Konto osobiste, czyli rachunek bankowy to podstawowe produkty w polskich bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Warto podkreślić, że konta osobiste mają różne typy i charakterystykę. Każdy bank oferuje nawet po kilka różnych kont osobistych dla swoich klientów. Dlatego wybór, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, jest bardzo trudny. Przedstawiamy jedne z najlepszych kont osobistych, które są dostępne na rynku bankowym na początku 2019. Wzięto w nim pod uwagę parametry, jakie mają konta osobiste, tj.:
Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Ranking na szczycie listy ofert publikuje te, które są najatrakcyjniejsze. Obecnie są to konta osobiste:
Gdy przegląda się te wszystkie oferty na konta osobiste, porównanie może nie pomóc w podjęciu jednoznacznej decyzji co do otwarcia rachunku w jednym ze wspominanych banków. Wszystko przez to, że wymienione propozycje nie mają podanych opłat za prowadzenie, otwarcie konta ani za wypłaty pieniędzy z bankomatów w Polsce. Dlatego warto wczytać się w szczegóły każdej z ofert, aby ocenić ich rzeczywistą atrakcyjność. Dobrze jest zwrócić uwagę i na inne rachunki, takie jak mBank konto osobiste czy Eurobank konta osobiste. One również mogą spełnić oczekiwania klientów.
Pod pojęciem konto bankowe czy też rachunek osobisty należy rozumieć rachunek, który prowadzi bank na podstawie zawartej z jego posiadaczem umowy. Posiadacz rachunku bankowego ma prawo do swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi, jakie zostały na nim zgromadzone, o ile umowa z bankiem nie uwzględnia postanowień, które ograniczałyby swobodę dysponowania takimi środkami.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe wskazuje w art. 49, jakie rodzaje rachunków mogą być prowadzone przez banki. Wśród nich można wymienić:
Warto przy tym wspomnieć, że rachunki oszczędnościowe, ROR-y oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:
osób fizycznych, szkolnych kas oszczędnościowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.Jednocześnie banki mogą prowadzić rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych tylko dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną, a także osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami. Wiele banków tworzy specjalne oferty dotyczące kont osobistych. Ułatwia to dostosowanie odpowiedniego produktu depozytowego do indywidualnych wymagań określonych grup klientów. Wśród takich sprofilowanych ROR-ów można wymienić:
Całkowicie darmowe konto osobiste jest rzadkością. Jeśli bank nie nalicza żadnych opłat za korzystanie z konta i za realizację różnych operacji, to najczęściej wymaga od klienta wykonywania np. kilku transakcji miesięcznych przy użyciu karty wydanej do konta. Statystyki pokazują, że średnia wartość kosztów związanych z wykorzystaniem konta osobistego w naszym kraju wynosi nieco ponad 5 zł miesięcznie. Takie wyniki dało badanie „Zwyczaje płatnicze Polaków” Departamentu Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego. Z tego samego raportu wynika, że:
Za co płaci posiadacz konta osobistego? Bank może pobierać przy tym:
Uwaga! W wielu bankach konto osobiste może być darmowe. Jaki bank wybrać na konto osobiste, które nie będzie pociągało za sobą żadnych opłat? Taki, który nie warunkuje bezpłatności konta od aktywności klienta, ale znalezienie oferty tego rodzaju będzie co najmniej trudne.
Na ogół banki zachęcają klientów do płacenia kartą płatniczą i do korzystania aktywnie z konta bankowego tym, że zrezygnują z pobierania opłat za prowadzenie konta oraz za utrzymywanie karty płatniczej wydanej do konta.
Każdy chciałby mieć najlepiej darmowe konto osobiste. Sprawdźmy, jak je wybrać. Konto osobiste może być bezpłatne, ale w większości przypadków banki uzależniają to od wielu kryteriów:
Przy wyborze konta osobistego powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na dostępność placówek bankowych, funkcjonalność bankowości elektronicznej czy dostępność bezpłatnych bankomatów – tak w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.
Atutem wielu kont bankowych w Polsce są dodatkowe profity, zapewniane na ogół aktywnym klientom. Wśród nich można wymienić:
To tylko jedne z wielu atutów poszczególnych ofert na konta osobiste w polskich bankach. Bardzo często konto osobiste musi być otwarte na potrzeby rozliczania się z bankiem przy zaciąganiu kredytu gotówkowego, mieszkaniowego czy korzystania z karty kredytowej. Otwarcie konta może spowodować, że warunki kredytowania zaoferowane przez bank będą korzystniejsze.
Kiedy wybieramy konta osobiste, powinniśmy sięgnąć po porównywarki kont i aktualne rankingi, aby ułatwić sobie dokonanie takiego wyboru. Każdy bank zaoferuje nam konto osobiste, ale kluczowe dla klienta powinno być to, aby dopasować wszystkie warunki i opłaty związane z rachunkiem do własnych potrzeb i możliwości finansowych.