Planujesz wzięcie chwilówki online w Vivus, ale nie wiesz, czy będziesz sprawdzony w bazach BIK?  

  • Firma Vivus dokonuje weryfikacji klientów w bazach zbierających informacje o historii kredytowej. Jest to standardowa procedura, która pozwala na ocenę, czy klientowi można zaufać. 
  • Oprócz BIK Vivus sprawdza kilka pozostałych baz, ale nie zawsze jest to konieczne. 
  • Obecność danych w BIK nie oznacza, że nie otrzymasz pożyczki. Jest to wręcz pożądane, aby mieć historię kredytową – ale powinna być ona pozytywna. 

Czy firma Vivus sprawdza klientów w BIK? 

Jeśli zastanawiasz się w kontekście firmy Vivus, czy sprawdza BIK, odpowiedź jest niezwykle prosta: Tak. Zgodnie z własnym interesem Vivus przed udzieleniem jakiejkolwiek pożyczki weryfikuje każdego klienta w bazie Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu jest w stanie dokonać oceny, czy będziesz zdolny spłacać pożyczkę. Proces weryfikacji przebiega już po złożeniu wniosku. Vivus potrzebuje Twoich danych właśnie po to, aby poznać historię kredytową.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Co weryfikuje Vivus przed udzieleniem pożyczki? 

W tym miejscu warto zaznaczyć, co sprawdza Vivus, ponieważ nie jest to jedynie Biuro Informacji Kredytowej. Zatem, czy Vivus sprawdza BIK i KRD? Jak najbardziej. Krajowy Rejestr Długów należy do weryfikowanych przez Vivusa, zaraz obok innych baz. 

Łącznie Vivus korzysta z: 

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej; 
  • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. 
  • ERIF – Economic Informatio Bureau. 
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów; 
  • ZBP – Związek Banków Polskich. 

Standardowym rozwiązaniem jest jednak weryfikacja BIK, dlatego Vivus zagląda najpierw tam. 

W jakim celu Vivus sprawdza klientów w bazach? 

Przyczyna jest prosta: pozwala to na zyskanie większej pewności, czy potencjalny pożyczkodawca będzie w stanie spłacić zadłużenie. Nie jest to obowiązek usankcjonowany prawnie.

Warto wiedzieć!

Przepisy prawa, w szczególności ustawa Prawo Bankowe, nie narzucają konieczności, ale dają możliwość udostępniania informacji gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej. Dodatkowo przepisy pozwalają na dokonywanie wymiany danych w ramach państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz z państwami zrzeszonym w EFTA (Europejskie Porozumienia o Wolnym Handlu). 

Brak takiego obowiązku nie zmienia faktu, że banki i inne firmy udzielające zobowiązań chętnie sięgają po bazy. Oczywiście biorą one pod uwagę to, że 100% pewności nigdy nie ma, ale weryfikacja w BIK, KRD i innych bazach pozwala na ocenę, jak duże jest ryzyko braku spłaty. 

Informacje w bazach realnie wpływają na to, czy wniosek o pożyczkę będzie odrzucony czy pozytywnie rozpatrzony.  

W ramach weryfikacji BIK Vivus sprawdza: 

  • Czy masz jakieś zaległości. 
  • Czy brałeś już jakieś kredyty lub pożyczki – czy są już spłacone, czy jeszcze aktywne. 
  • Jaka jest Twoja zdolność kredytowa

Do sprawdzenia zdolności kredytowej potrzebna jest też znajomość sytuacji finansowej. Niemniej na bazie historii kredytowej można w pewnym stopniu ją ocenić.

Przeczytaj też: Czy firma Vivus wpisuje do BIK?

Czy Vivus udzieli pożyczki osobie, która widnieje w BIK? 

Istnieje błędne przekonanie, że sam fakt wpisania do BIK oznacza problemy z otrzymaniem pożyczki. Tak nie jest. W tej konkretnie bazie danych kredytowych znajdują się też pozytywne informacje.  

Jeśli w Twoim BIK-u są zapisane zaciągnięte i spłacone już kredyty, to dobry znak dla pożyczkodawcy. Gdy masz jeszcze do spłaty raty, ale wszystkie uiszczasz terminowo, to również plus. Vivus prawdopodobnie uzna, że jesteś wiarygodnym pożyczkobiorcą. Jednocześnie historia licznych kredytów w krótkim terminie, nawet spłacanych terminowo, może nie być odbierana już tak pozytywnie.  

A co gdy masz jakieś negatywne informacje w BIK lub w innych bazach? Warunki spłaty zobowiązania mogą być mniej korzystne. Jednak nawet na tym etapie sprawa nie jest przekreślona i masz nadal jakieś szanse na pożyczkę. Wszystko zależy od tego, czy są to pojedyncze wpisy, czy same opóźnienia lub długi. 

Pożyczki ze złym BIKiem – gdzie możesz je znaleźć? 

Twoja historia w BIK jest zła. Co wtedy? Otrzymanie środków w Vivus prawdopodobnie będzie niemożliwe.  

W takiej sytuacji możesz sprawdzić, jakie prywatne firmy udzielające pożyczek na rynku robią to bez weryfikacji w BIK. Pamiętaj jednak, że rozwiązanie może być o wiele droższe.  

Firm udzielających pożyczek bez baz BIK najlepiej szukać na różnego rodzaju stronach zbierających informacje o pożyczkodawcach. Koniecznie porównaj dostępne opcje i wybierz tę najkorzystniejszą. Możesz też zapoznać się z opiniami. 

Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby spłacenie zaległości. To nie tylko uwolni Cię od długu, ale też rzuci cień szans na otrzymanie kolejnej pożyczki. Oczywiście nie „naprawisz” swojego BIK-u od ręki, ale na pewno poprawisz swoją sytuację.