Zaciągnąłeś chwilówki online w Vivus, a następnie doświadczyłeś wypowiedzenia umowy? Sprawdź w moim artykule: 

  • Vivus może wypowiedzieć umowę pożyczki z zachowaniem 2-miesięcznego lub 7-dniowego okresu wypowiedzenia. 
  • Opóźnienia w spłacie pożyczki powyżej 30 dni mogą spowodować wypowiedzenie umowy. 
  • Możesz zgłosić reklamację na decyzję Vivus o wypowiedzeniu umowy. 
  • Po wypowiedzeniu umowy pożyczki licz się z możliwością podjęcia działań windykacyjnych przez wierzyciela.  

Dlaczego Vivus wypowiada umowę i co to oznacza dla klienta? 

Vivus może wypowiedzieć umowę pożyczki w dowolnym momencie, podobnie jak Ty w roli pożyczkobiorcy. Jeśli otrzymasz wypowiedzenie, to nadal masz obowiązek wykonania zobowiązania. Musisz spłacić pożyczkę wraz z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami w terminie wskazanym w umowie.  

Najczęściej Vivus decyduje się na taki krok, jeśli nie spłacasz w terminie swojego zobowiązania, a opóźnienie w uiszczeniu długu wynosi co najmniej 30 dni.  

Jakie są konsekwencje wypowiedzenia umowy przez Vivus? 

Konsekwencją wypowiedzenia umowy pożyczki przez Vivus jest konieczność spłaty długu wraz z odsetkami i innymi opłatami. Umowa pożyczki zakłada, że pożyczkodawca ma prawo rozwiązać umowę z: 

  • 2-miesięcznym okresem wypowiedzenia na piśmie, jakie złożone zostanie na Twój adres lub adres do doręczeń elektronicznych w drodze pisemnej lub poprzez wysłanie wiadomości e-mail na Twój adres poczty elektronicznej.  
  • 7-dniowego terminu wypowiedzenia na piśmie wysłanym na Twój adres do doręczeń elektronicznych lub poprzez wysłanie wiadomości e-mail na Twój adres poczty elektronicznej. 

Wypowiedzenie umowy nie ma wpływu na złożony na Twoje barki obowiązek wykonania zobowiązań dotyczących spłaty pożyczki określonych w zawartej uprzednio umowie. Krótszy termin wypowiedzenia dotyczy sytuacji, w której powstało opóźnienie w spłacie należnych opłat, prowizji, odsetek lub kapitału pożyczki trwające dłużej niż 30 dni.  

Wypowiedzenie dokonywane jest wówczas przez Vivus po bezskutecznym przeprowadzeniu czynności windykacyjnych.  

Po wypowiedzeniu umowy cały Twój dług wobec Vivus staje się wymagalny i zobowiązany jesteś do jego spłaty jak najszybciej.

Dowiedz się: Jak przedłużyć termin spłaty pożyczki Vivus?

Czy można uniknąć dalszych konsekwencji po wypowiedzeniu umowy? 

Po wypowiedzeniu umowy pożyczkowej przez Vivus musisz zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami. Możesz rozłożyć spłatę pożyczki w Vivus na raty w kontakcie z firmą windykacyjną czy działem windykacji Vivus. Nie unikaj tego kontaktu, by nie doprowadzić do sytuacji, w której pożyczkodawca wystąpi na drogę sądową.  

Jak przygotować się na kontakt z windykacją po wypowiedzeniu umowy? 

Jeśli otrzymałeś od Vivus.pl informację o wypowiedzeniu umowy pożyczkowej, licz się z tym, że przy dużych opóźnieniach w spłacie Twoja sprawa zostanie skierowana do windykacji. Pożyczkodawca ma prawo do podjęcia działań windykacyjnych, których celem jest odzyskanie wierzytelności. Przygotuj się na nawiązanie kontaktu telefonicznego, ale i na odbiór monitów listowych, nawet 2 razy w miesiącu.  

Windykację może prowadzić dział firmy Vivus albo zewnętrzny podmiot działający w imieniu i na rzecz pożyczkodawcy. Jeśli będziesz uchylał się od spłaty wierzytelności, windykator może skontaktować się z Tobą osobiście. W przypadku gdy minie termin spłaty pożyczki, Vivus będzie zapewne dochodzić zwrotu pożyczki na drodze postępowania sądowego i obciąży Cię jego kosztami.

To może Cię zainteresować: Jak wygląda windykacja w Vivus?

Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem umowy przez Vivus? 

Jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem umowy przez Vivus, w pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z działem obsługi firmy pożyczkowej. Możesz podjąć kwestię, że wypowiedzenie było niesłuszne. Możesz też złożyć reklamację, która musi zostać rozpatrzona przez Vivus w ciągu 30 dni od chwili jej uzyskania.  

Jako pożyczkodawca masz prawo do skorzystania z pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich. Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sportu wynikającego z wypowiedzianej przez Vivus umowy jest Rzecznik Finansowy. Alternatywą jest skorzystanie z platformy internetowej ODR.

Platforma ta ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami.