Utrata pracy nie musi oznaczać życia na pożyczkach. Zasiłek dla bezrobotnych, potocznie nazywany kuroniówką, ma zapewnić ci czas na spokojne poszukanie nowej pracy. Tylko czy rzeczywiście ta pomoc od państwa jest wystarczająca? Czy da się przeżyć z zasiłku dla bezrobotnych?

Na czym polega zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie socjalne stworzone z myślą o osobach, które utraciły pracę. Wypłacane jest ono co miesiąc i standardowy okres jego otrzymywania wynosi 6 miesięcy, choć w pewnych sytuacjach może się to zmienić. Kwota zasiłku co roku ulega zmianom, niemniej oscyluje obecnie w granicach 1300 złotych.

Na uwadze należy mieć przy tym, że wysokość zasiłku zmienia się z czasem. Kwota jest wyższa przez pierwsze 3 miesiące, a następnie nieco spada. Z założenia 3 miesiące to wystarczający czas, aby znaleźć nowe zatrudnienie. Niemniej, bezrobotny ma aż 6 miesięcy, aby znaleźć pracę, chyba że sytuacja na rynku pracy jest niezwykle trudna.

Choć nazwa wskazuje, że jest to świadczenie dla osób bezrobotnych, to nie oznacza, że otrzyma je każda niepracująca osoba. Kto zatem ma prawo do tego zasiłku?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2025?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Dla osób, które wcześniej były zatrudnione. Co więcej, nie wystarczy zatrudnienie na kilka tygodni czy miesięcy. Nie chodzi przecież o to, aby zaczepić się w chwilowej pracy, ale by włożyć trud w utrzymanie zatrudnienia. 

Ile trzeba przepracować, żeby dostać zasiłek dla bezrobotnych? Co najmniej rok (365 dni) w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Do okresu uprawniającego do zasiłku wlicza się zatrudnienie z wynagrodzeniem nie mniejszym niż stawka minimalna. Nie oznacza to jednak konieczności zatrudnienia na umowę o pracę. Pod uwagę brana jest również umowa zlecenia oraz działalność gospodarcza, o ile podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia.

Ważne!

Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje osobie, która prowadząc działalność gospodarczą, opłacała preferencyjne składki ZUS.

Istotny jest jeszcze jeden aspekt. Otóż prawo do zasiłku nie przysługuje osobie bezrobotnej, która w ciągu 6 miesięcy przed dokonaniem rejestracji w powiatowym urzędzie pracy rozwiązała stosunek pracy za wypowiedzeniem umowy. Innymi słowy, zasiłku nie dostaną osoby, które z własnej woli rzuciły pracę.

Ponadto status bezrobotnego może otrzymać osoba, która nie osiągnęła wieku emerytalnego, a to oznacza, że zasiłek dla bezrobotnych dla osób po 60 roku życia jest dostępny wyłącznie w przypadku mężczyzn. 

Możliwy jest za to zasiłek dla bezrobotnych po macierzyńskim. Spełniony musi jednak zostać jeden warunek. Zasiłek macierzyński musi być naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Kto nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych?

Zasiłku dla bezrobotnych nie otrzymają osoby, które nie przepracowały minimum roku w ciągu ostatnich 18 miesięcy i te, które same odeszły z pracy. Nie dostaną go też ci, którzy w ciągu ostatniego półtora roku podejmowali się jedynie prac dorywczych i osiągali dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia.

Zasiłku nie dostanie też osoba, która otrzymała odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych na rękę?

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych i czy za tę kwotę rzeczywiście można przeżyć?

Od 1 czerwca 2022 roku podstawowa kwota zasiłku wynosi 1304,10 zł. Kwota ta wypłacana jest jedynie przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania i co ważne jest to kwota brutto.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2022 netto wynosi 1058,13 z. Po tym okresie 3 miesięcy ona do 1024,10 zł. Jest to więc suma, która może pozwolić na opłatę rachunków czy pokrycie wydatków na żywność dla jednej osoby. Nie ma co się jednak łudzić, że wystarczy na zapewnienie wszystkich życiowych potrzeb. Z tego też względu warto pamiętać o oszczędzaniu.

Nie wiesz, jak odłożyć pieniądze na czarną godzinę? Polecamy nasz artykuł: Jak planować budżet domowy? Oszczędzanie na wydatkach!

Kiedy wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych? Nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Krok po kroku

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Przede wszystkim musisz zarejestrować się w urzędzie pracy właściwym dla miejsca zameldowania. W tym celu przygotuj odpowiednie dokumenty. Co się do nich zalicza? Będzie to:

  • dowód osobisty,
  • świadectwa ukończenia szkoły,
  • dyplomy i dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje,
  • świadectwa pracy ze wszystkich miejsc zatrudnienia.

W przypadku przedsiębiorców przygotować należy zaświadczenia z ZUS o opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy.

Dokumenty przygotowane? Przeczytaj więc nasz artykuł: Jak zarejestrować się jako bezrobotny online?

Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

Ile trwa zasiłek dla bezrobotnych? Standardowo przyznawany jest on na 6 miesięcy. Masz zatem pół roku, aby znaleźć nową pracę. W niektórych sytuacjach okres ten zostaje wydłużony. Dotyczy to przede wszystkim osób, które mieszkają w powiatach z wysoką stopą bezrobocia, czyli taką, która 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Wówczas zasiłek dla bezrobotnych może pobierać przez 12 miesięcy.

Po jakim czasie od zarejestrowania wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Zastanawiasz się, po jakim czasie od zarejestrowania wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych? Przysługuje on za każdy dzień roboczy po upływie 7 dni od momentu zarejestrowania się w urzędzie pracy, Warto zatem dość sprawnie złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, aby nie pozostać bez pieniędzy. 

Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych w PIT-37?

Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych i czy jest to konieczne? Tak, zasiłek dla bezrobotnych trzeba rozliczyć. Nie jest to trudne. W przypadku formularza PIT-37 wystarczy wykazać otrzymywany z tego tytułu dochód w wierszu zatytułowanym „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4” w części D w polach 66-71.

Zasiłek dla bezrobotnych a działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza a zasiłek dla bezrobotnych to kwestia dość skomplikowana. Co do zasady przedsiębiorca ma prawo do uzyskania zasiłku, jednak w tym przypadku istnieją znaczące ograniczenia. Przede wszystkim osoba, która opłaca składki ZUS z tytułu działalności gospodarczej i zamyka tę działalność przed upływem 3 lat, nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Nie otrzyma go też przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z opłacania składek. Co ważne, analogicznie wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy opłacali tzw. ZUS preferencyjny.

Kiedy więc osoba, która prowadziła działalność gospodarczą, może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Wyłącznie, gdy odprowadzała pełne składki naliczane od co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do emerytury?

Jak wygląda kwestia zaliczania okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych przy późniejszym wyliczaniu przepracowanych lat?  Czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do emerytury? Jeśli mowa o prawie do emerytury, to jak najbardziej. Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest okresem składkowym. Inaczej wygląda to w przypadku udokumentowanej niezdolności do pracy. Wówczas mamy do czynienia z okresem nieskładkowym. W tej sytuacji osobie bezrobotnej wypłacany jest zasiłek z Funduszu Pracy.

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych?

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia zadłużeń. Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych? Niestety tak, ale tylko w wyznaczonych przypadkach. Co zatem będzie się do nich zaliczyć? Jeśli dana osoba posiada egzekucję niealimentacyjną, to wówczas komornik nie ma prawa zająć zasiłku dla bezrobotnych. Niespłacone kredyty czy chwilówki nie są więc powodem utraty tego świadczenia.

Wygląda to już zupełnie inaczej w przypadku osób, które są w trakcie egzekucji z powodu niezapłaconych alimentów. W takiej sytuacji komornik może zająć aż 60% kwoty zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych to nieocenione źródła wsparcia finansowego dla osób, które utraciły zatrudnienie. Trzeba mieć jednak na względzie, że nie otrzyma go każdy. Co do zasady jest on udzielany osobom, które rzeczywiście w przeszłości pracowały i to nie tylko dorywczo. Ponadto okres wypłacania zasiłku jest znacząco ograniczony.