Egzekucja długu to proces prawny, w którym wierzyciel próbuje odzyskać pieniądze od dłużnika. W przypadku firm proces ten może być bardziej skomplikowany niż w przypadku ściągania długu od osób fizycznych. Dzieje się tak m.in. ze względu na różne formy prawne działalności.

Jakie są rodzaje długów firmowych podlegających egzekucji?

Firmy mogą posiadać różne rodzaje długów, które wynikają z ich działalności. Do najczęstszych należą długi handlowe, zaległości w spłacie pożyczki lub kredytowe, a nawet należności podatkowe. Nie są to wszystkie zobowiązania, których przedsiębiorcy nie dają rady spłacać.

Niezależnie od ich rodzaju, wszystkie jednak mogą prowadzić do problemów finansowych. A im gorszy budżet i sytuacja finansowa w firmie, tym gorzej prosperuje biznes. Najczęściej firmy mają takie długi jak:

  • Długi handlowe: Związane z opóźnieniami w płatnościach za dostawców towarów i usług.
  • Długi z tytułu kredytów i pożyczek: Zaciągnięte kredyty w bankach czy innych instytucjach finansowych na rozwój biznesu lub inny, dowolny cel.
  • Należności do US i ZUS: Zaległości w płatnościach podatków lub składek.
  • Długi wynikające z wyroków sądowych: Jeśli firma przegrała sprawę sądową i zobowiązana jest do zapłaty określonej kwoty.

Wszystkie powyższe długi mogą podlegać egzekucji, jeśli firma nie ureguluje ich w określonym terminie. Wówczas wierzyciel kieruje sprawę na drogę sądową, a sąd wyrokiem wyznacza komornika, który za główny cel obiera odzyskanie środków. Warto pamiętać, wie dług zostanie w takiej sytuacji powiększony o koszty komornicze.

Przeczytaj też: Czy istnieje bank, który spłaca długi?

Jak wygląda proces egzekucji długów od firmy?

Zanim sprawa odzyskania długów zostanie skierowana do sądu, a komornik wytoczy postępowanie egzekucyjne, należy podjąć kilka podstawowych kroków.

Kluczowe jest zawiadamiane dłużnika o zapłacie, przypominanie o opóźnieniach i ewentualnie skorzystanie z usług windykatora. Jeśli to nie poskutkuje, trzeba zwrócić się do sądu w celu.

Jak krok po kroku egzekwować długi od firmy?

  1. Wystawienie samodzielnie wezwania do zapłaty: Pierwszym krokiem jest wezwanie dłużnika do dobrowolnej zapłaty długu. Należy wystawić odpowiedni dokument.
  2. Zwrócenie się do windykatora: Jeśli powyższe nie poskutkuje, można udać się do windykacji lub prawnika. Ten wystawi przedsądowe wezwanie. Z kolei brak reakcji ze strony dłużnika w tym przypadku skutkuje już skierowaniem spawy do sądu.
  3. Pozew sądowy: Jeśli wezwanie nie przyniesie rezultatu, wierzyciel może wnieść pozew do sądu.
  4. Wyrok sądowy: Jeśli sąd przyzna wierzycielowi rację, wydaje wyrok, który jest podstawą do dalszych działań egzekucyjnych.
  5. Zajęcie rachunku bankowego firmy: Komornik może zająć środki na rachunku bankowym firmy.
  6. Zajęcie majątku firmy: Jeśli środki na rachunku są niewystarczające, komornik może zająć inne składniki majątku firmy. Mogą to być np. maszyny, nieruchomości czy wierzytelności.
  7. Sprzedaż majątku: W celu odzyskania pieniędzy, komornik może sprzedać zajęty majątek na licytacji.

Jeśli dłużnik jest niewypłacany, może nastąpić umorzenie postępowania egzekucyjnego. Nie jest to proces jednoznaczny z zakończeniem egzekucji. Komornik decyduje się na taki krok wtedy, gdy nie jest możliwe zaspokojenie oczekiwań wierzyciela.

Egzekucja długów a likwidacja firmy — co robić w takiej sytuacji

Jeśli firma została zlikwidowana, ale ma niespłacone długi, wierzyciel może mieć trudności z odzyskaniem pieniędzy. W takim przypadku warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże ocenić, czy istnieje możliwość odzyskania środków z majątku likwidowanej firmy, czy z majątku jej właścicieli.

Sprawdź, jakie są różnice między windykatorem a komornikiem.

Jakie mogą być skutki egzekucji długów dla firmy?

Zadłużona firma ponosi wiele konsekwencji niespłacania dawnych należności. Najgorszych skutków można spodziewać się wtedy, gdy zostanie wszczęta egzekucja. Są to:

  • Utrata płynności finansowej: Zajęcie środków z rachunku bankowego może spowodować, że firma nie będzie w stanie regulować żadnych bieżących zobowiązań. To też pogłębia jeszcze bardziej kłopoty, gdyż biznes nie może się rozwijać.
  • Utrata majątku: Komornik może zająć i sprzedać majątek firmy. Taki bieg zdarzeń może doprowadzić do jej upadłości.
  • Negatywny wpływ na wizerunek: Proces egzekucyjny może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy w oczach klientów i partnerów biznesowych.

Dowiedz się więcej o tym, co może komornik i czego powinien spodziewać się nierzetelny dłużnik?

Jak rozwiązać problemy z zadłużeniem firmy?

Pierwszym i często polecanym sposobem na wyjście z trudnej sytuacji związanej z długami są negocjacje. Warto podjąć rozmowę z wierzycielem, z którym być może uda się ustalić kwestię nowych warunków spłaty. Z pewnością dla obu stron będzie to korzystniejsze niż wszczynanie postępowania.

Jeśli nie ma możliwości ustalenia nowych zasad spłaty, można przemyśleć skorzystanie z restrukturyzacji. Mówiąc prościej, chodzi o kredyt, który banki przyznają w celu poprawy sytuacji finansowej firmy. Środki zostają przeznaczone na spłatę zaległości. A przedsiębiorca zyskuje nowe, z reguły lepsze, warunki spłaty.

Z kolei, jeśli firma ma umowę z gwarantem, może on spłacić długi, do czego się zobowiązał np. podczas poręczania kredytu. Niestety w skrajnych przypadkach firma może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Jest tu zasadne, gdy nie ma już innej możliwości zapłaty należności, a egzekucja uniemożliwi dalsze prowadzenie biznesu.

Szukasz pomocy w spłacie długów? Sprawdź jaką pomoc dla osób zadłużonych oferuje rząd i fundacje.