Czym jest dodatek aktywizacyjny?

Co to jest dodatek aktywizacyjny? Dodatek aktywizacyjny jest elementem polityki społecznej mającym na celu wspieranie aktywności zawodowej i zmniejszanie bezrobocia. Przyjmuje on postać wypłaty środków pieniężnych.

Jego główne zadanie to motywacja osób bezrobotnych do kontynuowania swojej aktywności zawodowej. Wysokość świadczenia z każdym rokiem się zmienia. Dodatek aktywizacyjny za znalezienie pracy otrzymają wyłącznie osoby zatrudnione przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dodatek aktywizacyjny?

Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny? Skorzystać z dodatku mogą wyłącznie jednostki spełniające warunki uprawniające do zasiłku dla bezrobotnych.

Prawo do tego świadczenia przysługuje tym, którzy utracili pracę, dokonali rejestracji w agencji zatrudnienia oraz dostarczyli stosowne dokumenty potwierdzające to zdarzenie. Dodatek aktywizacyjny otrzymasz, jeśli:

  1. jesteś bezrobotnym z prawem do zasiłku i z własnej inicjatywy podejmiesz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
  2. w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podejmiesz zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i będziesz otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego.

Ile trzeba być bezrobotnym, żeby dostać dodatek aktywizacyjny? Koniecznym warunkiem jest wcześniejsze zatrudnienie na okres co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Nie ma przy tym znaczenia okres pozostawania na bezrobociu.

Należy przy tym podkreślić, że dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest możliwy do uzyskania. Jak otrzymać dodatek aktywizacyjny?

Należy zarejestrować się w urzędzie pracy i przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie przez co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Co istotne, otrzymywane wynagrodzenie powinno być w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia.

Kiedy nie przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Komu nie przysługuje dodatek aktywizacyjny?

  • Świadczenie nie jest przyznawane w przypadku podjęcia zatrudnienia w ramach wsparcia z urzędu pracy, takiego jak prace publiczne, prace interwencyjne lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy.
  • Dodatku aktywizacyjnego dla bezrobotnych nie otrzymają też osoby, które podejmują pracę u pracodawcy, u którego pracowały bezpośrednio przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy lub gdy praca będzie wykonywana za granicą Rzeczypospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.
  • O dodatek nie mogą również wnioskować osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmujące pracę w wyniku umowy po zrealizowanym stażu.
  • Świadczenie aktywizacyjne nie jest przyznawane osobom podejmującym pracę w okresie karencji (prawo do zasiłku nabędą po 90 dniach od daty rejestracji).

Co istotne, świadczenie aktywizacyjne nie przysługuje również za okres przebywania na urlopie bezpłatnym.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny?

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny 2023 netto? Wynosi on 50% wysokości zasiłku podstawowego, a to oznacza, że obecnie jest równy sumie 652,10 złotych netto. Od dodatku należy jednak odprowadzić podatek.

Gdzie zgłosić się po dodatek aktywizacyjny?

Chcesz ubiegać się o dodatek aktywizacyjny? Musisz udać się do urzędu pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny. Na wizytę udaj się z kompletem dokumentów, które potwierdzają podjęcie przez ciebie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Na stronach internetowych poszczególnych jednostek znajdziesz odpowiedni wzór wniosku. Wniosek możesz złożyć także przez internet.

Kiedy trzeba złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny?

W jakim terminie należy złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny? Najlepiej zrobić to od razu po podjęciu pracy.

Jeśli istnieje taka możliwość, to warto zrobić to jeszcze tego samego dnia. Do wniosku dołączyć musisz oryginał umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Warto wiedzieć: Czym jest dodatek osłonowy i do kiedy należy złożyć wniosek?

Jak złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny przez internet?

Czy wniosek o dodatek aktywizacyjny można złożyć przez internet? Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.praca.gov.pl. Jak zrobić to krok po kroku?

  1. Wybierz zakładkę: Logowanie,
  2. Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu,
  3. Wnioski pozostałe,
  4. Wniosek o przyznanie i wypłatę dodatku aktywizacyjnego,
  5. Wybór urzędu (Powiatowy Urząd Pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako bezrobotny),
  6. Wypełnienie wniosku,
  7. Dołączenie podpisanego i zeskanowanego oświadczenia.

Kiedy jest wypłacany dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny wypłacany jest z dołu, za okresy miesięczne. Terminy ustalane są indywidualnie przez Powiatowy Urząd Pracy. Dodatek powinien jednak wpłynąć nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane. Dodatek wpływa na konto bankowe podane we wniosku.

Przez jaki czas wypłacany jest dodatek aktywizacyjny?

Ile trwa dodatek aktywizacyjny? Świadczenie to można otrzymać przez połowę okresu, na jaki przysługiwałby jeszcze zasiłek dla bezrobotnych.

Czy dodatek aktywizacyjny jest jednorazowy?

Dodatek aktywizacyjny przyznawany przez Powiatowy Urząd Pracy (PUP), jest regularnie wypłacany co miesiąc przez określony czas. W sytuacji, gdy osoba znalazła pracę samodzielnie, świadczenie to jest wypłacane przez połowę okresu, na jaki ta osoba spełniałaby kryteria do otrzymania tradycyjnego zasiłku.

Dodatek wynosi wówczas maksymalnie 50% zasiłku dla bezrobotnych. W przypadku osób, które podjęły zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd, dodatek aktywizacyjny przysługuje przez cały okres, w jakim danej osobie przysługiwałby zasiłek.

Jego wysokość to różnica między otrzymywanym a minimalnym wynagrodzeniem, nie więcej jednak niż 50% wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Czy komornik może zająć dodatek aktywizacyjny?

Zasiłki dla bezrobotnych, w tym dodatek aktywizacyjny nie podlegają egzekucji komorniczej. Oznacza to więc, że komornik nie może ich zająć.

Przeczytaj też: Ile komornik może zabrać z emerytury?

Dodatek aktywizacyjny a PIT — co warto wiedzieć?

Czy dodatek aktywizacyjny jest dochodem? Dodatek aktywizacyjny podlega opodatkowaniu, więc musi być zawarty w rocznym rozliczeniu PIT. Otrzymane świadczenie należy rozliczyć w części D formularza PIT-37 - „Dochody/straty ze źródeł przychodów”.

Aby uniknąć nadpłat podatku w trakcie rocznego rozliczenia, istotne jest, aby skontaktować się z pracodawcą i poinformować go o otrzymywaniu dodatku aktywizacyjnego.

W sytuacji, gdy pracodawca także będzie uwzględniał tę kwotę podczas obliczania podatku, co może wynikać z braku świadomości, że urząd pracy już dokonał takiego odliczenia, może dojść do nadmiernego potrącenia tej samej kwoty.

Warto podkreślić, że urząd pracy dokonuje już pomniejszenia dodatku o kwotę zmniejszającą podatek zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego istotne jest, aby jedynie raz dokonać takiego odliczenia, aby uniknąć ewentualnych nadpłat.

Jeżeli jednak zarówno pracodawca, z uwagi na brak informacji o wcześniejszym odliczeniu przez urząd pracy, jak i urząd pracy zgodnie z przepisami, będą dokonywali potrąceń tej samej kwoty, może dojść do nadpłaty podatku. W takiej sytuacji podatnik może zostać zobowiązany do zwrotu nadmiernie odliczonej kwoty, która mu nie przysługuje.