Czy masz szansę na kredyt gotówkowy, gdy nie pracujesz na cały etat? Rankingi kredytów gotówkowych zazwyczaj nie przynoszą odpowiedzi na to pytanie. Pozwalają jednak sprawdzić, które banki chętniej udzielają pozytywnych decyzji na wnioski kredytowe.

Kredyt dla osób pracujących na pół etatu — czy to możliwe?

Osoby pracujące na pół etatu zazwyczaj mają niższy dochód niż osoby pracujące na pełny etat, co może wpłynąć na ich zdolność kredytową. Jednakże, jeśli osoba ta ma stałą pracę i jej dochód jest wystarczający, aby regularnie spłacać raty kredytowe, to może być w stanie uzyskać kredyt, choć niekoniecznie kredyt hipoteczny.

Warto jednak pamiętać, że banki i instytucje finansowe dokładnie sprawdzają zdolność kredytową każdego potencjalnego kredytobiorcy, więc osoby pracujące na pół etatu powinny przygotować się na to, że proces uzyskania kredytu może być bardziej wymagający.

Sprawdź też: Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Ile musi zarabiać osoba pracująca na pół etatu, by otrzymać kredyt?

Im wyższy dochód, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. W przypadku osób pracujących na pół etatu, banki i instytucje finansowe będą oceniać ich zdolność kredytową na podstawie całkowitego miesięcznego dochodu oraz wydatków, które mają stały charakter.

Przykładowo, jeśli osoba pracująca na pół etatu ma dochód netto wynoszący około 2-3 tysiące złotych miesięcznie i posiada stabilną pracę oraz pozytywną historię kredytową, to może mieć szansę na uzyskanie kredytu. Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli dany pracownik otrzymuję pensję w wysokości 1500 złotych miesięcznie.

Wówczas bank nie będzie raczej skłonny do udzielenia kredytu, chyba że będzie on opiewał na małą kwotę lub dotyczył zakupów ratalnych. Osoba taka nie powinna jednak mieć wysokich wydatków, a w praktyce oznacza to, że nie powinna się sama utrzymywać.

Wydatki na czynsz, rachunki i jedzenie pochłoną bowiem taką pensję i bank uzna, że zabraknie już środków na opłacanie rat dodatkowego zobowiązania.

Jaki kredyt może uzyskać osoba pracująca na pół etatu?

Praca na pół etatu może okazać się niewystarczająca dla uzyskania kredytu hipotecznego. Ten opiewa zazwyczaj na bardzo wysokie raty kredytu — zazwyczaj od 200 do nawet 400 tys. złotych. Dodatkowo, długi jest też okres kredytowania, a obecna sytuacja nie sprzyja niskim kosztom kredytowym głównie z uwagi na wysokie stopy procentowe.

Nieco łatwiej może być z uzyskaniem kredytu gotówkowego, o ile jego kwota nie przekroczy kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kredyt na 5 tys. zł może otrzymać nawet osoba, która ma po prostu dodatkowe źródło dochodu.

Oczywiście wiele zależy od zarobków. Zatrudnienie na pół etatu wcale nie musi oznaczać połowy najniższej krajowej. Są osoby, które w niepełnym wymiarze godzin mogą zarobić nawet 5-7 tysięcy złotych netto. Wiele zależy od branży i pełnionego stanowiska. Na takie osoby bank będzie patrzył znacznie bardziej przychylnie.

Zdolność kredytowa a rodzaj umowy o pracę

Banki przy obliczaniu zdolności kredytowej, biorą pod uwagę nie tylko wysokość zarobków, ale i rodzaj zatrudnienia. Osoby, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony są w najlepszej sytuacji. Dla banku ten rodzaj umowy jest najbardziej stabilny, gdyż wiąże się z dłuższym okresem wypowiedzenia.

Sytuacja ta zmienia się przy umowach cywilnoprawnych. Tutaj rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić nawet z dnia na dzień, zwłaszcza przy umowach o dzieło. Z tego też względu banki podchodzą do nich ostrożnie. Podobnie jest z własną działalnością gospodarczą, choć w tym przypadku wiele zależy od tego, ile czasu dana firma funkcjonuje i jaki generuje przychód.

Nie przegap: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt?

Kredyt gotówkowy dla osób pracujących na pół etatu

Uzyskanie kredytu gotówkowego dla osób pracujących na pół etatu, powinno być łatwiejsze niż kredytu hipotecznego. Wynika to z kilku względów.

Po pierwsze kredyt gotówkowy opiewa zazwyczaj na niższe kwoty, a po drugie krótszy jest okres jego spłaty. W przypadku kredytu gotówkowego nie występuje też zazwyczaj konieczność dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Kredyt hipoteczny a forma zatrudnienia

Forma zatrudnienia może mieć wpływ na zdolność kredytową i warunki uzyskania kredytu hipotecznego. Banki i instytucje finansowe biorą pod uwagę wiele czynników, w tym stabilność zatrudnienia, rodzaj umowy o pracę, długość stażu pracy oraz poziom dochodów. Pożyczka na umowę zlecenie nie zawsze będzie dostępna.

Osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony, posiadające staż pracy powyżej 6 miesięcy i otrzymujące regularne dochody, zazwyczaj mają większą szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego.

W przypadku innych form zatrudnienia, takich jak umowy o pracę na czas określony, umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej, warunki uzyskania kredytu mogą być bardziej restrykcyjne.

Umowa na pół etatu a kredyt hipoteczny to temat dość zawiły. W większości przypadków takie zatrudnienie nie wystarczy, aby móc wnioskować o tego rodzaju zobowiązanie. Wiele zależy jednak od zarobków. Wykwalifikowany specjalista, którego jednym z dochodów jest umowa na pół etatu, może mieć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Warunki uzyskania kredytu dla osób pracujących w niepełnym wymiarze

Warunki uzyskania kredytu dla osób pracujących w niepełnym wymiarze niczym nie różnią się od tych, które przedstawiane są osobom zatrudnionym na cały etat. Co zatem będzie istotne?

  1. Wysokość wynagrodzenia — to podstawowy czynnik, który wpływa na zdolność kredytową. Im wyższe zarobki, tym większa szansa, że dana osoba otrzyma kredyt w banku.
  2. Stabilność zatrudnienia — niepełny wymiar pracy nie oznacza, że dana osoba, nie posiada stabilności zatrudnienia. Jeśli jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, to ten wymóg zostanie spełniony.
  3. Suma innych zobowiązań — przy obliczaniu zdolności kredytowej, bank bierze pod uwagę comiesięczne wydatki, ale też raty innych zobowiązań — kredytów, pożyczek czy zadłużenia na karcie kredytowej. Sprawdź też, ile osób jest na twoim utrzymaniu.
  4. Historia kredytowa — bank zweryfikuje to, w jaki sposób podchodzili do dotychczasowych zobowiązań. Czy spłacasz je na czas, czy też zdarzyło ci się mieć opóźnienia w tym zakresie.

W przypadku kredytu hipotecznego istotny będzie też posiadany wkład własny, a także zabezpieczenie kredytu — najczęściej w postaci hipoteki.

Przeczytaj: Co oznacza kredyt długoterminowy i krótkoterminowy?

Pożyczka jako alternatywa finansowania dla osób pracujących na pół etatu

Pracujesz na pół etatu i chcesz ubiegać się o kredyt, ale bank odmówił ci udzielenia pożyczki? W takiej sytuacji możesz złożyć wniosek o pożyczkę w firmie pozabankowej. Jakie plusy i minusy ma to rozwiązanie?

Pożyczka pozabankowa opiewa zazwyczaj na mniejsze kwoty. Charakterystyczny jest dla niej też krótszy okres kredytowania. Niekiedy można natrafić na oferty z zerowym oprocentowaniem, jednak wówczas taką pożyczkę trzeba spłacić w okresie 30-60 dni. Wadą tej formy finansowania mogą być wysokie odsetki w momencie przekroczenia terminu spłaty.

Umowa na czas nieokreślony na pół etatu a kredyt to kwestia nie do końca pewna. Udzielenie kredytu w tej sytuacji zależy od wielu czynników, w tym stabilności dochodów i wysokości wynagrodzenia.


Kredyt 5 tys

Kredyt 10 tys

Kredyt 15 tys

Kredyt 20 tys

Kredyt 40 tys

Kredyt 50 tys

Kredyt 60 tys

Kredyt 70 tys

Kredyt 80 tys

Kredyt 90 tys

Kredyt 100 tys na 5 lat

Kredyt 100 tys na 10 lat

Kredyt 100 tys na 15 lat

Kredyt 100 tys na 20 lat

Kredyt 150 tys na 10 lat

Kredyt 150 tys na 20 lat