Fundusz pożyczkowy - co to jest?

Fundusz pożyczkowy to instytucja, której działalność skupia się na dostarczeniu zewnętrznych źródeł kapitału w formie pożyczek. Jej pomoc skierowana jest zazwyczaj do mikro i małych przedsiębiorców, a także osób pracujących i bezrobotnych, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Podkreślić należy, że nie jest to bank.

Fundusz pożyczkowy przenosi środki na rzecz pożyczkobiorcy po wcześniejszym podpisaniu umowy. To miejsce, w które można się udać chociażby w sytuacji, gdy bank odmówi przyznania kredytu.

Fundusz pożyczkowy - jakie są cele funduszy pożyczkowych?

Działalność funduszu pożyczkowego sprowadza się do wsparcia lokalnej aktywności gospodarczej. Czyni to właśnie poprzez zapewnienie zewnętrznych źródeł finansowania. Ale nie tylko. Fundusz pożyczkowy ułatwia także dostęp do szkoleń dla mikro- i małych przedsiębiorców.

Pożyczkę z funduszu uzyskać można na cele związane z rozwojem prowadzonej działalności. W szczególności na nabycie środków trwałych, zakup wyposażenia i oprogramowania, pokrycie kosztów bieżącej działalności PES i wiele więcej.

Fundusze pożyczkowe - rodzaje

Nie ma jednego, krajowego funduszu pożyczkowego, do którego można zgłosić się po pożyczkę. Przeważnie działają one w ramach województw. W niektórych regionach funkcjonuje więcej niż jeden lokalny fundusz pożyczkowy.

Zdarza się, że powoływane są krajowe fundusze pożyczkowe. Zalicza się do nich m.in. Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji, który prowadzony jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jeszcze inny typ stanowi europejski fundusz pożyczkowy, który finansuje rozwój wybranych branż, w tym głównie działalność firm centralnych i doradztwo związane z zarządzaniem.

Fundusze pożyczkowe - dla kogo są przeznaczone?

Fundusze pożyczkowe przeznaczone są dla osób prowadzących małe firmy, które potrzebują pomocy finansowej, aby móc się rozwinąć. Takie firmy często nie są w stanie liczyć na pożyczkę bankową. 

Aby otrzymać pożyczkę w ramach regionalnego funduszu, należy spełnić określone kryteria. Dotyczą one przede wszystkim wielkości firmy. Najczęściej zakłada się zatem, że dana firma nie może zatrudniać więcej niż 50 pracowników, a ponadto powinna mieć siedzibę swojej działalności na terenie konkretnego województwa. 

To oczywiście nie wszystkie wymagania. Pożyczki z funduszu nie otrzymają świeżo założone firmy. W praktyce pożyczki udzielane są na działalności, które prowadzone są przez minimum 4 miesiące. Ponadto cel, na który mają zostać wydane środki z pożyczki, muszą być dokładnie opisane.

Istnieje jeszcze jeden bardzo ważny wymóg. Firma ubiegająca się o wsparcie finansowe musi mieć zdolność do spłaty pożyczki. Istotna jest przy tym obrana przez nią strategia rozwoju, która zostanie oceniona.

Sprawdź, czym jest zdolność kredytowa!

Środków z funduszu pożyczkowego nie otrzymają branże z sektora rolniczego i zbrojeniowego. Z uwagi na szkodliwość dla środowiska, pożyczki nie są przyznawane również na prowadzenie działalności przemysłowej.

Fundusz pożyczkowy dla zadłużonych - które fundusze pożyczkowe udzielą pożyczki dla zadłużonych bez BIK?

Fundusz pożyczkowy dla zadłużonych nie funkcjonuje. Aby móc otrzymać wsparcie finansowe, firma musi wykazać zdolność do spłaty pożyczki. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, to pomoc finansowa nie zostanie jej przyznana. 

Dowiedź się więcej o kredytach firmowych!

Fundusze pożyczkowe - jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać?

Fundusz pożyczkowy zapewnia możliwość wzięcia pożyczki w kwocie maksymalnie 500 tysięcy złotych. Okres spłaty jest jednak stosunkowo krótki, ponieważ sięga 36 miesięcy od dnia podpisania umowy. Fundusz uwzględnia także okres karencji w spłacie, który wynosi 6 miesięcy, co oznacza, że przed terminem niemożliwa jest całkowita spłata pożyczki. Istotną informację stanowi fakt, że przedsiębiorca może starać się o uzyskanie pożyczki, której okres spłaty zostanie wydłużony do 60 miesięcy. Zależy do jednak od indywidualnych uwarunkowań.

Pożyczkę z funduszu można otrzymać zarówno na cele inwestycyjne, jak i również obrotowe. Kluczowy wymóg stanowi jednak konieczność uiszczenia wkładu własnego w wysokości minimum 20% kwoty pożyczki. Bez tego wsparcie nie zostanie udzielone.

Przeczytaj też: Zamknięcie firmy pożyczkowej - jak taka sytuacja wpływa na terminy spłaty pożyczki?

PFP - jak uzyskać pożyczkę z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości?

W jaki sposób przedsiębiorca może uzyskać pożyczkę z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości? Najpierw musi spełnić wszystkie wymogi opisane powyżej. Jeśli je spełnia, to powinien złożyć stosowny wniosek, do którego musi skompletować niezbędne dokumenty, w tym oświadczenie pożyczkobiorcy i listę kontrolną załączników do wniosku. Wniosek należy złożyć w siedzibie Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Do wniosku przedsiębiorca powinien dołączyć oświadczenie finansowe oraz opis inwestycji, na którą mają zostać przeznaczone pożyczone środki. Opis powinien być szczegółowy, ponieważ zostanie poddany analizie. Na jej podstawie zostanie dokonana ocena, czy dany projekt wszystkie spełnia kryteria.

Wzór wniosku oraz załączników znajduje się na stronie internetowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Pożyczki od funduszu regionalnego - wady i zalety

Czy pożyczka od funduszu regionalnego to opcja finansowania, którą warto rozważyć? Wydaje się, że tak. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala uzyskać niezbędną kwotę na dokonanie inwestycji, które pozwolą rozwinąć firmę. Jednocześnie kwota tej pożyczki wydaje się dość wysoka, ponieważ sięgać może nawet 500 tysięcy złotych. Co więcej, warunki jej uzyskania zazwyczaj są mniej restrykcyjnie niż w przypadku banków. Pożyczkę mogą otrzymać nawet firmy, które na rynku funkcjonują dopiero od 3 miesięcy.

Niestety, pożyczki od funduszu regionalnego nie są wolne od wad. Zwrócić uwagę trzeba na fakt, że pożyczkobiorca musi uiścić wymagany wkład własny, który wynosi minimum 20% sumy pożyczki. Ponadto, procedura przyznawania takich pożyczek nie należy do prostych. 

Fundusze pożyczkowe nie udzielają pożyczek przez cały czas. Aby móc złożyć wniosek trzeba zatem czekać na ogłoszenie naboru. Co więcej, niektóre branże nie mogą liczyć na tę formę pomocy.

Lista programów w ramach regionalnych i subregionalnych funduszy pożyczkowych

Fundusze pożyczkowe najczęściej działają w ramach regionów. W większości przypadków na jedno województwo przypada jeden fundusz pożyczkowy, ale nie zawsze. Oto lista dostępnych programów w ramach regionalnych i subregionalnych funduszy pożyczkowych. 

Kujawsko-pomorski fundusz pożyczkowy:

  • Subregionalny Fundusz Pożyczkowy KUJAWIAK,
  • Subregionalny Fundusz Pożyczkowy KUJAWIAK-INWESTYCJE,
  • Projekt pn. Fundusz Pożyczkowy KUJAWIAK-JEREMIE,

Pomorski fundusz pożyczkowy

  • Subregionalny Fundusz Pożyczkowy GRYF
  • Projekty pożyczkowe objęte inicjatywą JEREMIE

Lubuski fundusz pożyczkowy

  • Subregionalny Fundusz Pożyczkowy ODRA

Szczeciński fundusz pożyczkowy

  • Projekty pożyczkowe objęte inicjatywą JEREMIE

Mazowiecki fundusz pożyczkowy

  • Pożyczka energetyczna
  • Pożyczka na założenie lub rozwój firmy

Wielkopolski fundusz pożyczkowy

  •  Subregionalny Fundusz Pożyczkowy WIELKOPOLSKA PÓŁNOC
  •  Projekty pożyczkowe objęte inicjatywą JEREMIE

Dolnośląski fundusz pożyczkowy

  • Subregionalny Fundusz Pożyczkowy DOLNY ŚLĄSK,
  • Projekty pożyczkowe objęte inicjatywą JEREMIE

Śląski fundusz pożyczkowy

  •  Fundusz Pożyczkowy ŁÓDŹ-JEREMIE.

Nie jesteś pewien, czy w Twoim regionie prowadzony jest fundusz pożyczkowy? Możesz sprawdzić tę informację w Polskim Związku Funduszy Pożyczkowych.