Kiedy tracimy pracę, a oszczędności szybko topnieją, należy pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym. Nawet najtańszy kredyt gotówkowy nie pomoże, jeśli nie będziemy mieli stałego źródła dochodu.

Warto zatem zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotny, ponieważ daje to szereg możliwości – nie tylko wsparcie w postaci szkoleń czy propozycji zatrudnienia, ale także ubezpieczenie zdrowotne. Dzisiaj omówimy, w jaki sposób dokonać rejestracji. Jak się okazuje:

  • osoba, która straciła pracę, może zarejestrować się osobiście w powiatowym urzędzie pracy, skorzystać z uproszczonej rejestracji przez internet z potwierdzeniem w urzędzie lub dokonać pełnej rejestracji na stronie praca.gov.pl,
  • pełnej rejestracji online mogą dokonać tylko osoby posiadające podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem lub profil zaufany.
  • do rejestracji należy przygotować dokument tożsamości, świadectwa ukończenia szkoły oraz inne zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a także świadectwa pracy.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny?

Rejestracja bezrobotnego może być dokonana na trzy sposoby:

  • w powiatowym urzędzie pracy – w placówce właściwej dla miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o status bezrobotnej. Jeśli nie posiada zameldowania (stałego lub czasowego) – urzędzie właściwym dla obszaru, na którym dana osoba przebywa,
  • poprzez uproszczony sposób rejestracji online – polega na wypełnieniu przez internet wniosku o przyznanie statusu osoby bezrobotnej, a następnie przesłaniu go do właściwego powiatowego urzędu pracy oraz dostarczeniu dokumentów i potwierdzeniu danych w urzędzie.
  • całkowicie online – pełna rejestracja bez odwiedzania urzędu.

Jak się zarejestrować jako bezrobotny przez internet?

Wiemy już, że nie trzeba udawać się do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP), żeby dokonać rejestracji jako bezrobotny. Możemy skorzystać z wygodnego formularza dostępnego w internecie – i w ten sposób oszczędzić czas. Sprawdźmy zatem krok po kroku, jak wygląda rejestracja jako bezrobotny online.

  1. Wejdź na stronę praca.gov.pl. Rejestracja jako bezrobotny wymaga wybrania opcji „Usługi elektroniczne”.
  2. Kliknij „Usługi dla osoby fizycznej”, a następnie wybierz – „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy (KRB)”.
  3. Wprowadź adresata wniosku, czyli właściwy powiatowy urząd pracy, do którego chcesz skierować wniosek.
  4. Wypełnij ankietę, a następnie zatwierdź, klikając „Ustal status osoby na rynku pracy”.
  5. Potwierdź wybór ścieżki rejestracji.
  6. Wybierz metodę rejestracji – jeśli ma to być pełna rejestracja bezrobotnego online, bez wizyty w urzędzie, kliknij „Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy”.
  7. Zeskanuj (lub zrób zdjęcia) wymagane dokumenty.
  8. Wprowadź swoje dane identyfikacyjne oraz adresowe i dodaj załączniki.
  9. Podaj swój numer rachunku bankowego, a także wskaż właściwy Urząd Skarbowy oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
  10. Uzupełnij informacje dotyczące m.in. wykształcenia czy dotychczasowego zatrudnienia.
  11. Możesz również podać dane członków rodziny, których chcesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.
  12. Wybierz sposób komunikacji z urzędem, np. poprzez konto z praca.gov.pl lub kontakt listowny.
  13. Wprowadź dane kontaktowe.
  14. Zaakceptuj warunki zachowania statusu osoby bezrobotnej.
  15. Zaakceptuj oświadczenie bezrobotnego i oświadczenie o zgodności ze stanem faktycznym.
  16. Wybierz rodzaj podpisu elektronicznego – kwalifikowany podpis elektroniczny lub Profil Zaufany.
  17. Po podpisaniu wniosku kliknij „Zakończ” – rejestracja jako bezrobotny przez internet została dokonana.

Warto wiedzieć: Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać dodatek aktywizacyjny?

Jakie warunki musisz spełnić, by zarejestrować się jako bezrobotny?

Zarejestrować się jako bezrobotny może ten, kto:

  • ma skończone 18 lat i nie ma skończonych 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
  • nigdzie nie pracuje: nie jest nigdzie zatrudniony i nie wykonuje innej pracy zarobkowej,
  • jest zdolny i gotowy do podjęcia pracy na cały etat w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej, a w przypadku osoby niepełnosprawnej – jest zdolny i gotowy do zatrudnienia na co najmniej pół etatu,
  • nie uczy się ani nie studiuje na studiach dziennych,
  • nie nabył prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę (z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych),
  • nie złożył wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w okresie zawieszenia działalności gospodarczej można zarejestrować się jako bezrobotny).

Lista koniecznych do spełnienia warunków jest znacznie dłuższa, tutaj wymienione zostały jedynie te najważniejsze. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, skontaktuj się w tej sprawie z pracownikiem urzędu pracy.

Nie każda osoba mająca dostęp do internetu może dokonać pełnej rejestracji jako bezrobotny online. Żeby móc potwierdzić swoją tożsamość należy posiadać:

  • bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo
  • profil zaufany platformy usług administracji publicznej.

Co jest potrzebne do rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotny?

Chcesz dokonać rejestracji jako bezrobotny? Co potrzeba przygotować? Żeby rejestracja do urzędu pracy jako bezrobotny była kompletna, musisz dołączyć do wniosku odpowiednie załączniki. Niezależnie od tego, czy planujesz wizytę w urzędzie, czy wolisz dokonać zdalnej rejestracji jako bezrobotny, wymagane dokumenty to:

  • dowód tożsamości,
  • świadectwa ukończenia szkoły, dyplom szkoły wyższej, zaświadczenia i certyfikaty o ukończeniu kursów i szkoleń,
  • świadectwa pracy,
  • książeczka wojskowa,
  • ewentualne zaświadczenie o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (dla osób z niepełnosprawnością),

Lista dokumentów jest dłuższa – w zależności od tego, czy prowadziłeś działalność gospodarczą, otrzymywałeś ulgę rehabilitacyjną lub prowadziłeś gospodarstwo wolne, trzeba dołączyć dodatkowe zaświadczenia.

Rejestracja jako bezrobotny bez świadectwa pracy jest możliwa, jeśli do tej pory nie byłeś zatrudniony na umowę o pracę, a np. pracowałeś w oparciu o umowę zlecenie czy o dzieło. W takim przypadku należy przedstawić zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości zarobków i składkach na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy.

Sprawdź też: Zasiłek dla bezrobotnych 2024: ile wynosi?

Co daje zarejestrowanie się jako bezrobotny?

Czy warto zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Oczywiście, że tak! Osoba bezrobotna ma szereg uprawnień, które pozwalają jej poszerzać swoje kwalifikacje, korzystać z opieki medycznej, a w określonych warunkach uzyskiwać także wsparcie finansowe po rejestracji jako bezrobotny. Co daje status bezrobotnego? Osoba zarejestrowana w urzędzie ma prawo między innymi do:

  • ubezpieczenia zdrowotnego,
  • korzystania z pośrednictwa pracy w kraju i za granicą,
  • udziału w szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe,
  • nieodpłatnego doradztwa zawodowego,
  • uzyskania wsparcia finansowego, np. dodatku aktywizacyjnego, stypendium na kontynuowanie nauki czy dofinansowania do studiów podyplomowych,
  • ubiegania się o jednorazowe środki lub pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • po spełnieniu określonych warunków – uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Rejestracja jako bezrobotny – jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne w Urzędzie Pracy?

Rejestracja jako bezrobotny a ubezpieczenie – czy trzeba dopełnić jakichś formalności, żeby korzystać z publicznej opieki zdrowotnej? Nie, ponieważ już sama rejestracja jako bezrobotny daje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. 

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlega każda osoba bezrobotna pod warunkiem, że nie jest objęta ubezpieczeniem z innego tytułu. Ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje od dnia rejestracji w powiatowym urzędzie pracy.

Od 1 stycznia 2023 r. za osoby bezrobotne, które nie pobierają zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, urząd pracy nie odprowadza składki zdrowotnej. Nadal jednak osoby te podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Czy można zarejestrować się w urzędzie pracy tylko dla ubezpieczenia?

Nie, ponieważ wraz z rejestracją jako bezrobotny zyskuje się nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, ale również szereg obowiązków, m.in. gotowość do podjęcia zatrudnienia i konieczność stawiania się w urzędzie w wyznaczonych terminach.

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna jest też zobowiązana do przyjmowania określonych propozycji pracy oraz innych form pomocy oferowanej przez PUP. Jeśli nie stawi się w urzędzie w terminie, musi w okresie do 7 dni powiadomić urząd o przyczynie i przedstawić np. zwolnienie lekarskie.

Nie można zatem zarejestrować się jedynie dla ubezpieczenia – osoba uchylająca się od obowiązków wskazanych w ustawie o promocji zatrudnienia, traci status bezrobotnego.

To może Cię zainteresować: Pożyczka na raty dla bezrobotnych — czy to możliwe?

Kto może otrzymać zasiłek jako osoba bezrobotna?

Rejestracja w urzędzie pracy jako bezrobotny z prawem do zasiłku – kto może uzyskać świadczenie? Zasiłek przysługuje bezrobotnemu od dnia rejestracji w PUP, jeśli nie ma dla niego propozycji pracy (lub stażu, prac interwencyjnych czy robót publicznych) oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzającym rejestrację w urzędzie łącznie przez okres co najmniej 365 dni:

  • był zatrudniony i osiągał pensję minimalną, od której były odprowadzane składki na Fundusz Pracy,
  • wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i uzyskiwał dochód w wysokości co najmniej pensji minimalnej,
  • świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca.

Zasiłek przysługuje także bezrobotnemu, który:

  • prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą i opłacał składki na ubezpieczenie społeczne,
  • wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,
  • wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, będąc członkiem tej spółdzielni przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Prawo do zasiłku ma także bezrobotny, który:

  • opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem za granicą u prawodawcy zagranicznego w wysokości 9,75% przeciętnego wynagrodzenia za każdy miesiąc zatrudnienia,
  • był zatrudniony za granicą i przybył do Polski jako repatriant,
  • był zatrudniony, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową i osiągał dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Obecnie wysokość świadczenia dla bezrobotnych wynosi:

Staż pracy

Wysokość zasiłku przez pierwsze 90 dni

Zasiłek przez pozostały okres

Do 5 lat

1193,60 zł brutto (1086,18 zł netto)

937,30 zł brutto (852,94 zł netto)

Od 5 do 20 lat

1491,90 zł brutto (1357,63 zł netto)

1171,60 zł brutto (1066,16 zł netto)

Powyżej 20 lat

1790,30 zł brutto (1629,17 zł netto)

1406,00 zł brutto (1279,46 zł netto)

Od 1 czerwca 2024 r. zasiłek ulegnie waloryzacji i będzie wynosić odpowiednio:

Staż pracy

Wysokość zasiłku przez pierwsze 90 dni

Zasiłek przez pozostały okres

Do 5 lat

1329,60 zł brutto (1209,94 zł netto)

1044,20 zł brutto (950,22 zł netto)

Od 5 do 20 lat

1662,00 zł brutto (1512,42 zł netto)

1305,20 zł brutto (1187,73 zł netto)

Powyżej 20 lat

1994,40 zł brutto (1814,90 zł netto)

1566,30 zł brutto (1425,33 zł netto)

Czy warto zarejestrować się w urzędzie pracy po studiach?

Tak, ponieważ rejestracja jako bezrobotny po studiach daje wiele korzyści. Młody człowiek będący na samym starcie drogi zawodowej może skorzystać z propozycji szkoleń lub stażu i zdobyć cenne doświadczenie.

Status osoby bezrobotnej pozwala również na uzyskanie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, a także otrzymanie dofinansowania studiów podyplomowych czy dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Dowiedz się: Kredyt dla osób pracujących na pół etatu - czy to możliwe?

Ile mam czasu na zarejestrowanie się w urzędzie pracy?

Do urzędu pracy można zgłosić się w dowolnym momencie, gdyż ustawa o promocji zatrudnienia nie określa terminu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możliwa jest także rejestracja jako bezrobotny w innym miejscu jak zameldowanie – wystarczy dokonać tego w urzędzie właściwym dla obszaru, na terenie którego dana osoba przebywa (lub zrobić to online).

A ile dokładnie trwa rejestracja jako bezrobotny? Status bezrobotnego nabywa się z dniem złożenia kompletnego, podpisanego wniosku (w urzędzie lub online).


Przeczytaj też inne nasze artykuły:

  1. Płaca minimalna 2024. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie?
  2. Dodatek mieszkaniowy. Ile wynosi?
  3. Wakacje kredytowe 2024 - Od kiedy? Na jakich warunkach?
  4. Zadłużenie osoby prywatnej - jak je sprawdzić? Krok po kroku