Pożyczka pod weksel – sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę!

Pożyczka pod weksel – sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę!
Pożyczki pod weksel to kolejny produkt finansowy. Szczególnie dla osób zadłużonych, które nie mają już innych możliwości. Często pożyczka na weksel to ostatnia szansa na pożyczenie pieniędzy. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Pożyczka na weksel to dość kontrowersyjna forma pożyczenia gotówki, ponieważ nie podlega ona w sumie żadnym regulacjom. Oznacza to, że o ile umowa również jest spisana, to jednak nie można się czuć tak bezpiecznie, jak przy umowie z bankiem.

Jest tak, ponieważ pożyczki pod weksel są najczęściej pożyczkami prywatnymi. Banki nie mają w ofercie tego typu produktów. Jeśli dostajemy odmowę finansowania w bankach i firmach pożyczkowych, to możemy rozejrzeć się właśnie za pożyczką pod weksel.

Czym są pożyczki pod weksel?

Jest to inna forma pożyczki gotówki od osób prywatnych. Jeśli nie mamy nieruchomości, którą możemy dać pod zastaw, a banki i firmy pożyczkowe odmawiają udzielenia kredytu, to zawsze możemy skorzystać z pożyczki pod weksel.

W intrenecie jest wiele ogłoszeń typu „udzielę pożyczki pod weksel”. Co to jest pożyczka pod weksel, należy zauważyć, że jest to prywatna pożyczka, która jako zabezpieczenie w przypadku braku spłaty zobowiązania upoważnia wierzyciela do egzekucji kwoty, która znajduje się na wekslu.

Czy istnieje uczciwa prywatna pożyczka pod weksel? Istnieje, tylko trzeba zachować czujność przy spisywaniu takiej umowy i podpisywaniu weksla, aby nie narazić się na stratę pieniędzy. Jest to szybka pożyczka, która wymaga minimum formalności. Alternatywą dla takich pożyczek są pożyczki pod zastaw nieruchomości lub nawet samochodu, jeśli nie posiadamy domu lub mieszkania na własność.

Prywatne pożyczki pod weksel bez przedpłat - jak to działa?

Zazwyczaj stosowane są prywatne pożyczki pod weksel bez przedpłat. Oznacza to,  że nie są wymagane żadne zaliczki, ani wcześniej z góry płacone prowizje, jeszcze przed uruchomieniem pożyczki.

Trzeba pamiętać, że to prywatni inwestorzy udzielający pożyczek pod weksel dyktują warunki. Najczęściej są oni świadomi, że są ostatnią deską ratunku, więc zdarzają się tacy, co chcą jeszcze na tym sporo zarobić. Na takie osoby trzeba uważać i podchodzić z dużym dystansem.

Pożyczki od osób prywatnych pod weksel – formalności

Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na pożyczki prywatne pod weksel, to musimy wiedzieć, jak ten weksel wygląda. Pierwszą rzeczą jest to, że dokument ten musi być nazwany WEKSEL, by nie było wątpliwości, że jest to jakiś inny rodzaj umowy.

Oczywiście muszą być dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, data i miejsce udzielenia pożyczki, a także data i miejsce spłaty pożyczki. Ponadto pożyczka prywatna pod weksel wymaga podpisu pożyczkobiorcy, jako zobowiązanie do spłaty i poświadczenie rozumienia danych zawartych.

Jednak rzeczą najważniejszą rzeczą, gdy chodzi o prywatne pożyczki pod weksel, jest podanie kwoty pożyczki wraz z kosztami, które zobowiązaliśmy się spłacić. Brak wpisanej kwoty to tzw. weksel in blanco, który uprawnia pożyczkodawcę do wpisania dowolnej kwoty w przyszłości w celu egzekucji długu. Możemy się tym narazić na bankructwo.

Pożyczki pod weksel opinie - czy warto się nimi kierować?

Jeśli chcemy zdecydować się na jakiś ruch, to zawsze szukamy ocen czy rekomendacji innych osób. To samo jest w przypadku finansów. Pożyczki pod weksel opinie mają różne. To zależy, co kogo spotkało. W internecie na różnych formach można znaleźć skrajnie opisywane sytuacje.

Podstawową wiedzą jest to, że najczęściej w internecie opisywane są sytuacje złe, trudne czy ludzkie niepowodzenia. Często ludzie je piszą w poszukiwaniu rozwiązania lub pomocy. Jeśli ktoś miał powodzenie w jakiejś dziedzinie czy osiągnął sukces, to dużo rzadziej wchodzi na forum, by o tym mówić.

Dlatego nie zawsze warto brać pod uwagę opinie innych osób, ponieważ każdy ma inne doświadczenie, bo inaczej się zachował. Jeśli jednak dany inwestor ma dużo negatywnych opinii, warto wziąć to pod uwagę i poszukać kogoś innego. Trzeba zachować najwyższą ostrożność, wywiązać się z umowy i czytać podpisywane dokumenty. Wtedy wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Prywatna pożyczka pod weksel i umowę CP -czy to bezpieczne?

Najlepszym zabezpieczeniem dla pożyczkobiorcy, ale także pożyczkodawcy jest pożyczka na umowę cywilnoprawną i weksel. Sama umowa cywilnoprawna regulowana jest przez kodeks cywilny, szczególnie w artykułach 720-724. Jeśli pożyczka przekracza 1000 zł, powstaje konieczność zawarcia takiej umowy.

Zawarcie jej to dodatkowe formalności, ale decydując się na taki krok, warto skorzystać z niej, by mieć poparcie prawne w razie nieprzewidzianej sytuacji. Z kolei sam weksel to też pewien rodzaj umowy cywilnoprawnej, jednak regulowana ona jest przez ustawę o prawie wekslowym z dnia 28.04.1936 r.

Ponadto jego zaletą jest to, że jest dokumentem krótszym i ogranicza formalności. Jednak prywatna pożyczka pod weksel i umowę cywilnoprawną jest uważana za bardziej zabezpieczoną i chronioną.

Czy możliwa jest pożyczka pod weksel online?

Pożyczka pod weksel online nie jest możliwa, ponieważ musi się odbyć fizyczne podpisanie dokumentu. Jedynie znalezienie pożyczkodawcy przez internet jest możliwe i wstępne ustalenie warunków.

Cały proces wymaga autentycznego podpisu. Z racji, że jest to sprawa dotycząca często dużych pieniędzy, a także obarczona pewnym ryzykiem, zalecamy również osobisty kontakt. Nawet jeśli tylko po to, by poznać osobę, z którą wchodzimy w umowę.

Czasem można skorzystać z opcji, jaką jest pożyczka do domu, która oferują inwestorzy. Jest to rozwiązanie komfortowe, ale też trzeba mieć na uwadze, że zapraszamy do domu obcą osobę.

Plusy i minusy pożyczki pod weksel

Z plusów można wymienić prostotę i szybkość w podpisaniu dokumentu i uzyskaniu gotówki. Ponadto pożyczkodawca najczęściej nie wymaga od nas żadnych dokumentów potwierdzających nasz dochód i zatrudnienie, co jest konieczne w bankach. Czyli można nawet uzyskać pożyczki bez dochodów.

Co więcej, jeśli mieliśmy problemy ze spłatą naszych długów w przeszłości, to również nie rzutuje na ten typ pożyczki, ponieważ inwestor z reguły nie wymaga sprawdzenia nas w bazach takich jak BIK czy KRD. Nawet najbardziej zadłużone osoby mogą zaciągnąć taką pożyczkę.

Największym minusem jest sam weksel i dopilnowanie, by wyglądał on tak, jak powinien. Głównym punktem jest kwota, która powinna znajdować się na wekslu, na którą się wspólnie zgodziły obie strony.

Pozostawienie pustego miejsca dalej nieograniczone możliwości inwestorowi, co może spowodować, że nie będziemy w stanie spłacić tego zobowiązania do końca życia. Ponadto koszty takiej pożyczki są zdecydowanie dużo wyższe niż standardowej pożyczki w banku, a nawet w firmach pożyczkowych.

Czy te informacje były pomocne?

xTa witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, obowiązuje Polityka prywatności Google i Warunki korzystania z usługi.

Pytania i odpowiedzi

* Uzupełnij to pole

Sprawdź podobne artykuły

Zobacz wszystkie