Zadzwoń do nas!

12345 20 02

Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora

Oprocentowanie kredytu - porady finansowe

Kredyty hipoteczne są z reguły kredytami o zmiennej stopie procentowej, co oznacza, że oprocentowanie zmienia się w okresach ustalonych przez bank w umowie kredytowej. Oprocentowanie kredytów hipotecznych stanowi sumę marży banku oraz zmiennej stopy referencyjnej.

Marża banku jest ustalana przez bank. Jej wysokość jest różna dla poszczególnych banków (zależy od polityki cenowej banku, wskaźnik LTV). Możesz ją negocjować przed podpisaniem umowy kredytowej – im niższa, tym mniejsze odsetki będziesz płacił. Po podpisaniu umowy marża banku jest stała i trudno wynegocjować jej obniżenie.

Stopy referencyjne to drugi element, na podstawie którego banki ustalają oprocentowanie Twojego kredytu. Jest to oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze: WIBOR dla kredytów w PLN, LIBOR oraz EURIBOR dla kredytów walutowych. Stawki te ulegają okresowym wahaniom, co powoduje jednocześnie zmianę oprocentowania Twojego kredytu. Każdy bank indywidualnie stosuje stopę referencyjną, która brana jest do ustalenia oprocentowania kredytu.

Skorzystaj z porównywarki finansowej direct.money.pl.

Ustalając oprocentowanie dla kredytu hipotecznego, bank sumuje swoją marżę oraz ustaloną stopę referencyjną (WIBOR, LIBOR, EURIBOR za okres trzech lub sześciu miesięcy, w zależności od banku). Daje to stawkę oprocentowania, według którego bank liczy odsetki od Twojego kredytu. Im niższe oprocentowanie, tym niższa rata miesięczna.

Porównanie kredytów hipotecznych w finansowysupermarket.pl uwzględnia wysokość marży oraz stopy referencyjne ustalone przez poszczególne banki.

Nasza rada

Nie masz wpływu na wysokość stóp referencyjnych (WIBOR, LIBOR, EURIBOR), ale możesz negocjować wysokość marży ustalonej przez bank – jeżeli nie zrobisz tego przed podpisaniem umowy kredytowej, to później bank raczej nie będzie skłonny do jej obniżenia.