Zalety i wady pożyczek online - jakie są?

Zalety i wady pożyczek online - jakie są?
W dzisiejszych czasach dzięki pożyczkom wiele osób może podreperować swój budżet czy spełnić swoje marzenia. Wszystko z perspektywy reklam wydaje się wręcz idealne. Czy tak jest? Sprawdzamy.

Informacje znajdujące się w artykule:

Pożyczki online to już tak naturalna rzecz, jak codzienne sprawdzanie poczty. Weszło nam w krew, a proces jej otrzymania jest tak prosty, że wypełnieniu tego wniosku podołałoby dziecko, które jest już za pan brat z pisaniem i czytaniem. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto wiedzieć, na co się piszemy, żeby uniknąć przykrych doświadczeń.

Na jaki cel zaciągane są pożyczki online?

Każdy człowiek ma swoje potrzeby podstawowe i te, na których spełnienie odkłada latami. Potrzeby bieżące staramy się zaspokajać z osiąganych dochodów. Co, jeśli te nie są wystarczające? Wtedy z pomocą przychodzą pożyczki online. Często służą jako pomoc z załataniu domowego budżetu czy wsparcie dla rodzin z  niższymi dochodami.

Mimo podnoszonych co roku stawek zarobków najniższej krajowej wiele rodzin boryka się z problemem wiązania końca z końcem od wypłaty do wypłaty. Nawet jeśli nasze zarobki wystarczają na opłacenie rachunków i inne opłaty na życie, to jak z niskiej pensji odłożyć na coś więcej? Dobrym przykładem jest wyjazd wakacyjny, na który wiele osób nie może sobie pozwolić. Ciężko pracujemy i taki wyjazd dla wielu to odległe marzenie.

W okresie letnim popyt na pożyczkę również się zwiększa, ponieważ zdarza się, że zaciągamy pożyczkę na wakacje, rozkładamy ją na 12 rat i do następnych wakacji spłacamy. A w następne wakacje powtarzamy proces. Popularne są również pożyczki konsolidacyjne, dzięki którym spłacamy wszystkie zobowiązania i mamy jedną ratę, której musimy pilnować.

Ponadto pożyczki zaciągamy na zakup droższych sprzętów, na które dłużej musielibyśmy oszczędzać, a są nam niezbędne lub po prostu ułatwią nam życie. Tak samo jest w niezaplanowanych sytuacjach np. jeśli popsuje nam się pralka, a do wypłaty jeszcze daleko.

Co warto wiedzieć o pożyczkach online?

To, co każdy musi wiedzieć o pożyczkach online to fakt, że jest to normalne zobowiązanie, które trzeba spłacić. Świadomość, że załatwiamy wszystko przez internet, pozwala wielu osobom myśleć, że może nie jest to tak restrykcyjnie monitorowane i pilnowane, jak byśmy poszli do oddziału banku.

Natomiast jest to normalny dług, nie jesteśmy tutaj anonimowi i niespłacanie czy niewywiązywanie się z terminowych spłat, niesie takie same konsekwencje prawne i finansowe jak zobowiązania wzięte w placówce stacjonarnej.

Komfortu dodaje fakt, że jest to niesamowicie wygodne rozwiązanie, bo nie wymaga od nas nawet wyjścia z domu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że pożyczka ta wchodzi teraz do naszego miesięcznego budżetu i warto to przekalkulować przed jej zaciągnięciem.

Jakie są zalety pożyczki przez internet?

Pożyczki online mają swoje dobre strony. Należy do nich przede wszystkim szybkość od momentu wnioskowania do chwili otrzymania gotówki na konto. Niektóre firmy pożyczkowe swoimi hasłami reklamowymi zapewniają o uruchomieniu środków nawet w 15 minut. Można założyć, że przy niewysokiej kwocie gotówki i braku problemów z weryfikacją klienta, taka sytuacja rzeczywiście jest możliwa. Kolejna zaleta to brak konieczności wychodzenia z domu.

Czyli przy kubku gorącej kawy i będąc jeszcze w dresach, możemy złożyć wniosek o pożyczkę i przejść całą procedurę.Ponadto w zdecydowanej większości przypadków możliwa jest pożyczka bez zaświadczeń od pracodawcy czy inne dokumenty potwierdzające nasz dochód. Z reguły wystarcza sam dowód osobisty oraz nasze oświadczenie o naszych zarobkach i miejscu zatrudnienia.

Dodatkowo możemy znaleźć propozycje, gdzie nie będą sprawdzane nawet bazy, czyli taka oferta jak pożyczka bez BIK czy sprawdzenia KRD. A to jest dobre wyjście dla osób, które miały problemy z terminową spłactą w przeszłości. Mimo faktu, że z reguły takie pożyczki są droższe, możemy trafić na oferty darmowych pożyczek, ponieważ często firmy pożyczkowe oferują pierwszą pożyczkę za darmo.

Jakie są wady pożyczki online?

Pomimo wielu zalet, pożyczki online mają również wady. Zaciągając takie zobowiązanie, konieczne jest to by je znać i świadomie decydować się na jej zaciągnięcie. Głównym problemem jest to, że z reguły jest to droższe rozwiązanie, szczególnie jeśli zaciągane jest w firmach pożyczkowych. Tutaj, porównując te oferty, banki mają korzystniejszą ofertę cenową, ale za to dłuższą listę formalności i bardziej szczegółową analizę i weryfikację zarówno klienta, jak i jego dochodów.

Ponadto, jeśli potrzebujemy dużej kwoty gotówki, to pożyczka przez internet raczej nie będzie tu pomocna. Oferta online dotyczy z reguły mniejszych kwot i krótszego okresu kredytowania. Dodatkowo uważać trzeba na samą pożyczkę. Brzmi dziwnie, ale chodzi o to, że z powodu łatwej dostępności, tracimy czujność i zaciągamy kolejne.

Nawet jeśli aż tak ich nie potrzebujemy. To może nas doprowadzić to utraty płynności finansowej i zapętlenia się w długach. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem i z pełną świadomością podejmowanych kroków. Ważną informacją jest konieczność posiadania konta w banku w celu otrzymania pożyczki. Bez tego ani rusz. Konto bankowe służy dodatkowo jako weryfikacja klienta na podstawie naszych danych, a także przelewowi weryfikacyjnemu na symboliczne 1zł lub 0,01zł.

Pożyczka przez internet - czy warto?

Na pytanie, czy warto, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Każdy ma inną sytuację finansową i aktualną potrzebę. Czasem zaskoczy nas niespodziewana sytuacja i nie mamy innego wyjścia jak skorzystanie z pożyczki online. Jeśli zależy nam na czasie, koszty się nie liczą i wiemy, że nasz budżet na tym mocno nie ucierpi, to warto.

Jeśli nie mamy nagłej potrzeby, a jesteśmy w stanie odłożyć ten zakup, czy wydatek w czasie aż odłożymy na to pieniądze, to warto poczekać. Zbędne koszty, które będą naszymi comiesięcznym ratami, nie są koniecznością, a naszym wyborem. Także decyzje należy podjąć rozsądnie, bez pospiechu i po przeanalizowaniu innych dostępnych możliwości.

Czy te informacje były pomocne?

xTa witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.

Pytania i odpowiedzi

* Uzupełnij to pole

Sprawdź podobne artykuły

Zobacz wszystkie