Zadzwoń do nas!

12345 20 02

Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora

Ubezpieczenie kredytu - porady finansowe

Ubezpieczenie kredytu jest jednym ze źródeł znacznej części przychodów banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Mimo to istnieje kilka pozytywnych aspektów ochrony ubezpieczeniowej jako dodatkowego elementu kredytu konsumpcyjnego. Ubezpieczenie daje poczucie bezpieczeństwa w chwili, gdy zachorujesz lub utracisz pracę. Jest ważne, gdy zdarzy się wypadek lub w przypadku śmierci. Z drugiej strony opłaty ubezpieczeniowe są drogim produktem, za który płacisz tylko i wyłącznie Ty jako kredytobiorca, gdyż cała kwota ubezpieczenia jest doliczana do kwoty kredytu. Zatem gdy już zdecydujesz się na ubezpieczenie, upewnij się, że kwalifikujesz się do warunków ubezpieczenia oraz że spełnia ono Twoje oczekiwania.

Nasza rada

Przemyśl dokładnie, czy potrzebujesz ubezpieczenia. Kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie składki ubezpieczeniowej (do których wpłacania namawia Cię doradca bankowy) daje przez okres kilku lat pokaźną sumę, którą zapłacisz wraz z ratą kredytową.
Jeżeli już zdecydujesz się na ubezpieczenie, sprawdź dokładnie warunki oferowane przez dodatkowe ubezpieczenie zawarte w kredycie konsumpcyjnym. Zwróć uwagę na zapisy, takie jak np.: „Umowa rozwiązuje się (lub: ochrona nie jest udzielana) w przypadku braku płatności kolejnej raty składki”, skutkujące tym, że najmniejsze opóźnienie w płatności (z powodu braku środków na koncie, przy poleceniu przelewu czy zapomnienia o kolejnej płatności) powoduje brak ochrony ubezpieczeniowej.
Możesz również poszukać tańszego ubezpieczenia od tego, które proponuje Ci bank. Jeżeli ubezpieczenie jest obowiązkowe, czyli jest traktowane jako zabezpieczenie kredytu (sytuacja bardzo często w polskich bankach), spróbuj sam przedstawić alternatywne zabezpieczenie, np. poręczyciela kredytu, jeśli bank dopuszcza taką możliwość.