Zadzwoń do nas!

12345 20 02

Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora

RRSO - rzeczywista roczna stopa oprocentowania - porady finansowe

Dla porównania ofert kredytowych różnych banków został wprowadzony wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), zwany w skrócie wskaźnikiem oprocentowania rzeczywistego. Jest to wyrażony procentowo koszt kredytu, obejmujący wszystkie opłaty i prowizje ponoszone przez kredytobiorcę w związku z zaciągnięciem kredytu.

Do obliczenia tego wskaźnika brane jest pod uwagę oprocentowanie nominalne i dodatkowe opłaty związane z udzieleniem kredytu. Wskaźnik RRSO liczy się dla konkretnej kwoty, okresu kredytowego, oprocentowania oraz uwzględniając dodatkowe opłaty, które musi ponieść kredytobiorca w związku z otrzymaniem kredytu. Problemem pojawiającym się w chwili, gdy chce się porównać RRSO dla różnych banków jest fakt, że ubezpieczenie kredytu nie jest najczęściej zaliczane do kosztów kredytowych (chociaż niektóre banki wliczają ubezpieczenie do RRSO), a jest ono bardzo często wymagane przy tego rodzaju kredytach i stanowi dodatkowe miesięczne koszty dla klienta. Trudno również porównywać wskaźnik, który może być różnie interpretowany przez banki (np. niektóre banki, podając RRSO, doliczają ubezpieczenie, a inne nie).

Nasza rada

Porównanie nominalnego oprocentowania i wskaźnika RRSO przy poszczególnych kredytach konsumpcyjnych jest bardzo ważne, niemniej jednak powinieneś również zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe opłaty i koszty związane z udzieleniem kredytu. Skorzystanie z oferty kredytów konsumpcyjnych nie jest wcale takie proste, jak przedstawiają to banki.
Porównaj wysokość raty miesięcznej, którą będziesz płacił, bowiem jest to wyznacznik Twojego miesięcznego obciążenia. Zanim udasz się do banku, skorzystaj z porównywarki kredytów gotówkowych, np. na totalmoney.pl. Na miejscu pytaj o rzeczy, o których często doradcy bankowi niezbyt chętnie mówią, takie jak: prowizja, opłata przygotowawcza, dodatkowe opłaty w trakcie trwania kredytu, ubezpieczenie kredytu. Nie bój się zapytać o interesujące Cię sprawy, szczególnie zaś te napisane drobnym drukiem. Przed spotkaniem z doradcą bankowym przygotuj sobie zestaw pytań, na które powinien Ci on odpowiedzieć. Sprawdź na przykład, czy możesz negocjować wysokość prowizji lub oprocentowania z bankiem: nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli nie zapytasz, z całą pewnością tego nie dostaniesz! Pamiętaj, że doradca bankowy pozostaje do Twojej dyspozycji i jego zadaniem jest Ci pomoc.