Niespłacone chwilówki, rosnące długi bankowe… jest wiele sytuacji, które mogą doprowadzić do wszczęcia postępowania komorniczego. Nawet najtańszy kredyt gotówkowy może doprowadzić do kłopotów finansowych, jeśli nie podchodzisz poważnie do swoich zobowiązań.

Jeśli mimo wielu prób, komornikowi nie udaje się ściągnąć długu, wówczas wierzyciel może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Gdy nie udaje się ustalić miejsca jego pobytu, najczęściej wiąże się to z wystawieniem listu gończego za dłużnikiem.

Czym jest list gończy?

List gończy z tytułu zaległości finansowych to dokument oficjalny wystawiany na wniosek policji bądź prokuratury wobec osoby podejrzanej o naruszenie prawa w związku z nieuregulowanymi długami. Niespłacone pożyczki, które ignorujesz, mogą doprowadzić do wystawienia takiego listu.

Jego wydanie ma miejsce wyłącznie w sytuacjach, gdy wszelkie starania komornika mające na celu odzyskanie zaległości nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a wierzyciel zwrócił się do organów ścigania z doniesieniem o potencjalnym przestępstwie. List gończy zawiera zazwyczaj następujące informacje:

  • dane personalne podejrzanego lub poszukiwanego, takie jak imię, nazwisko, wiek, wygląd zewnętrzny, cechy charakterystyczne, zdjęcia itp.;
  • opis przestępstwa, za które osoba jest poszukiwana;
  • numer referencyjny lub numer sprawy;
  • kontakt do organów ścigania, do których można zgłaszać informacje.

List gończy jest rozsyłany do różnych instytucji (media, straż graniczna, organy ścigania), a także publikowany publicznie, aby zachęcić społeczeństwo do zgłaszania informacji, które mogą pomóc w zatrzymaniu poszukiwanej osoby.

Sprawdź też: Przedawnienie długu – kiedy przedawnią się Twoje zobowiązania?

Co grozi za list gończy?

Osoba ujęta przez organy ścigania, za którą został wystawiony list gończy, pozostaje od razu w stanie tymczasowego aresztowania.

Z tego też względu konieczne jest jej niezwłoczne doprowadzenie do sądu, który ma rozstrzygnąć, czy areszt będzie przedłużony, czy też zostanie zmieniony na inny środek zapobiegawczy.

List gończy i europejski nakaz aresztowania — czym się różnią?

List gończy i Europejski Nakaz Aresztowania to dwa różne narzędzia prawnego ścigania, używane przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości w celu zatrzymania i postawienia przed sądem osób podejrzewanych o przestępstwa.

Podczas gdy list gończy działa jedynie na terenie danego państwa, ENA ma zastosowanie w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej i umożliwia bardziej efektywne ściganie przestępców między granicami państw.

Kiedy wydawany jest list gończy?

Kiedy policja szuka dłużnika i kiedy wydawany jest za nim list gończy? Co do zasady taki dokument wystawia się w stosunku do osób, co do których podejrzewa się, że popełniły poważne przestępstwo.

Niekiedy jednak zdarza się, że list gończy wystawiony jest za dłużnikiem, który nie reguluje swoich zobowiązań. Ma to miejsce, gdy mimo licznych prób, komornikowi nie udało się ściągnąć zadłużenia. Wierzyciel ma wówczas prawo złożenia zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Jak wygląda procedura wystawienia listu gończego za długi?

List gończy nie jest wystawiany od razu. Jeśli masz długi i nie masz środków na ich spłatę, ale szukasz rozwiązań tej sytuacji, to zapewne nic ci nie grozi.

W końcu nie uchylasz się od odpowiedzialności. Schemat postępowania wygląda zazwyczaj podobnie i składa się z wielu kroków wymienionych poniżej.

  1. Wezwanie do zapłaty wysłane przez prawnika
  2. Umieszczenie informacji o zadłużeniu w KRD
  3. Skierowanie sprawy do kancelarii windykacyjnej
  4. Skierowanie sprawy do sądu
  5. Postępowanie komornicze
  6. Niemożność ściągnięcia długu przez komornika
  7. Wezwanie dłużnika do prokuratury
  8. Niemożność ustalenia miejsca pobytu zadłużonego
  9. Zawiadomienie złożone przez wierzyciela do prokuratury o popełnieniu przestępstwa
  10. Wystawienie listu gończego.

List gończy za długi — jak sprawdzić czy jesteś poszukiwany?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy jestem poszukiwany za długi? Nie jest to trudne zadanie. Najprościej wejść na stronę policji: https://poszukiwani.policja.pl/  lub na stronie Interpolu: https://www.interpol.int/.

Możesz również przejrzeć rejestry dłużników, w tym KRD i BIK, aby sprawdzić, jak przedstawia się kwestia twoich zadłużeń. 

Jak wygląda poszukiwanie listem gończym za niespłacone kredyty?

W ramach listu gończego możliwe jest ustalenie nagrody za aresztowanie lub przyczynienie się do aresztowania poszukiwanego dłużnika, a także udzielenie gwarancji zachowania poufności tożsamości osoby przekazującej informacje.

Rozpowszechnienie listu gończego następuje poprzez publikację w Internecie, chyba że sąd lub prokurator podejmie inną decyzję w tej kwestii.

Niespłacony kredyt a list gończy — co robić w takiej sytuacji?

Jeśli masz problemy ze spłatą długu, skontaktuj się niezwłocznie z wierzycielem. Poinformuj go o swojej sytuacji finansowej i spróbuj negocjować możliwość spłaty lub restrukturyzacji długu.

Pamiętaj, że istnieją przepisy prawne regulujące postępowanie w przypadku długów. Unikaj działań, które mogą zwiększyć ryzyko wystawienia listu gończego, takich jak ucieczka lub próba ukrycia się.

W przypadku gdy wierzyciel zdecyduje się podjąć działania prawne, takie jak wystawienie listu gończego, ważne jest, aby nie uchylać się od odpowiedzialności. Skontaktuj się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach długów, aby uzyskać poradę i wsparcie prawne.

Sprawdź też: Wniosek o rozłożenie długu na raty - jak powinien wyglądać?

Jak uchylić list gończy za długi?

Aby uchylić list gończy, należy stawić się we właściwej prokuraturze prowadzącej postępowanie w sprawie.

Jeśli dłużnik przebywa poza granicami kraju, to by móc bezpiecznie i bez zatrzymania na lotnisku wrócić do kraju, powinien złożyć wniosek do sądu o wydanie listu żelaznego. Pozwoli on na bezpieczny przyjazd.

Po jakim czasie znika list gończy?

List gończy nie znika ot tak. Jego wygaśnięcie może mieć miejsce, ale tylko i wyłącznie, gdy prokuratura lub sąd go odwoła.

Zostanie także wycofany, gdy osoba poszukiwana listem gończym zostanie na jego podstawie zatrzymana. Sam dług może jednak zostać przedawniony. Podstawowy termin przedawnienia długu wynosi 6 lat.

Jak uniknąć listu gończego za długi?

Przede wszystkim warto stawić się na wezwanie prokuratury. List gończy wystawiony jest dopiero w momencie, gdy niemożliwe jest ustalenie miejsca pobytu dłużnika. Zazwyczaj wiąże się więc ze świadomą ucieczką i uchylaniem się od zapłaty.