Niestety żadna instytucja nie spłaci bezinteresownie za nas zobowiązania. Dlatego też dłużnik sam powinien podjąć właściwe kroki w celu zmniejszenia lub całkowitej spłaty swoich zadłużeń.

Jest kilka instytucji i sposobów, które skutecznie przybliżą do uzyskania stabilności finansowej i spłaty nawet znaczących kwot. Przy mniejszym zadłużeniu można pozwolić sobie na najtańszy kredyt gotówkowy, aby spłacić zaległe zobowiązania o czasie. Dowiedz się, jak wygląda działalność oferowana przez fundacje pomagające wyjść z długów.

Fundacje pomagające wyjść z długów dostępne w Polsce

Przede wszystkim warto zastanowić się, kto może udzielić wsparcia w sytuacji zadłużenia. W sieci możesz znaleźć różnorodne podmioty oferujące płatne lub bezpłatne usługi w zakresie pomocy z długami – od fundacji specjalizujących się we wsparciu finansowym, po firmy zajmujące się restrukturyzacją zadłużenia, kancelarie prawne specjalizujące się w tego typu sprawach, aż po osoby prywatne udzielające pomocy w spłacie.

Fundacje pomagające wyjść z długów to specjalne instytucje, które powstały w celu wsparcia osób wysoko zadłużonych. Świadczą nieodpłatną pomoc dłużnikom w trudnej sytuacji finansowej. Inną opcją są firmy oddłużeniowe, specjalizujące się w rozwiązywaniu problemów zadłużeniowych i oferujące kompleksowe wsparcie w procesie pozbywania się długów.

Niestety korzystanie z ich usług często wiąże się z wysokimi opłatami i ryzykiem natrafienia na nieuczciwe praktyki firm. Alternatywnie płatną pomoc można otrzymać od kancelarii prawnych, które dokładnie analizują sytuację finansową, dobierają odpowiednie strategie i oferują kompleksową obsługę prawną.

Zanim jednak zwrócisz się do fundacji oferującej pomoc w oddłużaniu, weź sprawy w swoje ręce i spróbuj dogadać się samodzielnie z wierzycielem. Przedyskutowanie możliwości spłaty zadłużenia na bardziej elastycznych warunkach może przynieść Ci naprawdę korzystny efekt. Często udaje się wynegocjować lepsze warunki spłaty czy odroczenie terminu płatności.

Polecamy: Przedawnienie długu – kiedy przedawnią się Twoje zobowiązania? Być może Twój dług jest już nieważny i nie musisz go spłacać!

Co oferują fundacje pomagające wyjść z długów?

Jak działają fundacje pomagające wyjść z długów — na jaką pomoc możesz liczyć z ich strony? Są to organizacje non-profit, świadczące pomoc w wyjściu z długów, w związku z czym nie mają one na celu osiągania zysku finansowego.

Finansowane są z budżetu publicznego lub darowizn i skupiają się na niesieniu pomocy osobom z poważnymi problemami zadłużenia. Działanie fundacji oparte jest na indywidualnym podejściu do każdego klienta i — co za tym idzie — proponowaniu najbardziej odpowiednich rozwiązań dostosowanych do jego konkretnej sytuacji.

Oferta fundacji pomagających wyjść z długów to:

  • darmowe porady finansowe i prawne,
  • wsparcie w negocjacjach z wierzycielem,
  • reprezentacja przed sądem,
  • kontakt z  firmami windykacyjnymi i komornikiem,
  • pomoc w sporządzeniu różnych pism i wniosków,
  • opracowanie planu spłaty zobowiązań,
  • pomoc w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej,
  • edukacja finansowa i związana z zapobieganiem zadłużeniom,
  • wsparcie psychologiczne i edukacyjne w zakresie radzenia sobie ze stresem wynikającym z problemów finansowych.

Na początku fundacja dedykowana rozwiązaniu problemów zadłużenia przeprowadza dokładną analizę sytuacji finansowej dłużnika. Na tej podstawie przygotowywany jest spersonalizowany plan spłaty długów, uwzględniający konkretne możliwości i potrzeby danej osoby.

Fundacja nawiązuje kontakt z wierzycielami i negocjuje korzystne warunki spłaty w imieniu osoby zadłużonej. W razie konieczności fundacja reprezentuje klienta przed sądem i udziela wsparcia w redagowaniu wszelkich niezbędnych dokumentów.

Zobacz także: Pomoc dla zadłużonych. Jak spłacić długi? Dowiedz się, co pomoże Ci pozbyć się ciążącego zobowiązania.

Kiedy warto skorzystać z pomocy fundacji?

Rozwiązaniem dla jednostek borykających się ze spłatą długów są fundacje, które jednak niekiedy budzą wątpliwości co do wartości inwestycji czasu i energii w ten proces.

Fundacje te, będąc organizacjami pozarządowymi, dążą do pomocy osobom w trudnej sytuacji finansowej, nie pobierając opłat za swoje usługi. Dlaczego skorzystanie z ich pomocy może być korzystne, zwłaszcza dla osób o ograniczonych dochodach lub znacznym zadłużeniu?

  • Mają indywidualne podejście do każdego przypadku — osoby pracujące w fundacji starają się dostosować plan działania do jego konkretnych potrzeb i sytuacji finansowej zadłużonego.
  • Dysponują specjalistami z dziedziny prawa i ekonomii — ci mogą udzielić fachowej porady w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania dla dłużnika.
  • Wspierają w skutecznych negocjacjach z wierzycielem — dzięki temu mogą uzyskać korzystniejsze warunki umowy bez konieczności wchodzenia na drogę sądową.
  • Pomagają w celu uniknięcia windykacji lub egzekucji komorniczej.
  • Reprezentują przed sądem w razie konieczności.

Jednakże istnieją pewne ograniczenia – fundacje nie stanowią magicznego środka na natychmiastowe wyjście z długów. Są raczej narzędziem, które wspomaga proces oddłużania, wymagając jednocześnie zaangażowania i działań ze strony samego dłużnika.

Fundacje pomagające w wyjściu z długów nie spłacają zobowiązań finansowych za dłużnika. Ich rola polega na oferowaniu wsparcia, opartego na doświadczeniu, wiedzy i współpracy z ekspertami prawnymi, niezbędnego do skutecznego radzenia sobie z długami.

Stanowią one istotne wsparcie dla osób, które nie mają środków na pomoc prawną czy dla tych, którzy pragną dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu, lecz nie wiedzą, od czego dokładnie zacząć, by wyjść z trudnej sytuacji.

Nie spłacasz długów i obawiasz się konsekwencji? Przeczytaj szczegóły: List gończy za długi — kiedy zostaje wydany?

Na co zwrócić uwagę decydując się na pomoc fundacji przy wyjściu z zadłużenia?

Warto przed zdecydowaniem się na skorzystanie z pomocy konkretnej fundacji zapoznać się z jej profilem działalności. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego rodzaju wsparcie może Ci dokładnie zaoferować. W Polsce istnieje wiele fundacji pomagających wyjść z długów, które udostępniają swoje usługi za darmo. Są to np.:

  • Fundacja Pomocy Dłużnikom „ANTYWINDYK”

Fundacja, której celem jest wspieranie osób zadłużonych, powstała 16 grudnia 2016 roku. Jej misją obejmuje działania edukacyjne, kulturalne, charytatywne i dobroczynne. Organizacja o nazwie "ANTYWINDYK" pełni rolę reprezentanta osób, które potrzebują pomocy prawnej wobec sądów, firm windykacyjnych czy organów egzekucyjnych. Ponadto skupia się na działaniach mających na celu przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób zadłużonych.

  • “Cognosco” Fundacja

Krakowska fundacja o nazwie Cognosco, posiadająca status organizacji pożytku publicznego, funkcjonuje od 2009 roku. Instytucja dedykuje swoje działania osobom zadłużonym i wszystkim, którzy potrzebują wsparcia prawnego. Osoby z problemami finansowymi mogą liczyć na pomoc w kontaktach z firmami windykacyjnymi, dostają wsparcie w przygotowaniu niezbędnych dokumentów oraz pomoc w zgłoszeniu wniosku o upadłość konsumencką.

  • Fundacja “Zaradni”

Fundacja Zaradni jest wsparciem dla osób wydostających się z zawiłości zadłużenia, oferując im bezpłatną pomoc prawną. Jej celem jest również propagowanie wiedzy z dziedziny finansów i prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie ekonomii. Organizacja podkreśla istotę odpowiedzialności finansowej za podejmowane decyzje, zachęcając do świadomego gospodarowania majątkiem. Ponadto kładzie nacisk na naukę skutecznego zarządzania budżetem domowym, dostosowując wydatki do rzeczywistych możliwości zarobkowych.

Jakie inne działania mogą pomóc wyjść z długów?

Istnieją też alternatywne sposoby na wyjście z zobowiązań niż fundacje pomagające wyjść z długów. Jedne z nich są bardziej drastyczne i wymagające przemyślanej decyzji, inne mniej czasochłonne i trudne do wdrożenia w życie.

Niemniej jednak warto zastanowić się, czy aby na pewno nie podjąć tych kroków w celu spłaty lub zmniejszenia zadłużenia. Być może okaże się, że będą one wystarczające, aby pozbyć się zaległości do spłaty. Jakie inne działa możesz podjąć, aby wyjść z długów?

  • Negocjuj warunki z wierzycielem - możesz uzyskać lepsze warunki spłaty lub przedłużyć spłatę zadłużenia.
  • Spłać konieczne zobowiązania przynajmniej w wysokości, na którą możesz sobie pozwolić  - to najbardziej skuteczny sposób, jednakże wymaga on oszczędności ze strony dłużnika i nie jest łatwy do zrealizowania.
  • Znajdź pomoc w firmie oddłużeniowej - oferują płatną pomoc w spłacie zadłużenia, ich usługi to: analiza finansowa, ustawianie planów spłat, negocjacja z wierzycielami, doradztwo prawne.
  • Weź kredyt konsolidacyjny - banki oferują pomoc w konsolidacji zadłużenia. W ten sposób zmniejszysz ratę miesięczną i łatwiej spłacisz dług.
  • Szukaj wsparcia kancelarii prawnej - oferują doradztwo prawne i pomoc w zakresie reprezentacji klienta przed wierzycielami, komornikami oraz sądami.
  • Ogłoś upadłość konsumencką- to specjalna forma postępowania upadłościowego, której celem jest umożliwienie zadłużonej osobie spłaty swoich zobowiązań finansowych lub częściowego ich umorzenia.