Ranking kont osobistych - lipiec 2019

Ranking przygotowaliśmy przy założeniu, że na koncie oszczędnościowym znajduje się 1 500 zł.

Czy te informacje były pomocne?

Ocena porównywarki: 5 / 2 głosy

Sprawdź inne rankingi

Zobacz inne rankingi i porównuj oferty

Konta bankowe online

Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Ranking kont osobistych – co zawiera?

Właściwie każdy bank oferuje klientom szeroki wybór kont osobistych. Są one przeznaczone dla różnych grup – osób młodych, studentów, seniorów czy nawet grup zawodowych. Wybranie oferty, która spełni nasze wszystkie oczekiwania w tym zakresie, staje się przez to dosyć kłopotliwe.

Pamiętajmy jednak, że ranking kont bankowych pozwala łatwiej wybrać taką ofertę, która dla danego klienta będzie najkorzystniejsza. Trzeba tylko wiedzieć, jak czytać ranking kont. Na co zwrócić w nim szczególną uwagę? Porównanie kont osobistych w takim przypadku jest znacznie prostsze, ponieważ w jednym miejscu mamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Ranking porównuje konta osobiste zwłaszcza pod względem kosztów, jakie są z nimi związane. Dlatego bierze pod uwagę:

 • koszt miesięczny korzystania z konta,
 • wysokość ewentualnego oprocentowania środków zgromadzonych na koncie,
 • opłatę za kartę wydaną do konta,
 • opłaty za wypłaty ze wszystkich bankomatów – w kraju i za granicą.

Jednocześnie jednak w rankingu ważne jest też i to, jakie oczekiwania mają wobec klienta poszczególne banki. Część instytucji rezygnuje z pobierania standardowych opłat związanych z rachunkiem bankowym, ale stawia dodatkowe warunki, jak np. dokonywanie określonej liczby operacji bezgotówkowych w ciągu miesiąca, płatności kartą czy utrzymywanie odpowiedniego salda rachunku. To tylko jedne z wielu wytycznych bankowych.

Koszty rachunku osobistego mogą wzrosnąć, jeśli klient ma szczególne wymagania względem swojego konta, jak na przykład:

 • dokonywanie zleceń stałych,
 • realizacja poleceń zapłaty,
 • wypłaty w bankomatach obcych i za granicą,
 • dokonywanie przelewów nie tylko przez internet, ale również w oddziale czy przez telefon.

Dobry ranking kont osobistych powinien podawać nie tylko suche dane liczbowe dotyczące kont osobistych w poszczególnych bankach, ale również uwzględniać specyficzne, najważniejsze parametry oferty w postaci opisowej. Klientom łatwiej wtedy jest właściwie wykorzystać taki ranking do własnych celów. Odpowiadać powinien on na pytanie, jaki bank wybrać na konto osobiste. W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, aby okazało się możliwie jak najtańsze albo bezpłatne?

Konta osobiste jako podstawowy produkt bankowy

Zasadniczo porównanie kont osobistych w różnych bankach pokazuje, że są to produkty powszechnego użytku. Coraz więcej Polaków w różnym wieku ma swój rachunek osobisty, na którym gromadzi na bieżąco posiadane środki finansowe.

Tak naprawdę konto osobiste to właśnie podstawowy produkt w polskich bankach, który otworzyć można również w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Można też spotkać się z definicją rachunku bankowego jako ROR-u. Skrót ten oznacza rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Każdy bank oferuje nawet po kilka różnego rodzaju kont dla swoich klientów – wszystko po to, aby móc dopasować ich charakterystykę do indywidualnych potrzeb.

W wielu przypadkach, jak np. przy ofercie na konto osobiste Alior Bank i konto osobiste mBank, można skorzystać z rachunku z dostępem całkowicie online. To dla wielu klientów bardzo ważna, poszukiwana cecha ofertowa. Nic więc dziwnego, że coraz więcej banków rozwija swoją bankowość elektroniczną i oferuje klientom konta internetowe, jak m.in. Getin Bank konto osobiste i Eurobank konto osobiste.

Konta osobiste i ich rodzaje

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe określa, jakie są podstawowe rodzaje kont bankowych oferowanych w polskich bankach. Zalicza się do nich:

 • rachunki bieżące,
 • rachunki pomocnicze,
 • rachunki lokat terminowych,
 • rachunki oszczędnościowe (tzw. wkłady oszczędnościowe).
  • Rachunki bieżące to powszechnie dostępne konta osobiste, jak np. ING konto osobiste, BGŻ konto osobiste czy Bank Millennium konto osobiste. To tylko jedne z wielu banków, które zaoferują klientom takie produkty finansowe.

   Bardzo często rachunek bieżący nazywany jest rachunkiem podstawowym bądź rozliczeniowym. Podstawą jego otwarcia jest umowa rachunku bankowego, która podpisywana jest przez bank i klienta. Na jej mocy bank zobowiązuje się do gromadzenia środków pieniężnych kontrahenta oraz do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych na jego polecenie. Umowę mogą zawrzeć osoby fizyczne, osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą, jak i inne osoby prawne.

   Rachunek pomocniczy to rachunek dodatkowy względem tego, który prowadzony jest dla przedsiębiorcy w danym banku. Firma dysponuje jednym rachunkiem podstawowym oraz dowolną liczbą rachunków pomocniczych, które z założenia mają wspierać ich działalność.

   Oprócz tego, że mamy np. konto osobiste ING czy też mBank konto osobiste, oferuje się także w tych samych instytucjach finansowych rachunki lokat terminowych. To rachunki służące do wpłacenia środków finansowych, które składane są na lokacie z odpowiednim oprocentowaniem wniesionego wkładu. Posiadacz rachunku lokaty terminowej może wypłacić z niego pieniądze w dowolnym czasie, ale najczęściej ze stratą naliczonych odsetek, ponieważ taka wypłata zostanie potraktowana przez bank jako wypowiedzenie umowy o lokatę terminową i jej zakończenie przed terminem zapadalności. W najlepszym wypadku bank wypłaci mniejsze odsetki wraz z całym kapitałem w takiej sytuacji.

   Jest jeszcze rachunek oszczędnościowy, który ma to do siebie, że środki finansowe składane na takim koncie są oprocentowane – zwykle nieco niżej niż na lokacie. Nie jest to zwykłe konto osobiste, choć w przeciwieństwie do rachunku lokaty terminowej można dokonywać na nim wpłat i wypłat. Istnieją przy tym pewne ograniczenia w zakresie dysponowania wkładem. Za dodatkowe, ponadnormatywne wypłaty z rachunku oszczędnościowego trzeba dodatkowo zapłacić.

   To nie jest jedyny przyjmowany powszechnie podział kont osobistych. Inny wprowadza w art. 49 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe. Wskazano w nim rodzaje rachunków, jakie mogą być prowadzone przez banki. Porównanie kont osobistych i ich rodzajów umożliwi wybór odpowiedniej oferty. Może ona zgodnie z prawem obejmować:

   • rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze, oraz prowadzone dla nich na zasadach określonych w przepisach rachunki VAT;
   • rachunki lokat terminowych;
   • rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe (tzw. ROR) oraz rachunku terminowych lokat oszczędnościowych;
   • rachunki powiernicze.

   Jak widać, do wykazu rodzaju rachunków, jaki przedstawiliśmy uprzednio, dodano także rachunki powiernicze.

   Wiele banków ma w swojej ofercie specjalne konta osobiste dla określonych grup klientów. Wśród takich sprofilowanych kont wymienia się:

   • konta dla młodzieży – przeznaczone dla osób młodych, od 13 do 18 roku życia, jak np. ING konto osobiste czy bank millennium konta osobiste;
   • konta dla studentów – tanie konta, jak np. mBank konto osobiste;
   • konta VIP – dla osób najlepiej zarabiających, co najmniej powyżej przeciętnej krajowej, np. oferta konto osobiste ING czy BGŻ konto osobiste.

   Jak założyć konto osobiste?

   Zanim złożymy wniosek o konto osobiste – w ING, Millennium Bank mBank lub w innym banku – musimy zastanowić się w ogóle, jaki bank wybrać na konto osobiste. Powinniśmy też sami sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste. To jeden z podstawowych produktów bankowych, dlatego na rynku jest sporo propozycji takich rachunków.

   Natomiast w odpowiedzi na powyższe pytania pomoże nam porównywarka kont osobistych. Musimy wiedzieć, na czym najbardziej nam zależy, gdy zakładamy konto osobiste. Ranking takich rachunków również wskaże, w jakim banku założymy pożądane konta na preferencyjnych warunkach. Nie zawsze darmowe konto osobiste będzie da nas rzeczywiście najlepsze. Czasem warto jest zapłacić, aby rachunek osobisty był idealnie dopasowany do naszych potrzeb i wymagań.

   Porównanie ze sobą przeglądanych ofert na konta osobiste będzie proste dzięki internetowym porównywarkom. Opierają się one na ofertach różnych banków i wskazują najważniejsze parametry poszczególnych ofert kont osobistych, takie jak opłaty za konto, za kartę czy też możliwości uzyskania kredytu odnawialnego czy debetu na koncie.

   Kiedy już wiemy, w którym banku założyć konto osobiste, nie pozostaje nam nic innego, jak złożyć wniosek o otwarcie rachunku osobistego, wraz ze wskazaniem wszystkich swoich podstawowych danych. Wniosek można złożyć osobiście w oddziale wybranego banku lub przez internet, co jest bardzo wygodną opcją. Po podpisaniu lub zatwierdzeniu zdalnym dokumentów wysłanych przez bank otwierany jest na dane nazwisko rachunek osobisty w banku, z którego od tej pory można dowolnie korzystać.

Artykuły

Zobacz wszystkie