Informacje znajdujące się w artykule:
Brak terminowej spłaty chwilówki lub nieuregulowanie rachunku skutkuje wszczęciem postępowania mającego na celu odzyskanie zaległych kwot od dłużnika. Na początku zajmuje się tym windykator, który próbuje rozwiązać problem w sposób polubowny. Dopiero gdy jego działania nie przyniosą efektów, wierzyciel może skierować sprawę do sądu w celu uzyskania nakazu zapłaty. Kiedy nakaz trafi do postępowania egzekucyjnego, do akcji wkracza komornik.
Jakie są różnice między windykatorem a komornikiem?
Dla wielu z nas windykator a komornik to ta sama osoba, która upomina się o zapłatę należności w imieniu wierzyciela. Rzeczywiście reprezentanci obu tych zawodów wykonują podobną pracę, jednak każdy z nich robi to w inny sposób, co wynika m.in. z przepisów.
Windykator a komornik – różnice
Zawód komornika jest uregulowany w Ustawie z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych. Zgodnie z jej postanowieniami jest to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym, a swój zawód może wykonywać po spełnieniu określonych warunków (m.in. mieć wykształcenie prawnicze). Do jego najważniejszych zadań należy wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczanie roszczeń.
Zawód windykatora nie jest uregulowany w przepisach. Widnieje on natomiast w polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności pod numerem 4214. Zadaniem osoby wykonującej ten zawód jest odzyskiwanie należności w imieniu wierzyciela, głównie na drodze postępowania polubownego. Windykatorem może zostać każda osoba bez względu na wykształcenie, a jego działania nie są nadzorowane przez żaden urząd.
Powyższe różnice między zawodami mają określone skutki, dlatego warto wiedzieć, co może windykator, a co komornik, a także jakich konkretnie działań można się po nich spodziewać.
Czym jest i jak działa firma windykacyjna?
Już wiesz, kim jest windykator – jest to osoba zajmująca się zawodowo odzyskiwaniem należności na zlecenie klienta. Windykatorzy zwykle są zatrudnieni w firmach pożyczkowych. To właśnie oni jako pierwsi reagują na brak spłaty pożyczki, dzwoniąc do dłużnika oraz wysyłając mu upomnienia. Dopiero gdy ich działania nie odnoszą skutku, do akcji wkracza zewnętrzna firma windykacyjna.
To, jak działa firma windykacyjna, zależy od proponowanego przez nią zakresu usług, który może obejmować:
- monitoring należności,
- windykację polubowną,
- nadzór nad postępowaniem sądowym i komorniczym,
- wpisywanie dłużników do rejestrów BIG.
Windykacja polubowna polega na negocjowaniu warunków spłaty zadłużenia z dłużnikiem i dopilnowaniu, by były one zrealizowane. Wyróżnia się dwa rodzaje takiego postępowania:
- windykację telefoniczną – windykator kontaktuje się z dłużnikiem telefonicznie,
- windykację terenową – windykator odwiedza dłużnika w miejscu jego zamieszkania lub pracy.
Elementem postępowania jest również przesyłanie dłużnikowi wezwań do zapłaty i monitów - za pomocą tradycyjnej poczty, poczty elektronicznej oraz SMS-ów.
Jakie są zadania komornika?
Wspomniana wyżej Ustawa bardzo precyzyjnie określa, kim jest komornik, jakie wykonuje czynności, a także jakie są jego uprawnienia i obowiązki.
Jakie są zadania komornika? Ogólnie zajmuje się on dochodzeniem roszczeń, prowadząc tzw. postępowanie egzekucyjne z majątku dłużnika. Może je rozpocząć wyłącznie na pisemny wniosek wierzyciela, który dysponuje sądowym nakazem zapłaty opatrzonym tytułem wykonawczym. Egzekucja długu jest prowadzone poprzez zajęcie m.in.:
- środków pieniężnych należących do dłużnika (np. zajęcie konta bankowego),
- praw majątkowych i wierzytelności,
- ruchomości i nieruchomości, które zostają spieniężone w drodze licytacji.
Warto też wiedzieć, jakie obowiązki ma komornik – przede wszystkim nie może odmówić wykonania czynności egzekucyjnych. Podczas ich realizacji musi przestrzegać zasad etyki zawodowej i przepisów prawa dotyczących m.in. używania identyfikatora podczas czynności terenowych, czy też wyłączenia z egzekucji przedmiotów i kwot wolnych od zajęcia.
Jak poradzić sobie z komornikiem?
Dostawszy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, wiele osób zastanawia się, jak rozmawiać z komornikiem, by uniknąć radykalnych działań. Z pewnością nie należy utrudniać komornikowi wykonywania czynności, np. poprzezniewpuszczanie go do domu. Komornik może bowiem zastosować środki przymusu, czyli np. wkroczyć do mieszkania w asyście policjantów.
Warto też pamiętać, że nie mają sensu żadne negocjacje z komornikiem w kwestii spłaty długu (np. rozłożenia go na raty), ponieważ nie jest on upoważniony do podejmowania takich decyzji. Te sprawy należy omawiać bezpośrednio z wierzycielem.
Czego nie wolno robić windykatorowi?
W porównaniu do komornika windykator ma niewielkie uprawnienia. Nie może w żaden sposób zmusić dłużnika do uregulowania zadłużenia. Może jedynie przekonać go do tego, informując o konsekwencjach prawnych dalszego uchylania się od spłaty zaległości. Niestety niektórzy przedstawiciele tego zawodu w celu wyegzekwowania długu dopuszczają się nielegalnych praktyk.
Czego nie może windykator?
Przede wszystkim nie wolno mu zastraszać dłużnika, grozić mu, czy też uporczywie go nękać, na przykład dzwoniąc do niego w środku nocy.
Czy windykator może wejść do domu?
NIE. Może to zrobić wyłącznie na wyraźne zaproszenie dłużnika, nie ma natomiast prawa wtargnąć do mieszkania lub na posesję bez jego zgody.
Czy windykator może zająć składniki majątku dłużnika?
NIE. Do zajęcia środków pieniężnych, rzeczy ruchomych i nieruchomości na poczet spłaty należności ma prawo wyłącznie komornik sądowy.
Czy windykator może dzwonić do pracy?
TAK, ale wyłącznie po to, by porozmawiać bezpośrednio z dłużnikiem. NIE powinien natomiast rozmawiać na temat jego zadłużenia z pracodawcą lub współpracownikami, ponieważ może być to potraktowane jako naruszenie dóbr osobistych dłużnika, a nawet formę nękania.
Czy windykator może dzwonić do sąsiadów?
NIE. Z tych samych względów windykator nie powinien dzwonić do sąsiadów czy znajomych dłużnika w celu wywarcia na nim nacisku. Także podczas windykacji terenowej nie może informować sąsiadów o problemach finansowych dłużnika, ani wypytywać o jego majątek, czy sytuację rodzinną.
Dlaczego nie warto unikać windykatora?
Pomimo że windykator tak naprawdę nie może zmusić Cię do uregulowania zaległości, nie warto unikać z nim kontaktu i go lekceważyć. Pamiętaj, że został on wynajęty przez wierzyciela w celu rozwiązania Twojego problemu zadłużenia w sposób polubowny. Należy więc to potraktować jako gest dobrej woli. Jeżeli dojdziesz do porozumienia z windykatorem, unikniesz postępowania sądowego i komorniczego.
Odbieraj zatem pisma z firmy windykacyjnej i telefony od windykatorów. Podczas rozmowy spokojnie wyjaśnij swoją trudną sytuację finansową i zaproponuj realny do spełnienia termin spłaty zadłużenia.
Windykacja a egzekucja komornicza - czym się różnią?
Na podstawie przedstawionych wyżej informacji możemy podsumować, czym się różni windykacja od egzekucji komorniczej. Otóż windykacją nazywa się czynności zmierzające do odzyskania długu.
Na postępowanie windykacyjne składają się jednak kolejne etapy. Te początkowe realizowane są przez windykatorów i mają charakter polubownych negocjacji. Zazwyczaj postępowanie pozasądowe trwa kilka tygodni, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by było prowadzone nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj sprawa trafia do sądu, gdy nie ma szans na porozumienie z dłużnikiem lub gdy istnieje ryzyko przedawnienia roszczenia.
Kolejnym etapem procesu odzyskiwania długu jest postępowanie sądowe, a ostatnim egzekucyjne.
Już wyjaśniliśmy, co to jest egzekucja komornicza – jest to dochodzenie roszczeń z majątku dłużnika na podstawie wyroku sądowego. Odbywa się ono ściśle według przepisów i zazwyczaj prowadzone jest do skutku, czyli do momentu zaspokojeniu wierzyciela oraz odzyskania kosztów sądowych i egzekucyjnych. To, jak długo komornik może prowadzić egzekucję, zależy przede wszystkim od sytuacji majątkowej dłużnika oraz kwoty długu.
Co zrobić gdy sprawa trafia do komornika?
Otrzymawszy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, należy dokładnie zapoznać się z jego treścią. Warto również dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie komornicze krok po kroku, aby rozumieć kolejne działania komornika.
Czy można dogadać się z komornikiem? Na negocjacje jest już trochę za późno, jednak zawsze można spróbować porozumieć się z wierzycielem np. w kwestii rozłożenia spłaty na raty, czy odstąpienia przez niego od zajęcia jakiegoś składnika majątku. To wierzyciel o tym decyduje i od jego działań zależy także, ile trwa ściąganie długu przez komornika.
Przedstawiciela organu egzekucyjnego warto traktować poważnie i z szacunkiem, ale w razie dopuszczenia się przez niego uchybień, należy pamiętać o swoich prawach np. do złożenia skargi.
Windykator a komornik – podsumowanie
Pozasądowe postępowanie windykacyjne ma charakter polubowny, a więc nie stosuje się w jego trakcie żadnych środków przymusu. Warto dobrze wykorzystać ten etap odzyskiwania długu, ponieważ zawarcie korzystnej ugody za pośrednictwem windykatora może uchronić przed znacznie bardziej nieprzyjemnymi konsekwencjami, czyli postępowaniem sądowym i egzekucyjnym.
Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym z ramienia sądu, który w celu dochodzenia roszczeń ma prawo zająć składniki majątku i zastosować różne środki przymusu. Jego obowiązkiem jest odzyskanie nie tylko kwoty długu wraz z odsetkami, ale także dodatkowych kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego. Dogadanie się z windykatorem pozwala więc nie tylko uniknąć nerwów związanych z egzekucją komorniczą, ale także oszczędzić sporo pieniędzy.
Pytania i odpowiedzi