Informacje znajdujące się w artykule:
Szybkie pożyczki na dowolny cel są obecnie powszechnie dostępne, a firmy oferujące tego typu produkty finansowe nieustannie rozszerzają zakres świadczonych usług i dopasowują je do zmieniających się potrzeb klientów. Obecnie to już nie tylko zwykłe chwilówki czy pożyczki na raty. Wśród pożyczek pozabankowych dużym zainteresowaniem cieszą się również oferty oddłużeniowe.
Czym jest pozabankowa pożyczka oddłużeniowa?
Pożyczka oddłużeniowa to propozycja skierowana do osób zadłużonych, które nie radzą sobie ze spłatą zaległych zobowiązań. Jest przeznaczona dla klientów, którzy nie mają zdolności kredytowej, a co za tym idzie, nie mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego oferowanego w bankach.
Instytucje pozabankowe, które oferują pożyczki oddłużeniowe, nie przywiązują wagi do tego, czy wnioskodawca wpisany jest na listy dłużników. Pożyczki oddłużeniowe pozabankowe są więc dostępne właściwie dla każdego. Ich wzięcie obarczone jest jednak dużym ryzykiem, dlatego firmy pożyczkowe oczekują ich zabezpieczenia oraz narzucają wysokie koszty.
Pożyczka na oddłużenie to jednak niekiedy ostatnia szansa na wyjście z długów i odzyskanie płynności finansowej.
Jakie są rodzaje pożyczek oddłużeniowych?
Wyróżniamy kilka rodzajów produktów, które pomagają wydostać się z finansowego kryzysu.
Pożyczki konsolidacyjno-oddłużeniowe to podstawowy wariant, z którego może skorzystać klient posiadający na koncie przeterminowane zadłużenia. Termin spłaty długu minął już dawno temu, wierzytelności stały się wymagalne, a wobec klienta rozpoczęto procedurę windykacyjną.
Innym rodzajem tego typu zobowiązania są pożyczki oddłużeniowe z komornikiem – przeznaczone dla osób, wobec których zakończono postępowanie egzekucyjne, a kwestią odzyskania należności zajął się komornik sądowy.
Pożyczkobiorcy mogą skorzystać również z innej możliwości – prywatnej pożyczki oddłużeniowej. To szczególny rodzaj zobowiązania, oferowany nie przez parabank, a przez osobę fizyczną. W transakcjach tego typu bardzo często pośredniczą serwisy internetowe, które łączą osoby posiadające kapitał z klientami szukającymi pożyczek oddłużeniowych.
Jak działa pożyczka oddłużeniowa?
Osoba, która chce uzyskać dodatkowe środki na spłatę zadłużeń, nie musi spełniać restrykcyjnych wymogów. Większość parabanków udziela zobowiązań klientom, którzy mają:
- polskie obywatelstwo,
- stały adres zamieszkania w Polsce,
- ukończone 18 lat,
- pełną zdolność do czynności prawnych,
- aktywny numer telefonu komórkowego,
- osobiste konto w banku.
Produkty finansowe są przeznaczone dla osób z niską zdolnością kredytową, które często nie mają szans na uzyskanie kredytu bankowego. Po wypełnieniu wniosku o przyznanie pożyczki, firma udzielająca zobowiązania analizuje sytuację finansową klienta, a po wydaniu pozytywnej decyzji, przelewa środki na konto. Dzięki temu pożyczkobiorca uzyskuje pieniądze na spłatę zadłużenia.
Dowiedz się więcej: Błędne dane we wniosku pożyczkowym - jakie za to grożą konsekwencje?
Na co możemy przeznaczyć pożyczkę oddłużeniową?
Środki uzyskane w wyniku pożyczki oddłużeniowej możemy przeznaczyć na spłatę różnych zobowiązań, np.:
- kredytów gotówkowych,
- kart kredytowych,
- kredytów samochodowych,
- kredytów ratalnych,
- pożyczek, np. chwilówek.
W przypadku klientów, których zadłużenie opiewa na bardzo wysokie sumy, często stosuje się inny rodzaj zobowiązania – pożyczkę oddłużeniową pod hipotekę. Zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość, której właścicielem jest dłużnik.
Pożyczka oddłużeniowa a kredyt konsolidacyjny – różnice
Pożyczka oddłużeniowa może przypominać Ci inny produkt finansowy: kredyt konsolidacyjny. Oba produkty mają na celu pomóc Ci uporać się z trudnościami finansowymi, jednak istnieje między nimi jedna podstawowa różnica. Pożyczka konsolidacyjna przeznaczona jest na spłatę zobowiązań, które jeszcze nie są przeterminowane.
Pożyczka oddłużeniowa natomiast przyznawana jest osobom, których długi od dawna nie są spłacane terminowo, wpisane są na listę dłużnika, a nawet ściga ich już komornik.
Pożyczki konsolidacyjne udzielane są nie tylko przez firmy pozabankowe, ale również przez banki. Pożyczki oddłużeniowe zaś oferują wyłącznie firmy pożyczkowe. Mogą z nich skorzystać osoby z negatywną historią kredytową oraz wpisami na listy dłużników, co w przypadku konsolidacji w banku nie jest możliwe.
Pożyczka konsolidacyjna |
Pożyczka oddłużeniowa |
|
|
Czy pożyczka oddłużeniowa wymaga zabezpieczeń?
Pożyczka oddłużeniowa bez zabezpieczeń jest jak najbardziej możliwa do uzyskania, kiedy chodzi o mniejsze kwoty. W przypadku starania się o wyższe środki firmy pożyczkowe wymagają często dodatkowego zabezpieczenia w postaci zastawu, wpisu do hipoteki czy poręczenia.
Pożyczka oddłużeniowa bez zabezpieczenia z pewnością obarczona będzie jednak wysokimi kosztami, które mają rekompensować pożyczkodawcom ponoszone ryzyko.
Przeczytaj dodatkowo czym są pożyczki pod zastaw: Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na czym to polega?
Czy pożyczki oddłużeniowe przez internet są bezpieczne?
Pożyczka oddłużeniowa online nie musi wiązać się z dużym ryzykiem – wystarczy, że będziemy korzystać z usług podmiotów, które działają na rynku już od dłuższego czasu i mogą pochwalić się pozytywnymi opiniami klientów. Dużą ostrożność należy jednak zachować przy zaciąganiu pożyczek prywatnych.
Pamiętajmy,
że osoby fizyczne nieprowadzące działalności pożyczkowej, często nie tylko narzucają wysokie odsetki, ale mogą również działać nieuczciwie.
Warto dokładnie sprawdzać warunki, na jakich są udzielane pożyczki oddłużeniowe, a przede wszystkim uważnie czytać podpisywaną umowę.
Na jakich zasadach udzielane są pożyczki oddłużeniowe?
Każda firma pożyczkowa sama określa zasady udzielanie pożyczek oddłużeniowych. Nie różnią się one jednak znacznie pomiędzy konkretnymi firmami. Zazwyczaj pożyczki takie udzielane są bez sprawdzania statusu w bazach dłużników. W zależności od wysokości pożyczki mogą być udzielane pod zastaw nieruchomości lub z zabezpieczeniem w innej formie.
Standardowo, aby ubiegać się o taką pożyczkę, musisz wypełnić stosowny wniosek na stronie pożyczkodawcy. W związku z tym, że pożyczki oddłużeniowe są dla firm ryzykowne, obarczono je wysokimi kosztami. Przed ich zaciągnięciem musisz więc dobrze się zastanowić, czy na pewno wzięcie takiego zobowiązania będzie dla Ciebie opłacalne oraz zapoznać się z całkowitym kosztem pożyczki.
Jak wspomnieliśmy, wymagania stawiane wobec klientów nie są wysokie. Wystarczy mieć stałe źródło dochodu, polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych. Szanse na uzyskanie pożyczki oddłużeniowej mają również klienci figurujący na listach dłużników, z komornikiem i negatywną historią kredytową.
Żeby uzyskać dodatkowe środki na spłatę zadłużeń, należy we wniosku o pożyczkę podać:
- dane osobowe – imię, nazwisko, adres,
- numer PESEL,
- serię i numer dowodu osobistego,
- rodzaj i wysokość zadłużeń,
- wysokość zarobków,
- numer telefonu i numer rachunku bankowego.
To oczywiście tylko przykładowe dane, które należy uwzględnić we wniosku. Każdy parabank może stosować inne kryteria.
Jakie dokumenty są wymagane do zaciągnięcia pożyczki oddłużeniowej?
Aby uzyskać pożyczkę oddłużeniową, musisz przedstawić więcej dokumentów niż podczas starania się o pożyczkę gotówkową. Jakie to dokumenty?
- Poświadczenie o otrzymywaniu regularnych dochodów: wyciąg wpływów z trzech ostatnich miesięcy na konto bankowe, zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, decyzja o przyznaniu emerytury lub renty, umowa cywilno– prawna;
- zabezpieczenie pożyczki: na przykład wypis z ksiąg wieczystych potwierdzający posiadanie nieruchomości lub podpis poręczyciela.
Pożyczka oddłużeniowa – dla kogo to rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?
Osoby, które mają zdolność kredytową, a ich zadłużenia jeszcze nie uległy przeterminowaniu, mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego udzielanego przez bank. Na uzyskanie konsolidacji zobowiązań nie mogą jednak liczyć osoby, wobec których już rozpoczęto procedurę windykacyjną. Dla takich klientów najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie pożyczka oddłużeniowa oferowana przez firmy z sektora pozabankowego. Z tego typu produktu finansowego mogą skorzystać osoby szczególnie zdesperowane, którym zależy na szybkiej spłacie długu.
Czy osoba z komornikiem ma szansę na pożyczkę oddłużeniową?
Obawiasz się, że Twoja sytuacja przekreśla szansę na uzyskanie pożyczki? Nie musisz nadmiernie się o to martwić, gdyż w praktyce możliwa jest nawet pożyczka oddłużeniowa z komornikiem zajmującym Twoje dochody.
Ten produkt finansowy stworzony został dla osób, które są w bardzo trudnej sytuacji, dlatego nie warto zbyt szybko rezygnować ze złożenia wniosku o przyznanie pożyczki.
Czy przy pożyczce oddłużeniowej weryfikowane są bazy BIK?
Chociaż zazwyczaj firmy pożyczkowe weryfikują sytuację finansową klientów, pożyczka oddłużeniowa bez sprawdzania baz jest jak najbardziej możliwa. Pożyczkodawcy zdają sobie sprawę, że po ten produkt finansowy sięgają przede wszystkim klienci wpisani już do BIK.
Oczywiście klient korzystający z pożyczki bez BIK musi liczyć się z tym, że parabank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia wierzytelności, np. hipoteki lub weksla.
Z reguły pożyczki oddłużeniowe, które nie wymagają weryfikacji baz dłużników i BIK są też obciążone wysokimi odsetkami – wyższymi niż w przypadku zwykłych ofert.
Bycie nie liście dłużników nie zamyka drogi do ubiegania się o pożyczkę oddłużeniową. W takiej sytuacji szukaj przede wszystkim pożyczki oddłużeniowej bez BIK.
Jak wygląda spłata pożyczki oddłużeniowej krok po kroku?
Firmy udzielające pożyczek oddłużeniowych z reguły dostarczają klientom harmonogram spłaty zadłużenia, według którego pożyczkobiorca powinien opłacać kolejne raty zobowiązania. W dokumencie jest wyróżniona wysokość każdej raty, a także termin, do którego należy ją uiścić. Spłata zadłużenia następuje na wskazany przez pożyczkodawcę rachunek bankowy.
Jakie są koszty pożyczki oddłużeniowej?
Zobowiązania udzielane przez firmy pożyczkowe z reguły są obciążone wieloma opłatami, które składają się na ostateczny koszt pożyczki oddłużeniowej. Klient podpisujący umowę powinien zatem dokładnie sprawdzić, jakie odsetki wiążą się z zobowiązaniem.
Na koszt pożyczki składa się między innymi:
- prowizja za udzielenie pożyczki i wypłatę środków,
Wiele parabanków stosuje również dodatkowe opłaty, zanim zatem podpiszemy umowę, sprawdźmy RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Pożyczka oddłużeniowa – gdzie można ją znaleźć?
Pozabankowe firmy oddłużeniowe z reguły oferują swoje usługi przez internet – bez wychodzenia z domu. Najlepszych propozycji warto zatem szukać na stronach internetowych parabanków, ale także skorzystać z rankingów i kalkulatorów, które analizują parametry poszczególnych ofert i porównują je ze sobą. Porównywarki wskazują nie tylko wysokość miesięcznej raty i całkowitą kwotę, jaką będzie musiał zapłacić klient, który skorzysta z oferty firmy oddłużeniowej, ale również oprocentowanie, prowizje, dodatkowe opłaty oraz RRSO.
W jakich sytuacjach warto wspomóc się pożyczką oddłużeniową?
Pożyczka oddłużeniowa to zazwyczaj ostatnia deska ratunku dla dłużników – osób mających na swoim koncie przeterminowane zobowiązania, np. kredyty konsumpcyjne, ratalne, karty kredytowe czy pożyczki gotówkowe. Warto z niej skorzystać, jeśli nie masz już żadnych innych możliwości pozyskania środków niezbędnych do spłacenia długów, a jednocześnie Twoja zdolność kredytowa jest na tyle niska, że nie możesz otrzymać kredytu w banku.
Jeśli masz już negatywną historię kredytową, Twoje zobowiązania przeterminowały się, a do tego zostałeś wpisany na listy dłużników, pożyczka oddłużeniowa może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.
Pamiętaj jednak, że pożyczka oddłużeniowa, chociaż pozwala rozwiązać problemy z komornikiem i firmą windykacyjną, jest bardzo kosztownym wyjściem. Przed jej zaciągnięciem zastanów się dobrze, czy na pewno będziesz w stanie spłacić nowe zobowiązanie, ponieważ brak spłaty pożyczki niesie za sobą poważne konsekwencje.
Pożyczka oddłużeniowa – czy warto z niej skorzystać?
Pożyczka oddłużeniowa może uratować niejeden domowy budżet. Klienci, którzy się na nią decydują, z reguły nie mają innego wyjścia – grozi im egzekucja długu przez komornika, a to często wiąże się z zajęciem wynagrodzenia za pracę lub przejęciem majątku. Z pożyczki oddłużeniowej warto skorzystać, jeśli nie mamy innej możliwości spłacenia zaległości – bank nie udzieli nam kredytu ze względu na niską zdolność lub figurowanie w rejestrach dłużników, a rodzina nie będzie w stanie pomóc nam finansowo.
Jakie są największe wady pożyczki oddłużeniowej?
Podstawową wadą pożyczek oddłużeniowych są wysokie koszty zobowiązania, a często również konieczność przedstawienia dodatkowej formy zabezpieczenia. Jeśli nie będziemy w stanie spłacić pożyczki w terminie, to musimy liczyć się z groźnymi konsekwencjami, włącznie z utratą przedmiotów lub nieruchomości stanowiących zabezpieczenie zobowiązania.
Na co jeszcze należy zwracać szczególną uwagę decydując się na pożyczkę oddłużeniową?
Nie wszystkie firmy przelewają środki na konto dłużnika – niektóre parabanki oferujące pożyczki oddłużeniowe kierują pieniądze bezpośrednio na rachunek bankowy wierzyciela, którego dłużnik musi spłacić. Jeśli pożyczka jest udzielona z zapasem, to dopiero nadwyżka jest przelewana na konto klienta. Oczywiście szczegółowe zasady, na jakich są udzielane zobowiązania, ustala sama firma pożyczkowa. Przed podpisaniem umowy warto zatem dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy regulaminu, żeby uniknąć rozczarowań.
Pytania i odpowiedzi