Pożyczka odnawialna — kiedy warto po nią sięgnąć?

Pożyczka odnawialna — kiedy warto po nią sięgnąć?
Pożyczka odnawialna jest jednym z produktów finansowych oferowanych przez firmy pozabankowe. Dzięki tego typu finansowaniu możemy pozyskać dodatkową gotówkę, która w wielu przypadkach jest niezbędna do pokrycia nagłych wydatków. Pożyczka odnawialna zdecydowanie różni się od tradycyjnych kredytów bankowych i chwilówek, które udzielają nam parabanki. Czy warto po nią sięgnąć?

Co to jest pożyczka odnawialna?

Bardzo często zdarza się, że w wyniku nagłych wypadków potrzebujemy szybkiej gotówki. Niestety pozyskanie kredytu bankowego nie jest sprawnym wyjściem z sytuacji i wbrew pozorom wymaga włożenia wiele wysiłku. Również nie każdy posiada zdolność kredytową, która przecież jest niezbędna, by bank udzielił nam pomocy finansowej. Alternatywą dla pożyczek z banku jest pożyczka odnawialna. Co to jest?

Pożyczka odnawialna — definicja

Pożyczka odnawialna to po prostu produkt finansowy, który opiera się o prostą zasadę. Klient otrzymuje od firmy pozabankowej konkretną sumę pieniędzy, którą może rozporządzać w określonym w umowie czasie. To, jaką kwotę przyjmie pożyczka, uzależnione jest m.in. od posiadanej zdolności kredytowej. Najważniejszą kwestią, która cechuje tego typu pożyczkę, jest jej odnawialna linia.

Co to znaczy pożyczka odnawialna i czym różni się od kredytu?

Pożyczka odnawialna pod wieloma względami różni się od kredytów i pożyczek bankowych, które musimy spłacić w ramach comiesięcznych rat. Ten sposób pomocy finansowej nie wiąże się ani z ratami, które musimy regularnie uiszczać, ani z konkretną sumą, która ustalona jest np. gdy bierzemy kredyt gotówkowy.

Nie jest udzielana na konkretne cele, np. zakup samochodu, jak mamy do czynienia w przypadku kredytu samochodowego, czy kredyt hipoteczny, czyli na zakup mieszkania. Pożyczkę odnawialną bowiem najczęściej bierze się z powodu nieoczekiwanych wydatków.

Pożyczkę odnawialną możemy porównać do oferowanych przez banki limitów kredytowych. Tego typu produkty finansowania nie różnią się od siebie pod wieloma względami. Najważniejszą cechą, która je różni jest fakt, że pożyczka odnawialna udzielana jest przez firmy pozabankowe, a limity kredytowe przez banki.

Pożyczka odnawialna a limit kredytowy — różnice

  • Limit kredytowy udostępniony jest z poziomu konta bankowego. Konieczne jest więc założenie rachunku osobistego, aby móc zarządzać środkami. Pożyczka odnawialna nie wymaga posiadania konta w banku.
  • Pożyczka odnawialna udzielana jest dzięki zarejestrowaniu specjalnego profilu w serwisie firmy pożyczkowej. Wypłata środków nie wymaga również wypełniania wielu formalności. Za każdym razem, gdy chcemy pożyczyć pieniądze, wystarczy, że zalogujemy się na własne konto na witrynie www i wykonamy kilka kliknięć.
  • Proces weryfikacji wnioskodawcy nie jest tak restrykcyjny, jak w przypadku linii kredytowej udzielanej w banku.

Pożyczki odnawialne online — czy to możliwe?

Wniosek o pożyczki odnawialne online możemy złożyć poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej. Nie musimy obawiać się o wielogodzinne wypełnianie formalności i odwiedzanie urzędów w celu pozyskania masy zaświadczeń.

Firmy pozabankowe nie przykładają tak wielkiej wagi do sprawdzania wiarygodności wnioskodawcy, jak banki. Oznacza to, że pożyczkę odnawialną możemy dostać w bardzo szybkim czasie. Jest to dobra nowina dla osób, które potrzebują ekspresowej gotówki.

Pożyczka odnawialna online udzielana jest na podstawie założonego w serwisie konta, dzięki któremu będziemy mogli składać dyspozycję wypłaty środków pieniężnych. Umożliwia ono również śledzenie wysokości zadłużenia. Rejestracja konta na stronie pożyczkodawcy jest prosta i nikomu raczej nie sprawia problemu, a wypełnienie wniosku trwa zaledwie kilka minut.

Warto wiedzieć!

Parabanki wymagają potwierdzenia tożsamości. Nie trzeba jednak obawiać się o kradzież danych, ponieważ współcześnie rezygnuje się z wysyłania przez wnioskodawców skanów dowodów osobistych. Proces weryfikacji odbywa się najczęściej poprzez wykonanie przelewu na symboliczną kwotę grosza lub 10 groszy.

Po założeniu konta możemy zlecać wypłatę środków, jednak najpierw musimy podpisać umowę, którą parabank wysyła nam e-mailem. Jeśli akceptujemy jej warunki (to również można wykonać elektroniczne), możemy korzystać z pożyczki odnawialnej.

Pożyczka odnawialna — wady i zalety

Zalety

Wady

Minimum formalności.

Konieczność rozsądnego zarządzania środkami. Często zdarza się, że klienci wpadają w coraz większe zadłużenia.

Szybki proces realizacji.

W przypadku dużych zadłużeń, sprawa może trafić do windykacji.

Kilkukrotne korzystanie z pożyczki.

Łatwa dostępność.

Wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu.

Możliwość szczegółowego zapoznania się z umową.

Dostępna już od 18 roku życia.

Pożyczka odnawialna, jak każde innego typu zobowiązania finansowe powinna być rozporządzana rozsądnie, a decyzja o wypłacaniu środków musi być zawsze dokładnie przemyślana.

Pozabankowe pożyczki odnawialne — kto może skorzystać?

Pozabankowe pożyczki odnawialne przyznawane są każdej osobie pełnoletniej. W niektórych przypadkach osoba wnioskująca o taką pomoc musi mieć ukończone 21 lat. Jest to uzależnione od konkretnej oferty parabanku.

Konieczne jest także posiadanie obywatelstwa polskiego, ważnego dowodu osobistego oraz zamieszkania na terenie kraju. Nie bez znaczenia pozostaje tu również nasza zdolność kredytowa, gdyż na jej podstawie firmy pożyczkowe określają limit środków, którymi możemy dysponować.

Jak wygląda umowa pożyczki odnawialnej?

Pożyczka odnawialna podlega takim samym zasadom jak pożyczka bankowa. Przede wszystkim należy szczegółowo zapoznać się ze specyfiką działania tego produktu finansowego, aby móc rozsądnie rozporządzać pieniędzmi. Poleca się więc przeczytanie wszystkich warunków umowy, którą otrzymujemy drogą mailową. Niezbędne będzie również pozyskanie informacji o całkowitych kosztach pożyczki.

Czy te informacje były pomocne?

xTa witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.

Pytania i odpowiedzi

* Uzupełnij to pole

Sprawdź podobne artykuły

Zobacz wszystkie