Kredyt hipoteczny a umowa przedwstępna - porady finansowe

Planując zakup nieruchomości, powinieneś pamiętać, że bardzo istotnym etapem ubiegania się o kredyt hipoteczny jest umowa przedwstępna kupna-sprzedaży. Umowa taka może być zawarta w dwóch formach:

  • umowy cywilnoprawnej – jej zasady reguluje kodeks cywilny; można ją spisać nawet długopisem na zwykłej kartce papieru,

  • w formie aktu notarialnego – w tej formie musi być zawarta również ostateczna umowa kupna-sprzedaży nieruchomości. Inaczej transakcja nie będzie ważna w świetle polskiego prawa.

Dzięki zawarciu umowy przedwstępnej, dokonujesz swoistej „rezerwacji” nieruchomości, którą chciałbyś kupić. Pozwala Ci to również na rozpoczęcie procesu kredytowego w wybranym banku, gdyż wskazujesz konkretną nieruchomość. Na tej podstawie bank może ustalić jej wartość, a następnie wysokość kredytu.

Nasza rada

Pamiętaj - podpisanie umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży wiąże się zazwyczaj z zapłatą części ostatecznej ceny nieruchomości w formie zadatku lub zaliczki. Jest to zwykle do 10% tej ceny.

Oczywiście możesz nabyć nieruchomość bez konieczności wcześniejszego podpisania umowy przedwstępnej. Jednak jeśli nie posiadasz całej kwoty przeznaczonej na zapłatę za nabywaną nieruchomość i planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, umowa przedwstępna kupna-sprzedaży jest podstawowym i obowiązkowym dokumentem, który musisz dostarczyć bankowi.

Wybór formy umowy przedwstępnej zależy głównie od tego, jaki poziom ryzyka „nie dojścia transakcji do skutku” jesteś w stanie zaakceptować. W wypadku gdy jako kupujący chcesz mieć pewność, że nie stracisz możliwości zakupu wybranej nieruchomości tylko dlatego, że ktoś zaproponuje sprzedającemu wyższą cenę, sugerujemy Ci wybór aktu notarialnego jako formy umowy przedwstępnej. Atrakcyjne lokale czy działki są stale poszukiwane przez inwestorów lub innych kupujących gotowych zapłacić wyższą cenę niż zapisana w umowie przedwstępnej, sporządzonej w formie umowy cywilnoprawnej.

Jednak z punktu widzenia osoby planującej zakup nieruchomości za środki pochodzące z kredytu hipotecznego  musisz wziąć pod uwagę sytuację, w której nie otrzymasz kredytu (aby tego uniknąć sprawdź kredyty hipoteczne w TotalMoney.pl). Wtedy jeżeli umowa przedwstępna podpisana jest w formie aktu notarialnego, musisz ostatecznie kupić daną nieruchomość, czyli za nią zapłacić. W przeciwnym razie sprawa może zakończyć się w sądzie procesem o odszkodowanie.