Zadzwoń do nas!

12345 20 02

Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora

Uporządkuj swoje finanse - kredyt konsolidacyjny - porady finansowe

Popularnym ostatnio produktem bankowym pozwalającym na zamianę kilku rat w jedną niższą ratę miesięczną jest kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony (nie ma zabezpieczenia w postaci hipoteki, dlatego jest zakwalifikowany jako kredyt konsumpcyjny). Dzięki niemu Twoje dotychczasowe zadłużenie w postaci:

  • kredytów gotówkowych,

  • kredytów ratalnych,

  • kredytów samochodowych,

  • limitów na kontach kredytowych,

  • limitów na kartach kredytowych

może zostać skupione w jednym banku jako kredyt konsolidacyjny. Oznacza to często niższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego w porównaniu z oprocentowaniem poszczególnych produktów, które są przedmiotem konsolidacji – niższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego daje oszczędność na racie miesięcznej. Niższa rata miesięczna wynika też z wydłużenia okresu kredytowego. Jeśli obecnie spłacasz 10 000 PLN kredytu przez okres 36 miesięcy, a następnie skonsolidujesz ten kredyt i okres kredytowania wynosi 48 miesięcy, to zmniejszeniu ulegnie również Twoja rata miesięczna.

Korzystanie z kredytu konsolidacyjnego wymaga jednak ostrożności: niższa rata miesięczna i ewentualnie dodatkowa kwota kredytu nie oznacza wcale, że będziesz miał nagle więcej pieniędzy, a Twoje zobowiązania nagle zmniejszą się lub znikną. Pamiętaj, że bank nie zapomniał o kredycie, który miałeś spłacić. Cały czas jesteś mu winien tyle samo lub nawet więcej (jeżeli zdecydowałeś się podczas konsolidacji na dodatkową kwotę kredytu) i będziesz musiał cały kredyt spłacić. Niższa rata miesięczna, wynikająca z dłuższego okresu kredytowania, może oznaczać również wyższy koszt całkowity kredytu. Pamiętaj, iż dłuższy okres to jednak wyższe odsetki, które musisz spłacić w banku.

Nasza rada

Jeżeli korzystasz z oferty kredytu konsolidacyjnego, nie traktuj tego jako zmniejszenia Twoich zobowiązań względem banku. Unikaj korzystania ponownie z kilku produktów bankowych (kredytów) jednocześnie, ponieważ może to oznaczać powrót do punktu wyjścia i pogorszenie Twojej sytuacji finansowej oraz zdolności regulowania zobowiązań wobec banku.