Z tego artykułu dowiesz się:
Pożyczki online to kusząca alternatywa dla kredytów gotówkowych. Dostępne bez wychodzenia z domu oraz na znacznie prostszych zasadach, zachęcają do wypełnienia wniosku. Kiedy Ci się śpieszy, łatwo jednak o pomyłkę w wybieraniu najlepszej oferty. Zanim więc zdecydujesz się na konkretną propozycję, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. W ten sposób unikniesz szeregu niemiłych niespodzianek po podpisaniu umowy z pożyczkodawcą.
Jak znaleźć godne zaufania firmy pożyczkowe?
Na rynku znajdziesz wiele firm pożyczkowych, dlatego może być Ci trudno wybrać odpowiednią. Tym bardziej że wciąż popularne jest przekonanie, że korzystanie z usług parabanków nie jest bezpieczne. W sieci bez trudu znajdziesz jednak godne zaufania firmy pożyczkowe, które działają legalnie oraz dbają o odpowiednie zabezpieczenie transakcji. Pomogą Ci w tym gotowe rankingi pożyczkodawców, które zawierają tylko sprawdzone propozycje pożyczek.
Czym się wyróżnia godna zaufania firma pożyczkowa? Jest ona zarejestrowana oraz posiada odpowiednie certyfikaty. Warto szukać szczególnie tych, które posiadają Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo lub Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy. Firma jest wiarygodniejsza również, jeśli należy do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, zrzeszającego najbardziej uznanych przedstawicieli instytucji finansowych. Nie są to jednak jedyne aspekty, które należy brać pod uwagę, kiedy szukasz firmy pożyczkowej. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?
Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem pożyczki?
To, że firma posiada certyfikaty, nie oznacza, że to właśnie w ich ofercie znajdzie się najkorzystniejsza pożyczka. Na co zwrócić uwagę trzeba, kiedy porównujesz oferty konkurencyjnych firm między sobą?
- sposób wnioskowania – im prostszy, tym lepszy. Większość firm pożyczkowych oferuje chwilówki przez internet, ale na rynku znajdziesz również takie, które pożyczają pieniądze przez telefon lub podczas bezpośredniego kontaktu z konsultantem.
- czas oczekiwania na decyzję pożyczkową – im krótszy, tym lepszy. Nie wierz jednak kiedy firmy oferują pożyczki w 15 minut. Jak najbardziej masz jednak szansę na to, żeby znaleźć pożyczkodawcę, który wysyła środki w ciągu jednego dnia roboczego.
- bezpieczeństwo transakcji – weryfikacja za pomocą przelewu bankowego lub szyfrowanej aplikacji to podstawa w każdej godnej zaufania firmie pożyczkowej. Zapewnia ona ochronę danych osobowych oraz przyspiesza proces ubiegania się o pożyczkę.
- umowa pożyczki – możesz się z nią zapoznać jeszcze przed wysłaniem wniosku o pożyczkę. Wiele firm udostępnia standardowy wzór umowy na swojej stronie. Powinieneś dokładnie ją przeczytać i upewnić się, że nie zawiera ona niekorzystnych dla Ciebie zapisów.
- opinie o pożyczkodawcy – przed złożeniem wniosku o pożyczkę, sprawdź również opinie o firmie pożyczkowej. Podpowiedzą Ci one, czy pożyczkodawca jest godny zaufania.
- warunki udzielania pożyczki – kluczowym elementem są zdecydowanie warunki udzielania pożyczki: koszty całkowite, wysokość raty pożyczkowej, opłaty związane ze zmianą harmonogramu spłat oraz dodatkowe płatności.
RRSO czy wysokość raty? Co ma większe znaczenie przy wyborze oferty pożyczki?
Analizując warunki udzielania pożyczki, natkniesz się na dwa kluczowe parametry: RRSO oraz wysokość raty pożyczkowej. Dlaczego są one tak ważne?
RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, z którego możesz dowiedzieć się, jak wysokie będą łączne koszty zobowiązania, czyli ile będziesz musiał oddać pożyczkodawcy. Zawiera on nie tylko odsetki, ale również prowizje i dodatkowe opłaty pobierane w związku z zaciąganą pożyczką. Ogólna zasada mówi, że im niższe jest RRSO, tym lepiej. Jest to wskaźnik, który powinieneś wykorzystać, kiedy porównujesz konkurencyjne oferty między sobą.
Poza RRSO istotny jest jeszcze jeden wskaźnik, czyli wysokość raty spłaty. Zależy on od tego, jak długi okres spłaty wybierzesz. Im więcej rat, tym niższa będzie miesięczna kwota do oddania. Im dłużej jednak trwa Twoje zobowiązanie, tym wyższe będą całkowite koszty spłacania zobowiązania. Więcej rat podwyższa bowiem RRSO.
Co w takim razie ważniejsze: niskie RRSO czy niskie raty? Jeśli wiesz, że będziesz w stanie spłacić pożyczkę szybciej, wybierz mniej rat na wyższe kwoty. Jeśli jednak nie masz wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej lub boisz się, że nadmiernie obciążysz miesięczny budżet, wybierz niższe raty rozłożone na więcej transz.
Co jeszcze może zaskoczyć przy braniu pożyczki?
Kiedy bierzesz pożyczkę, powinieneś uważać również na kilka innych rzeczy. Co może Cię zaskoczyć, kiedy starasz się o szybką gotówkę?
Przede wszystkim uważaj na oszustów oraz naciągaczy. Pożyczki online są coraz bezpieczniejsze, jednak jak w każdej branży, możesz trafić na wyłudzenia. Zawsze sprawdzaj więc, czy firma figuruje w odpowiednich rejestrach oraz czy stosuje uczciwe warunki zobowiązań. Zwracają również uwagę na ukryte koszty. Niektóre firmy informują o nich dopiero na etapie podpisywania umowy. Nie podpisuj więc jej, dopóki nie upewnisz się, że rozumiesz wszystkie zawarte w dokumencie zapisy.
Ważne!
Jeśli firma pożyczkowa łamie obowiązujące przepisy prawne, masz możliwość zgłosić się do Rzecznika Finansowego po pomoc.
Jak znaleźć pożyczkę dopasowaną do własnych potrzeb?
Znalezienie odpowiedniej pożyczki pośród wielu ofert dostępnych w sieci jest pewnym wyzwaniem, jednak możesz skorzystać z darmowych narzędzi, które ułatwią Ci to zadanie. Jakie opcje możesz wykorzystać?
- rankingi firm pożyczkowych
- porównywarki ofert pożyczek
- kalkulatory finansowe
W sieci znajdziesz wiele gotowych rankingów firm pożyczkowych, które co miesiąc zestawiają najkorzystniejsze oferty. Możesz też samodzielnie wygenerować ranking dopasowany do Twoich potrzeb za pomocą porównywarki, w której wystarczy wpisać interesującą Cię kwotę oraz czas spłaty, aby uzyskać aktualne propozycje pożyczkodawców. Uzupełnieniem tych narzędzi są kalkulatory, które ułatwią Ci samodzielne obliczenie wysokości RRSO, czy raty spłaty. Z ich pomocą będziesz w stanie świadomie wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Pytania i odpowiedzi