Zadzwoń do nas!

12345 20 02

Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora

Raty równe czy malejące? - porady finansowe

Czym różnią się od siebie te dwie możliwości spłacania rat?

Rata malejąca charakteryzuje się tym, że część kapitału w niej spłacana jest stała, a odsetki – coraz niższe. Natomiast rata stała (annuitetowa) cechuje się tym, że suma spłacanego kapitału i odsetek jest zawsze stała (maleje wysokość raty odsetkowej, a wzrasta wysokość raty kapitałowej).

W wypadku rat malejących wysokość pierwszej raty jest najwyższa w całym okresie kredytowania. A więc w czasie, gdy ponosimy przeważnie dodatkowe koszty związane z nabytą nieruchomością, płacimy najwyższą ratę. Jednak decyzja o wyborze rat malejących pozwala nam w większej części spłacać to, co w kredycie najważniejsze, czyli kapitał kredytu. Spłata kapitału w wypadku rat równych następuje wolniej, czyli suma odsetek, które oddamy bankowi jest wyższa. Co zatem wybrać?

Nasza rada

Najczęściej uwzględnianym przy wyborze rodzaju raty czynnikiem jest zdolność kredytowa. Niezależnie od sposobu oceny zdolności kredytowej przez bank, na koniec zawsze liczy się wysokość raty, jaką możemy płacić. Ta z kolei jest zawsze niższa w wypadku rat równych. Oznacza to możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu. Jeśli masz problemy ze zdolnością kredytową, wnioskując o określoną kwotę kredytu, wybierz raty równe: zwiększy to Twoje szanse na jej uzyskanie. Ponadto raty równe sugerujemy tym, którym zależy na stabilnej i stałej kwocie spłaty uwzględnianej w comiesięcznym domowym budżecie. Raty równe polecamy również osobom o stałych i pewnych dochodach. Wysokość rat możesz porównać, korzystając z porównywarki kredytów - https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.
Jednak jeżeli planujesz wcześniejsze spłacenie kredytu, zastanów się nad wyborem rat malejących. Będziesz mieć wówczas pewność, że oddasz bankowi mniej odsetek. Wybór rat malejących proponujemy też osobom, których obecny dochód jest wysoki, ale przewidują one, że w przyszłości może on być niższy, np. z powodu przejścia na emeryturę.