W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Czy pożyczki i chwilówki online są bezpieczne? Każda pożyczka, na jaką się decydujemy, wiąże się z pewnym ryzykiem. W zależności od długości okresu spłaty to ryzyko jest mniejsze lub większe. Czy biorąc pożyczkę, warto ją ubezpieczyć?
Czym jest ubezpieczenie pożyczki?
Coraz więcej banków i firm pożyczkowych wymaga ubezpieczenia pożyczki. Część z nich decyzję o jego wykupieniu pozostawiają klientowi, w przypadku pozostałych jest ono przymusowe.
Ubezpieczenie pożyczki to ubezpieczenie jej spłaty na wypadek, gdyby pożyczkobiorca wskutek choroby, wypadku lub śmierci nie mógł uregulować zaciągniętego zobowiązania. Pożyczka ubezpieczona jest droższa od oferty bez ubezpieczenia, jako że ubezpieczenie podnosi wysokość miesięcznych spłat, jak również ogólny jej koszt.
Czy wiesz, że…
Ubezpieczając pożyczkę stajemy się dla instytucji pozabankowej wypłacalnym klientem. Dlatego w przypadku klientów o niskiej zdolności kredytowej fakt wykupu ubezpieczenia może przyczynić się do poprawy warunków pożyczki.
W jaki sposób można ubezpieczyć pożyczkę gotówkową?
Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej może podlegać kredytowaniu, ale może też zostać wliczone do kosztów pożyczki. W przypadku kredytowania, jego suma pomniejsza otrzymaną kwotę pożyczki, za to przy wliczeniu ubezpieczenia do kosztów pożyczki wpływa na ich wzrost. Z punktu widzenia klienta, najkorzystniejsza jest ratalna opłata za ubezpieczenie razem ze spłatą pożyczki.
Zdarza się, że pożyczkodawca pozwala klientowi samemu wybrać ubezpieczyciela. Wtedy oprócz ceny warto też wziąć pod uwagę OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Najlepiej, by sytuacji, w których wypłacone zostanie ubezpieczenie, było jak najwięcej.
Ile kosztuje ubezpieczenie pożyczki?
Pewnie teraz zastanawiasz się, ile wynosi ubezpieczenie pożyczki. Kwota ubezpieczenia jest częścią pozaodsetkowych kosztów pożyczki, które podnoszą wskaźnik RRSO. Zgodnie z zapisami z Ustawy Antylichwiarskiej, ich wysokość nie może przekroczyć 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki oraz 30 proc. tej kwoty w stosunku rocznym.
Wysokość opłaty ubezpieczeniowej nie jest stała, wpływ na nią ma kilka czynników, w tym m.in.:
- wysokość pożyczki,
- termin spłaty,
- wiek pożyczkobiorcy,
- zakres sytuacji podlegających zabezpieczeniu.
Uwaga!
Składka ubezpieczeniowa może być pobierana jednorazowo od kwoty pożyczki lub też może zostać rozłożona na miesięczne raty, zwiększając tym samym ich wysokość. Koszt ubezpieczenia uwzględnia RRSO.
Czy warto ubezpieczyć pożyczkę?
W przypadku, gdy ubezpieczenie pożyczki jest obowiązkowe, nie ma co zastanawiać się nad plusami i minusami takiego rozwiązania. W przeciwnym razie warto rozważyć, co daje ubezpieczenie pożyczki i czy opłaca się po nie sięgnąć.
Przedstawiamy wady i zalety ubezpieczenia do pożyczki:
ZALETY |
WADY |
|
|
Czy ubezpieczenie pożyczki jest obowiązkowe?
Niektóre banki zmuszają wręcz do zakupu ubezpieczenia, w przypadku odmowy decyzja o udzieleniu kredytu jest negatywna. Tymczasem odpowiedź na pytanie: „czy ubezpieczenie jest obowiązkowe” brzmi – nie.
Banki omijają prawo i wymagają ubezpieczenia, przy czym umowa konstruowana jest w taki sposób, by branie kredytu bez ubezpieczenia było całkowicie nieopłacalne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm pożyczkowych, gdzie decyzja o zakupie ubezpieczenia zwykle jest dobrowolna.
Rezygnacja z ubezpieczenia pożyczki - jak to zrobić?
Jeśli firma pożyczkowa lub bank traktuje ubezpieczenie jako obowiązkowe, rezygnacja z niego jest możliwa tylko i wyłącznie po okazaniu dowodu posiadania już podobnego ubezpieczenia. Nawet gdy pożyczkobiorca wykupi ubezpieczenie, może od niego odstąpić w trakcie trwania umowy.
Niestety, rezygnacja z ubezpieczenia nie zawsze się opłaca. Może się bowiem okazać, że za rezygnację z ubezpieczenia pożyczkobiorca zostanie obarczony karą umowną, wzrosną z tego tytułu odsetki, a w skrajnych przypadkach nawet zostanie wypowiedziana umowa kredytu. Rezygnacja jest opłacalna jedynie przy przedterminowej spłacie kredytu czy odstąpieniu od umowy – pozwala ominąć wszelkie kary.
Kiedy warto ubezpieczyć pożyczkę?
Tak naprawdę można ubezpieczyć każdą sytuację, która powoduje zagrożenie spłaty kredytu. Najczęściej proponowane są ubezpieczenia od:
- śmierci (by spadkobiercy nie musieli spłacać zobowiązań kredytobiorcy),
- utraty pracy (nie może ona wystąpić z winy kredytobiorcy),
- niezdolności do pracy,
- następstw nieszczęśliwych wypadków.
Pytania i odpowiedzi