu gospodarczego.

Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić siebie?

Nie każdy wie, że w Krajowym Rejestrze Dłużników można również sprawdzić swój własny status. W tym celu powinieneś przejść ten sam proces rejestracji, co powyżej. Inny jest tylko krok czwarty. Zamiast opcji “Sprawdź wiarygodność firmy, wybierz “Sprawdź swój PESEL”. W ten sposób otrzymasz pełen raport o sobie.

Z opcji sprawdzenia siebie warto skorzystać szczególnie przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę. Wbrew pozorom jednak wpis w bazie dłużników przeszkadza nie tylko klientom instytucji pożyczkowych. Będąc w Krajowym Rejestrze Długów, możesz mieć problem z podpisaniem umowy z gazownią, firmą dostarczającą energię, czy z firmą telekomunikacyjną.

Co, jeśli nie wystarczają Ci informacje, które dostarcza za darmo Krajowy Rejestr Dłużników? Jak sprawdzić inne interesujące Cię dane? Możesz zdecydować się dodatkowo na płatny pakiet roczny, który da Ci nielimitowany dostęp do generowania raportów oraz możliwość skorzystania z usługi Bezpieczny PESEL. Za dodatkową, ale niewielką opłatę, wpiszesz do systemu do dziesięciu dłużników miesięcznie.

KRD - dlaczego warto sprawdzić swoje dane?

Już wiesz, jak sprawdzić firmę w KRD i jak sprawdzić dane zgromadzone w rejestrze na swój temat. Jeśli chodzi o raport o sobie, warto go pobrać minimum raz w roku, a także przed złożeniem wniosku o pożyczkę lub kredyt. W raporcie znajdują się bowiem informacje na temat zaległości, które będą widziane także przez bank lub instytucję pożyczkową.

O niektórych długach możesz nie pamiętać, a więc dzięki informacji z KRD możesz je uregulować i przez to zwiększyć swoje szanse na zaciągnięcie kredytu lub chwilówki.

Może się też zdarzyć, że z raportu dowiesz się o długach, które już dawno powinny zniknąć z rejestru, ponieważ zostały uregulowane. W takim przypadku możesz wnioskować do KRD o aktualizację danych.

Raport KRD - jak go uzyskać?

Raport KRD o sobie możesz pozyskać przez Internet po zalogowaniu się do swojego konta w serwisie transakcyjnym. Możesz go również zamówić drogą korespondencyjną, przesyłając na adres Krajowego Rejestru Długów wypełniony formularz wniosku o udzielenie informacji gospodarczej wraz z kopią dokumentu tożsamości.

Pamiętaj, że raz na pół roku przysługuje Ci bezpłatna informacja ustawowa. Dodatkowy raport KRD na swój temat jest odpłatny – kosztuje 14 zł.

Wpis do KRD - czy można wziąć wtedy pożyczkę?

Wpis do KRD powoduje, że niestety szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej znacząco maleją. Nie jest jednak powiedziane, że dłużnicy wpisani do Krajowego Rejestru Długów zupełnie nie mają możliwości zaciągnięcia pożyczki.

Swoich sił możesz spróbować w firmach, które oferują pożyczki bez weryfikacji lub tych, które weryfikują klientów w innych bazach. Jak sprawdzić, czy dana firma przeanalizuje wpis do KRD? Najczęściej wystarczy po prostu zapoznać się z ofertą konkretnego pożyczkodawcy. Większość z takich firm głośno chwali się tym, że nie sprawdza klientów w którejś z baz.

Ważne!

Pamiętaj, że jeśli jesteś już w Krajowym Rejestrze Długów, za chwilę możesz znaleźć się w kolejnej bazie dłużników. Wierzyciele często dopisują osoby, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań do kilku rejestrów.

Różnice między KRD, BIK i KRZ

Poza Krajowym Rejestrem Długów informacje na Twój temat mogą figurować również w innych bazach. Wśród popularniejszych jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej oraz KRZ, czyli Krajowy Rejestr Zadłużonych. Czy wszystkie te rejestry działają tak samo?

Każdy z tych rejestrów ma bardzo podobny cel: służy do weryfikacji podmiotów gospodarczych oraz konsumentów. Nie wszystkie jednak gromadzą dokładnie te same informacje. Jakie są między nimi różnice?

KRD

BIK

KRZ

Z bazy może skorzystać prawie każdy

Z bazy bez zgody osoby sprawdzanej mogą korzystać tylko banki oraz niektóre uprawnione instytucje

Z bazy będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani

Zawiera dane dotyczące  dłużników oraz niespłaconych zobowiązań

Zawiera dane również na temat pozytywnej historii kredytowej

Będzie zawierać dokładniejsze dane związane z prowadzonymi postępwaniami przeciwko dłużnikom

Większość firm pożyczkowych sprawdza klientów w KRD

Niektóre firmy pożyczkowe nie sprawdzają klientów w BIK

Rejestr ma być jawny, więc dostępny dla wszystkich firm pożyczkowych

Opiera się o dane nie tylko z banków, ale również firm energetycznych, telekomunikacyjnych itp.

Opiera się tylko na danych pozyskanych z banków

Ma zastąpić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Zawiera tylko negatywne wpisy

Zawiera zarówno pozytywne, neutralne oraz negatywne wpisy

Ma zawierać dokładne dane dotyczące dłużników

Na ten moment działają tylko KRD oraz BIK i to w nich mogą weryfikować Cię firmy pożyczkowe. Są to bazy podmiotów prywatnych, w których za dostęp do części danych trzeba zapłacić. KRZ ma być natomiast bazą rządową, która będzie dostępna dla każdego. Ma zacząć funkcjonować od 1 grudnia 2020 roku.

Pożyczka bez KRD - gdzie można ją uzyskać?

Jeśli widniejesz w KRD jako dłużnik, możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu w banku. Masz jednak szansę na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej, ponieważ nie wszystkie instytucje pożyczkowe korzystają z usług Krajowego Rejestru Długów.

Musisz jednak mieć świadomość, że najpopularniejsze marki oferujące chwilówki online sprawdzają swoich klientów w KRD, o czym informują na swoich stronach internetowych. Rozwiązaniem mogą być zatem pożyczki dla zadłużonych, przy których zaciąganiu wpis w KRD nie będzie brany pod uwagę.

Możesz także rozważyć skorzystanie z pożyczki prywatnej, ponieważ osoby fizyczne nie mogą w ogóle sprawdzać innych konsumentów w bazach BIG, a więc także w KRD.