Statystyki pokazują, że wiele rodzin wielodzietnych boryka się z problemami finansowymi. W szczególności po etapie wysokiej inflacji, gdy nie wszystkim zarobki rosły równomiernie, wykarmienie całej rodziny wydaje się utrudnione. Można oczywiście zdecydować się na pożyczki online i inne formy znalezienia korzystnego wsparcia finansowego.

W nagłych przypadkach uratuje Cię z pewnością najtańszy kredyt gotówkowy, ale warto postawić również na rozwiązania gwarantowane przez benefity dla rodzin wielodzietnych. Tu doskonałym rozwiązaniem jest Karta Dużej Rodziny.

Dzięki niej można uzyskać lepsze promocje na liczne produkty i usługi. Na co możesz liczyć, jeśli zostanie wyrobiona przez Ciebie Karta Dużej Rodziny? Jakie zniżki będą dostępne?

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Na początku warto krótko wyjaśnić, co to jest Karta Dużej Rodziny. W zasadzie jest to specjalny ogólnopolski program skierowany dla tzw. rodziny 3+, w ramach którego rodzice mający co najmniej troje dzieci mogą skorzystać z licznych udogodnień.

Program ten jest dostępny w już od 2014 roku. Ten specjalny system zniżek pozwala na korzystanie z zaawansowanego katalogu oferty rekreacyjnej, kulturalnej oraz transportowej na terenie całego kraju.

A jak wygląda Karta Dużej Rodziny? Obowiązuje jeden uniwersalny, ogólnopolski wzór. Jest to właściwie karta wielkości karty płatniczej o wymiarach 54 na 85,6 mm. Zawiera ona podstawowe, kluczowe informacje na temat posiadacza, czyli:

  • Imię i nazwisko
  • Numer PESEL
  • Datę ważności
  • Numer Karty
  • Skrótowiec KDR, czyli Karta Dużej Rodziny, który jest napisany alfabetem Braille’a
  • Specjalne zabezpieczenie przed podrobieniem.

Funkcjonuje również elektroniczna, czyli mobilna wersja karty, która jest dostępna w aplikacji mObywatel. Możesz ją uzyskać na specjalny wniosek. Zawiera ona podobne dane, choć znacznik zabezpieczenia przed podrobieniem i znacznik KDR zostały zastąpione znakiem upływającego czasu. Ten potwierdza autentyczność Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Dla kogo Karta Dużej Rodziny jest dostępna bez przeszkód? Prawo do jej posiadania przysługuje rodzicom i małżonkom rodziców, którzy mają na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci – lub też mieli co najmniej tyle bez względu na ich wiek.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny dodatkowo? Wskazać tu można również osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka, a także rodzica zastępczego. Rozpatrując to, dla kogo Karta Dużej Rodziny jest prawnie dostępna, nie wolno zapominać o dzieciach:

  • Do ukończenia 18 roku życia, lub;
  • Do ukończenia 25. Roku życia, jeśli dziecko jest w trakcie nauki w szkole bądź w szkole wyższej, lub;
  • Bez żadnych ograniczeń wiekowych, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Przeczytaj też: Świadczenia dla rodzin zastępczych – ile wynoszą po podwyżce?

Czy Karta Dużej Rodziny przysługuje na dorosłe dzieci?

Karta Dużej Rodziny, gdy dzieci są dorosłe, nie przysługuje samym dzieciom. Jednak rodzice takich dzieci bez przeszkód mogą liczyć na korzystanie z tego benefitu bezokresowo.

Wzamyśle ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny dla rodziców dorosłych dzieci jest dostępna bez jakichkolwiek przeszkód, jeśli są lub były na utrzymaniu dzieci w liczbie co najmniej trzech i to bez względu na miejsce zamieszkania oraz wiek. To też oznacza, że istotna zależność, jaką tworzy Karta Dużej Rodziny, ma zachęcać do tego, aby mieć ich więcej niż dwójkę.

Inaczej mówiąc, jeśli pochodzisz z rodziny wielodzietnej, Twoi rodzice bez limitu skorzystają z Karty Dużej Rodziny, ale Ty wpierw musisz mieć troje dzieci, aby skorzystać z tych benefitów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy spełniasz któryś ze wskazanych wcześniej warunków.

Jakie zniżki daje Karta Dużej Rodziny?

Dlaczego w ogóle warto założyć tę kartę? Jakie są zniżki na Kartę Dużej Rodziny? Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Część z nich wynika bezpośrednio z działań państwa, jednak do programu włączają się również prywatne firmy, w tym wielcy gracze na rynku.

Karta Dużej Rodziny zniżki ma w określonej postaci na terenie całego kraju. Jakie są najważniejsze profity, jakie oferuje Karta Dużej Rodziny? Lista zniżek obejmuje:

  • 75% ulgi na paszport dla dzieci;
  • 50% ulgi opłaty za paszport dla matki, ojca, ojczyma lub macochy;
  • Zniżki na przejazdy kolejowe: 49% na bilety miesięczne, 37% na jednorazowe przejazdy, a np. przy przejazdach na PKP Intercity dla co najmniej dwóch osób zniżka 30% na oba te bilety.
  • Darmowy wstęp do parków narodowych.

Tu też można dodać formy wsparcia, które pojawiły się po jakimś czasie. Co zatem oferuje jeszcze Karta Dużej Rodziny? Lista zniżek 2023:

  • Promocje w sklepach np. Lidl (10%), Carrefour (10%) oraz Auchan (5%);
  • Rabaty 10% w Martec i Cocodrillo, a także aż 20% w Świecie Książki.
  • Zniżki na OC, AC oraz NNW w Link 4.
  • Tańsze loty samolotami LOT-u np. 10% zniżki na podróż w każdej klasie i nawet 50% na usługi dodatkowe.

Koniecznie przeczytaj też: 12 tys. zł na dziecko – komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i na jakich zasadach jest przyznawany?

Jak założyć Kartę Dużej Rodziny?

Korzystanie z benefitów tego rozwiązania jest niezwykle korzystne i bardzo proste. Karta Dużej Rodziny online lub stacjonarnie może być wyrobiona bez większego trudu. Można zdecydować się na udanie do siedziby gminy właściwej dla miejsca zamieszkania lub starać się o nią drogą elektroniczną.

Wniosek online jest pod tym względem bardzo wygodny. Co więcej, jest to opcja dostępna zarówno dla Polaków, jak i dla zamieszkujących w Polsce cudzoziemców.

Co trzeba zrobić, jeśli chcesz zdalnie złożyć prośbę o założenie KDR? Wniosek przez Internet przechodzi przez tę samą procedurę, co w formie stacjonarnej. Wyjaśniamy, co trzeba przygotować i gdzie dokładnie złożyć.

Jakie dokumenty musisz przygotować do wniosku o Kartę Dużej Rodziny?

Jeśli chcemy złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny, musimy przygotować konkretne dokumenty. Przede wszystkim są to:

  • Oświadczenie składane przez oboje rodziców o tym, że nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej. Również o tym, że nie mają ograniczenia we władzy rodzicielskiej, co odbywa się, chociażby poprzez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Oświadczenie tego typu można wypełnić samodzielnie lub też pobrać formularz ze strony rządowej.
  • Dowód osobisty lub paszport w przypadku braku numeru PESEL.
  • Dowód osobisty, paszport oraz kat małżeństwa – w przypadku bycia ojczymem lub macochą i przy braku numeru PESEL.
  • Dowód osobisty lub akt urodzenia w przypadku dzieci poniżej 18 roku życia, jeśli nie mają numeru PESEL.
  • W przypadku dorosłych dzieci niemających numeru PESEL również odpowiedni dowód osobisty lub paszport.
  • Samodzielne oświadczenie o planowanym terminie ukończenia przez dzieci pow. 18 roku życia nauki w szkole lub na studiach – tu też można korzystać z formularzy udostępnionych na stronie rządowej.
  • W przypadku dziecka z niepełnosprawnością powyżej 18 lat, które nie ma numeru PESEL również paszport lub dowód osobisty.
  • Odpowiednie postanowienie o umieszczeniu dzieci w rodzinnym domu dziecka lub w rodzinie zastępczej.
  • Oświadczenie o tym, że dzieci są pozostawione w dotychczasowym rodzinnym domu dziecka lub rodzinie zastępczej.
  • Dokumenty potwierdzające prawo cudzoziemca do mieszkania w Polsce.
  • Zezwolenie na pobyt cudzoziemca (jeśli nie mamy obywatelstwa polskiego), które dotyczy:
    • Pobytu stałego;
    • Pobytu długoterminowego rezydenta Unii Europejskiej;
    • Pobytu czasowego np. w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy.

Dokumenty, które dotyczą Twojej sytuacji, złóż wraz z wnioskiem właściwym, którego wypełnienie opisujemy poniżej.

Dowiedz się więcej: Ulga na dziecko. Ile wynosi w 2023 roku?

Jak wypełnić wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny?

Jeśli interesuje Cię Karta Dużej Rodziny, wniosek jest kluczowy, a dokładniej właściwe jego wypełnienie. Składa się on z trzech części:

  1. Pierwsza zawiera dane wnioskodawcy – czyli dane rodzica lub dziecka składającego wniosek.
  2. Część druga zawiera wszelkie niezbędne dane członków rodziny wielodzietnej, w ramach których ubiegamy się o wydanie karty. Zawiera się tu dane:
    • Rodzica lub rodziców
    • Małżonka rodzica
    • Dane co najmniej trójki dzieci – również tych dorosłych i o innym adresie zamieszkania – jeśli mieszkają w innej gminie, trzeba zawrzeć to we wniosku.
  3. Część trzecia zawiera niezbędne oświadczenia powiązane ze składanym wnioskiem.

Wypełniając wniosek musisz zacząć koniecznie od nazwy właściwego organu prowadzącego postępowanie dotyczące wydania Karty Dużej Rodziny – w tym musisz podać jego adres. Takim organem może być:

  • Wójt,
  • Burmistrz,
  • Prezydent miasta.

Gdzie złożyć wniosek o Kartę dużej rodziny?

W przypadku wypełniania wniosku w formie papierowej musisz udać się z nim oraz z dokumentami do właściwego urzędu gminy lub miasta – do tego urzędu, który jest właściwy dla naszego miejsca zamieszkania, a który jednocześnie odpowiada za wydawanie Karty Dużej Rodziny.

Może być to np. Ośrodek Pomocy Społecznej (GOPS lub MOPS). Jeśli ktoś z rodziny np. jedno z dzieci mieszka w innej gminie, tam też można złożyć taki wniosek. W przypadku składania wniosku online można to zrobić przy użyciu specjalnej platformy informacyjno-usługowej, jaką jest Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).

Warto wiedzieć: Zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Do kiedy jest ważna Karta Dużej Rodziny?

W przypadku Karty Dużej Rodziny należy pamiętać o tym, że prawo do korzystania z niej i terminowość są zależne od tego, o kim mowa. W przypadku dzieci termin ważności trwa:

  • Do ukończenia 18 roku życia, lub;
  • Do ukończenia 25. Roku życia, jeśli dziecko jest w trakcie nauki w szkole bądź w szkole wyższej, lub;
  • Na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Do kiedy jest ważna karta dużej rodziny w przypadku rodziców? Oni mogą bezterminowo korzystać z KDR. Dla nich zniżka jest całożyciowa, termin ważności nie upływa nawet po ukończeniu przez dzieci granic wiekowych uprawniających do udziału w programie.

Powinno Cię też zainteresować: Program Dobry Start – jak i gdzie złożyć wniosek o wypłatę z Programu 300+?

Ile kosztuje wydanie Karty Dużej Rodziny?

Co do zasady wyrobienie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. Są jednak sytuacje, w których musisz ponieść opłatę. Karta Dużej Rodziny będzie kosztować 13 zł, w przypadku chęci wyrobienia duplikatu.

Jeśli masz już kartę plastikową, przy wnioskowaniu o kartę mobilną zapłacisz 10 złotych. Podobnie, jeśli posiadając kartę mobilną, wystąpisz o wydanie karty plastikowej – tu również zapłacisz 10 zł.

Co zyskujesz posiadając Kartę Dużej Rodziny?

Podsumowując, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co daje Karta Dużej Rodziny. Mówiąc o szeregu bardzo różnorodnych profitów, można myśleć, że część z nich nie będzie często przydatna. Mowa tu np. o zniżkach na transport. Jednak patrząc na to, jakie przywileje daje Karta Dużej Rodziny, nie sposób nie zauważyć, że w życiu całego gospodarstwa domowego pozwala ona na realne uzyskanie korzystniejszej sytuacji finansowej.

Przede wszystkim dlatego, że jeśli robisz zakupy w sklepach uczestniczących w programie, możesz każdorazowo uzyskać np. 10% zniżki na warzywa i owoce. W skali miesiąca (a tym bardziej roku) daje to bardzo dużą różnicę w wydatkach. Myśląc o tym, do czego uprawnia Karta Dużej Rodziny, można wspomnieć też fakcie, że przy częstych podróżach realnie zyskasz znaczące obniżki.

Karta Dużej Rodziny dla dzieci ułatwia również funkcjonowanie w okresie np. studiów, gdy uczysz się poza miejscem zamieszkania, a fundusze nie zawsze są wystarczające. Ostatecznie karta ta pozwala na spore oszczędności, a jednocześnie jej wyrobienie jest bezpłatne.

Oprócz tego wśród ulg można wymienić korzystne oferty w niektórych kinach (np. sieci Helios), a także u operatorów komórkowych – np. w Orange czy też T-Mobile (np. 20% na oferty telefoniczne i internet).


Przeczytaj też inne nasze artykuły:

  1. Komu przysługują alimenty natychmiastowe?
  2. 800+ na dziecko – od kiedy będzie obowiązywać i kiedy składać wniosek?
  3. Renta rodzinna. Komu przysługuje, ile wynosi?
  4. Dofinansowanie do opieki nad dzieckiem – jak je otrzymać?