Czy otrzymasz tani kredyt samochodowy? - porady finansowe

To, czy w ogóle otrzymasz kredyt zależy od Twojej historii kredytowej i oceny Twojego profilu kredytowego dokonanej przez bank (jak spłacałeś inne kredyty, gdzie mieszkasz, ile masz lat, czy masz rodzinę itd.). Od tej oceny zależy też wysokość oprocentowania kredytu oraz prowizji, czyli to, czy będzie on tani – taka ocena ma miejsce również w przypadku kredytu samochodowego.

Większość instytucji finansowych w Polsce obecnie ustala cenę kredytu (wysokość oprocentowania oraz prowizji) dla indywidualnego klienta na podstawie jego profilu kredytowego/ryzykowego – jest to mechanizm nazywany polityką risk-based pricing.

Poszczególne instytucje ustalają właściwe sobie mechanizmy i politykę oceny ryzyka, czyli tzw. karty scoringowe. Stanowią one tajemnicę, której bank nie wyjawia nikomu na zewnątrz, w tym również serwisowi finansowysupermarket.pl (dlatego nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że cena kredytu w banku nie będzie różniła się od ceny prezentowanej w finansowysupermarket.pl oraz że przesłany wniosek na pewno zostanie w danym banku zaakceptowany). Niemniej jednak większość banków buduje karty scoringowe, opierając się na tych samych lub podobnych kryteriach (możesz to zobaczyć, np. porównując pytania we wnioskach kredytowych różnych banków –są one bardzo podobne). Wykorzystując nasze doświadczenie w tym obszarze, zbudowaliśmy kalkulator indywidualnego porównania. Z jego pomocą ocenisz swój profil kredytowy, sprawdzisz, gdzie masz największe szanse otrzymania kredytu oraz jakie oprocentowanie, prowizje oraz pozostałe warunki kredytowe zaproponuje Ci bank, w którym będziesz wnioskował o kredyt. Poszczególne instytucje ustalają właściwe sobie mechanizmy i politykę oceny ryzyka, czyli tzw. karty scoringowe. Stanowią one tajemnicę, której bank nie wyjawia nikomu na zewnątrz, w tym również serwisowi finansowysupermarket.pl (dlatego nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że cena kredytu w banku nie będzie różniła się od ceny prezentowanej w finansowysupermarket.pl oraz że przesłany wniosek na pewno zostanie w danym banku zaakceptowany). Niemniej jednak większość banków buduje karty scoringowe, opierając się na tych samych lub podobnych kryteriach (możesz to zobaczyć, np. porównując pytania we wnioskach kredytowych różnych banków –są one bardzo podobne). Wykorzystując nasze doświadczenie w tym obszarze, zbudowaliśmy kalkulator indywidualnego porównania. Z jego pomocą ocenisz swój profil kredytowy, sprawdzisz, gdzie masz największe szanse otrzymania kredytu oraz jakie oprocentowanie, prowizje oraz pozostałe warunki kredytowe zaproponuje Ci bank, w którym będziesz wnioskował o kredyt.

Pamiętaj, że profil nadany Ci przez finansowysupermarket.pl nie oznacza, że nie możesz ubiegać się o oferty przeznaczone dla innego profilu. Zatem jeśli Twój profil kredytowy jest „dobry”, możesz spróbować aplikować o któryś z produktów dla profilu „bardzo dobry”, zawierającego oferty z najniższym oprocentowaniem i prowizją na rynku. Musisz jednak mieć świadomość, że masz mniejsze szanse otrzymania kredytu na takich warunkach.

Używając indywidualnego porównania, zyskujesz dodatkowo bardzo ważną rzecz, o której często zapominają lub po prostu nie wiedzą klienci banków – unikasz odnotowania złożenia wniosku o kredyt w Twojej historii kredytowej. Za każdym razem bowiem, kiedy chcesz poznać ofertę banku i składasz w nim wniosek kredytowy, oprócz tego, że zajmuje Ci to dużo czasu, to – co najważniejsze – bank odnotuje na Twojej historii kredytowej każdy przesłany wniosek kredytowy jako „szuka kredytu”. Wielokrotne przesłanie wniosku kredytowego zostanie odnotowane i w przyszłości może zmniejszyć Twoje szanse otrzymania kredytu w wybranym banku. Indywidualne porównanie oferowane przez finansowysupermarket.pl jest wewnętrznym narzędziem i nie zostawia śladu na Twojej historii kredytowej!