Kim jest osoba nieletnia?

Osoba nieletnia to określenie, które definiowane jest w Kodeksie Karnym. Oznacza osobę, która w momencie popełnienia czynu zabronionego miała mniej niż siedemnaście lat.

Podobnie brzmiące określenie, “małoletni” znajduje się również w Kodeksie Cywilnym. Oznacza osobę, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. To właśnie przepisy z tego kodeksu są wiążące w przypadku umowy pożyczki.

Czy wiesz, że…

Kodeks Cywilny określa również pojęcie zdolności do czynności prawnych. Pełną zdolność, która jest potrzebna, aby podpisać wiążącą umowę pożyczki, nabywa się dopiero po ukończeniu osiemnastego roku życia.

Pożyczki dla nieletnich - czy są możliwe?

Żeby otrzymać pożyczkę, musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych, czyli ukończone osiemnaście lat. Pożyczki dla nieletnich są więc niedostępne.

Tak młode osoby najczęściej pozostają na utrzymaniu rodziców, a zatem nie są wiarygodnym klientem z rozbudowaną historią kredytową. Ponadto zgodnie z prawem, podpisana przez nich umowa pożyczki zostanie uznana za nieważną.

Ile trzeba mieć lat, aby starać się o pożyczkę

Firmy pożyczkowe same określają limity wiekowe, które ograniczają dostęp do pożyczki. W żadnej firmie pożyczkowej wiek minimalny nie będzie jednak niższy niż osiemnaście lat. Górna granica wieku może się jednak różnić.

Zazwyczaj jednak firmy pożyczkowe odmawiają finansowania osobom, które ukończyły siedemdziesiąt pięć lat. Takie osoby rzadko pracują zawodowo, a często pobierają niewielkie świadczenia emerytalne. Powoduje to, że mogą mieć problem ze spłaceniem zobowiązania. 

Sprawdź też: Pożyczki dla studentów - co to za oferta?

Dlaczego pożyczkodawcy niechętnie udzielają pożyczek młodym osobom?

Pożyczkodawcy nie mogą udzielić pożyczki osobie poniżej osiemnastego roku życia. Robią to jednak niechętnie również w przypadku trochę starszych osób.

Zdarza się, że firma pożyczkowa podnosi minimalny wiek dla pożyczkobiorców. W przypadku niektórych firm jest to dziewiętnaście, dwadzieścia jeden, a nawet dwadzieścia pięć lat. Skąd takie ograniczenia?

Większość młodych osób nie jest w stanie wykazać odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Brak regularnych dochodów powoduje, że znacznie trudniej jest spłacić pożyczkę. Szczególnie firmy, które nie weryfikują swoich klientów w bazach dłużników, decydują się więc na podwyższenie limitu wiekowego, aby zmniejszyć ryzyko, że zobowiązanie nie zostanie uregulowane.

Limity wiekowe nie są jednak jedynym ograniczeniem, kiedy starasz się o pożyczkę. Poza ukończeniem odpowiedniego roku życia musisz również:

  • mieć polskie obywatelstwo,
  • podać adres zamieszkania na terenie Polski,
  • prowadzić rachunek bankowy,
  • nie mieć zaległości w bazach dłużników,
  • wykazać regularne dochody.

Pamiętaj także, że musisz mieć aktualny dowód osobisty, potwierdzający Twoją tożsamość.

Pożyczki z niskimi wymaganiami - gdzie można uzyskać?

Jeśli dopiero co stałeś się pełnoletni, a potrzebujesz dodatkowych środków, w pierwszej kolejności powinieneś przejrzeć ofertę tych kilku firm pożyczkowych! Jakie rozwiązania oferują dla młodych?

Halo Pożyczka – pożyczki od 18 roku życia

W Halo Pożyczka możesz otrzymać środki już od 18. roku życia. Pierwsza pożyczka jest darmowa, o ile wywiążesz się z zobowiązania terminowo. Żeby ją dostać, musisz jednak wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Halo Pożyczki sprawdza bowiem swoich klientów w bazach dłużników.  Za pierwszym razem możesz wziąć od 500 do 2000 złotych na maksymalnie trzydzieści dni.

Mini Pożyczka – bez potwierdzania dochodów

Druga propozycja to oferta od Mini Pożyczki. Tutaj również za pierwszym razem pożyczyć możesz od 500 do 2000 złotych. Jeśli oddasz je w ciągu trzydziestu dni, nie poniesiesz dodatkowych kosztów, a oprocentowanie będzie równe 0%. Żeby otrzymać pożyczkę, nie musisz dostarczać żadnych zbędnych dokumentów oraz zaświadczeń. Wystarczy Ci jedynie dowód osobisty. Twój wniosek będzie jednak weryfikowany w bazach dłużników.

Szybka Pożyczka – pożyczki od 18 roku życia

Szybka Pożyczka to dobra opcja, jeśli potrzebujesz pożyczyć większą kwotę. Pierwsza darmowa pożyczka dostępna jest do 6000 złotych. Czas na jej spłatę również jest dłuższy niż standardowo. Możesz ją mieć na maksymalnie sześćdziesiąt pięć dni. Firma weryfikuje swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej, ale możesz starać się o przyznanie środków już od 18. roku życia.

Niewielka Pożyczka – pożyczka od 19 roku życia

Młode osoby znajdą pomoc finansową również w firmie Niewielka Pożyczka. Jeśli masz ukończone dziewiętnaście lat, możesz ubiegać się o pierwszą darmową pożyczkę w wysokości 3500 złotych. Na jej spłacenie masz trzydzieści dni. Firma sprawdza swoich klientów w bazach dłużników, jednak obiecuje szybkie wydanie decyzji o przyznaniu środków.

Ile może pożyczyć osoba nieletnia?

Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, nie możesz skorzystać z usług firmy pożyczkowej. Nie pożyczysz więc nawet niewielkich kwot. Jeśli jednak masz już osiemnaście lat, możesz skorzystać z chwilówki na takich samych zasadach, jak osoby starsze od Ciebie. Warunki pożyczki nie ulegają zmianie wraz z wiekiem.

Pożyczka dla młodych - jak pożyczać odpowiedzialnie?

Pożyczka dla młodych to szansa na szybsze sfinansowanie wymarzonych wakacji, opłacanie studiów czy założenie startupu. Jednak wiąże się ona z dużym ryzykiem. Jak pożyczać odpowiedzialnie?

  • Weź pożyczkę tylko, jeśli masz pewność, że uda Ci się ją spłacić terminowo. W ten sposób nie narazisz się na dodatkowe koszty.
  •  Korzystaj z usług sprawdzonych firm pożyczkowych.
  • Zwróć uwagę na wszystkie koszty zobowiązania – oprocentowanie, prowizje, dodatkowe opłaty.
  • Dopasuj kwotę do rzeczywistych potrzeb.

Pamiętaj, że pożyczka dla młodych osób to poważne zobowiązanie. Zawsze dokładnie przeanalizuj warunki oferty, zanim złożysz wniosek o przyznanie środków.