Aneks do umowy pożyczki może usuwać pewne zapisy, zmieniać ich treść lub dodawać całkiem nowe. Wiele zależy od ustaleń pomiędzy pożyczkobiorcą, a pożyczkodawcą. Podpowiadamy, kiedy ten dokument okaże się dobrym rozwiązaniem!

Czym jest aneks do umowy pożyczki?

Choć zapisy umowy pożyczki obligują obie strony do ich przestrzegania, to może się zdarzyć, że zajdą pewne zmiany, które będą wymagać aneksu. Jest to dokument, który uwzględnia korektę dotychczasowych zapisów. W takim przypadku sporządzany jest aneks do zawartej już wcześniej umowy. Jego postać musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Co więcej, należy go sporządzić w takim samym kształcie, jaki został określony w umowie pożyczkowej. Aneks sprawia, że zbędne staje się spisywanie ponownej umowy. 

W jakim celu sporządza się aneks do umowy pożyczkowej?

Aneks do umowy pieniężnej zmienia dotychczasowe postanowienia umowy, wprowadza do niej nowe paragrafy czy też ustępstwa. Ten dokument może jednocześnie wprowadzić zapisy, zgodnie z którymi wcześniejsze warunki umowy zostaną z niej usunięte. Aneks nie zmienia całkowicie umowy pożyczkowej, a jedynie wybrane zapisy.

Co można zmienić w umowie pożyczkowej za pomocą aneksu?

Skoro skorygowanie treści umowy pożyczki jest możliwe, to co dokładnie można w niej zmienić? To oczywiście zależy od ustaleń obu stron umowy, czyli w tym przypadku pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Bardzo często zdarza się, że aneks umowy pożyczki wprowadza zmianę terminu. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy pożyczkobiorca ma problemy ze spłatą swojego zobowiązania w wyznaczonym terminie i poinformuje o tym bank. Wówczas pożyczkodawca nierzadko przystaje na wydłużenie terminu spłaty, co wiąże się m.in. z koniecznością wprowadzenia aneksem nowego harmonogramu spłat.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie pożyczki - co warto wiedzieć?

Jak prawidłowo napisać aneks do umowy pożyczkowej? Wzór

Nie można ot, tak napisać aneksu do umowy pożyczkowej. To, w jaki sposób ma zostać sporządzony, jasno określa art. 77 Kodeksu cywilnego. Można się z niego dowiedzieć, że aneks powinien być napisany w takiej samej formie, w jakiej stworzono umowę główną. To jednak nie wszystko, gdyż aneks musi zawierać konkretne elementy. Oczywiście najważniejsze z nich dotyczą części, w której zostaną opisane wprowadzone do umowy zmiany. Co dokładnie powinien zawierać aneks do umowy pożyczki?

Co powinien zawierać aneks do umowy pożyczki?

Aneks do umowy pożyczki powinien zawierać wszystkie niezbędne dane. Oznacza to, że znaleźć muszą się w nim następujące informacje: 

  • data i miejsce sporządzenia umowy,
  • numer umowy pożyczki,
  • przedmiot umowy,
  • dane stron umowy,
  • zmiany, które będą wprowadzone przy pomocy aneksu,
  • datę określającą to, kiedy aneks stanie się ważny,
  • podpisy obu stron.

Należy także pamiętać, aby zawrzeć w aneksie do umowy pożyczki adnotację dotyczącą braku zmian w pozostałych elementach umowy głównej. Oznaczać to będzie, że pozostałe zapisy z umowy zostają bez zmian. Wzór aneksu umowy do pożyczki można znaleźć w sieci. Zazwyczaj jednak banki i instytucje finansowe dysponują własnymi wzorami.

Źle sporządzony aneks do umowy pożyczki – konsekwencje

Pośpiech nie jest dobrym doradcą, dlatego przy sporządzaniu aneksu warto zadbać o to, aby go dokładnie sprawdzić i to najlepiej dwukrotnie. Źle sporządzony aneks do umowy pożyczki niesie bowiem określone konsekwencje. Głównie dotyczą one jego ważności. Jeśli więc aneks nie zostanie sporządzony zgodnie z prawem, to będzie po prostu nieważny. Oznacza to, że obowiązywać będą nadal zapisy pierwotnej umowy, a ich niedotrzymanie wiązać się będzie z sankcjami, np. odsetkami karnymi. Pożyczkobiorcy często nie są tego świadomi, przez co mogą wpaść w poważne kłopoty. 

Najczęściej ma to miejsce, gdy główna umowa została zawarta ustnie. W takiej sytuacji aneks należy jednak spisać na papierze. Dlaczego? Zazwyczaj w umowach zawarty jest zapis, że każda zmiana może zostać wprowadzona jedynie w formie pisemnej, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko unieważnienia umowy. Co do zasady, umowy pożyczkowe najlepiej zawsze zawierać w formie pisemnej, gdyż w innym wypadku mamy do czynienia ze sporem słowa przeciwko słowu. Jak łatwo się domyślić, w takiej sytuacji trudno jest dowieść własnej racji.

Aneks do umowy pożyczki to dokument, który pozwala wprowadzić określone zmiany w umowie. Zazwyczaj dotyczą one wybranych elementów, a pozostałe zapisy pozostają bez zmian. Aby jednak aneks okazał się ważny, a co za tym idzie, miał moc prawną, powinien zostać sporządzony pisemnie i zawierać wszystkie elementy wskazane w Ustawie. W przeciwnym wypadku aneks do umowy pożyczki może zostać uznany za nieważny. Co istotne, na zmianę zapisów zgodzić muszą się dwie strony, czyli w tym przypadku pożyczkobiorca i pożyczkodawca.

Polecamy także: Utrata pracy a spłata pożyczki - co robić w takiej sytuacji?