Upadłość konsumencka sposobem na spłacenie pożyczki?

Upadłość konsumencka sposobem na spłacenie pożyczki?
Ze świecą szukać osoby, która nigdy nie wzięła ani nie weźmie kredytu czy pożyczki na spełnienie marzenia o własnym domu, ewentualnie na zakup samochodu. Niektórzy nawet mają ich na swoim koncie kilka. Wtedy nietrudno o kłopoty z oddaniem pożyczonych pieniędzy i coraz częściej zaczyna nurtować pytanie: „jak poradzić sobie w zaistniałej sytuacji?”.

Mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Powiedzenie to znajduje odzwierciedlenie w kwestii kredytów i pożyczek. Kredyt hipoteczny na mieszkanie, kredyt gotówkowy na samochód, pożyczka online na telewizor i jeszcze chwilówka na zagraniczną wycieczkę, a potem kolejna pożyczka na spłatę rat poprzednich zadłużeń – nietrudno jest wpaść w spiralę zadłużenia.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli dłużnik doprowadzi do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększy jej stopień umyślnie, lub wskutek rażącego niedbalstwa, sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. A jest to jeden ze sposobów, by wyjść na prostą po okresie znacznych problemów finansowych.

Upadłość konsumencka sposobem na spłacenie pożyczki online

Wiele osób długo zastanawia się, czy pożyczki online 24/7 to bezpieczny sposób na zdobycie gotówki, ale prędzej czy później i tak po nie sięga. Łatwość ich pozyskania i pełna swoboda w gospodarowaniu gotówką sprawia, że bierzemy je często i z byle powodu. W końcu nie ma lepszego sposobu na sfinansowanie drobnych wydatków niż pożyczka online.

A to prosta droga do zguby i początek spirali zadłużenia. Niespłacona pożyczka gotówkowa to dobry powód do wzięcia kolejnej i kolejnej pożyczki. Jednak to żadne wyjście z patowej sytuacji – zadłużenie rośnie, a nas nie stać na jego spłatę. Dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Podjęcie takiego kroku jest dla wielu trudną decyzją, ostatecznością wręcz, ale nie zawsze wynikającą bezpośrednio z winy dłużnika. Zaciąganie kolejnych pożyczek gotówkowych online w żaden sposób nie rozwiąże naszego problemu (poznaj wady i zalety pożyczek online), wręcz przeciwnie – pogłębi nasze kłopoty.

Dlatego, kiedy z różnych przyczyn nie jesteś już w stanie spłacać należności, istnieje możliwość wystąpienia o wszczęcie postępowania upadłościowego.

Spłata pożyczki online dzięki upadłości – jak to działa?

Pewnie zastanawiasz się teraz, co to jest upadłość konsumencka i jak możesz ją ogłosić, skoro nie prowadzisz działalności gospodarczej. Już spieszymy z odpowiedzią. W upadłości konsumenckiej chodzi o to, aby zamiast indywidualnych postępowań sądowych i egzekucyjnych doprowadzić do skumulowania roszczeń wierzycieli w jednym postępowaniu.

Wtedy to dochodzi do likwidacji (sprzedaży) całego albo części majątku dłużnika, by zaspokoić roszczenia wierzycieli. Z momentem ogłoszenia upadłości zadłużony traci możliwość swobodnego rozporządzania zgromadzonym przez siebie majątkiem.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką? Przewidziana jest ona dla osób fizycznych, czyli takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a ich status materialny nie pozwala na spłatę zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów. Trwała niewypłacalność powstaje poprzez brak spłaty bieżących zobowiązań, z tym że proceder ten musi trwać co najmniej trzy miesiące.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak ogłosić upadłość konsumencką. Wystarczy wypełnić i złożyć stosowny wniosek w pobliskim sądzie rejonowym. Koszt złożenia takiego wniosku to 30 zł.

Ważne!

W momencie ogłoszenia upadłości ustaje naliczanie odsetek, a zatem nasze zobowiązania przestają automatycznie narastać.

Co się dzieje z pożyczką online po ogłoszeniu upadłości?

Jest to kolejne pytanie, które pojawia się przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Od razu trzeba podkreślić, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie sprawi, że każda zaciągnięta pożyczka gotówkowa czy kredyt magicznie zniknie. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, majątek dłużnika zostanie spieniężony i sprzedany, na poczet spłaty zadłużenia.

Szczególnym przypadkiem jest kredyt hipoteczny, w którym hipoteka trwa nadal, nawet pomimo ogłoszenia upadłości. Wydaje się więc, że pożyczka gotówkowa przez internet bez zaświadczeń to dobry sposób na rozwiązanie finansowych kłopotów, ale to tylko pozory. W rezultacie jedynie podwyższy ona nasz dług i utrudni, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwi, wyjście na prostą.

Ponadto wzięcie pożyczki gotówkowej bez zaświadczeń naraża na zarzut rażącego niedbalstwa i niemożliwości przeprowadzenia postępowania upadłościowego, warto o tym pamiętać.

Czy te informacje były pomocne?

xTa witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.

Pytania i odpowiedzi

* Uzupełnij to pole

Sprawdź podobne artykuły

Zobacz wszystkie