Zadzwoń do nas!

12345 20 02

Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora

Płacisz kartą kredytową, ale zawsze spłacasz całe miesięczne zadłużenie na karcie - porady finansowe

Używasz karty głównie do zakupów i płacenia nią za usługi? Korzystasz z limitu na karcie kredytowej, ale zawsze spłacasz limit, nie przekraczając okresu bezodsetkowego? Jeśli tak, to nie jest dla Ciebie istotne oprocentowanie limitu kredytowego. Oczywiście pod warunkiem, że z Twoją kartą wiąże się okres bezodsetkowy. Jeżeli bowiem posiadana przez Ciebie karta nie ma okresu bezodsetkowego, niezależnie od tego, kiedy spłacasz limit kredytowy, zapłacisz od niego odsetki.

Nasza rada

Szukając karty kredytowej dla siebie, wybieraj karty z długim okresem bezodsetkowym, bez opłaty za wydanie lub bez opłaty miesięcznej za jej używanie. Spłata kredytu w okresie bezodsetkowym powoduje, że nie zapłacisz odsetek, więc wysokość oprocentowania limitu kredytowego nie ma dla Ciebie większego znaczenia.
Jeżeli w miesiącu dokonujesz swoją kartą dużej liczby transakcji, zwróć uwagę na program promocyjny lub program cash back. Sprawdź również, czy istnieje możliwość przypomnienia o upływającym terminie płatności (SMS, e-mail). Dla pewności możesz ustanowić dla karty polecenie zapłaty (direct debit), w ramach którego każdego miesiąca Twój limit kredytowy zostanie automatycznie spłacony środkami z konta.
Ustanawiając direct debit, pamiętaj jednak, aby przeczytać uważnie na swojej umowie kartowej ustalenia dotyczące tzw. hierarchii płatności. Bardzo często są one zapisane drobnym drukiem, a są bardzo ważne. Zdarza się, że jeśli masz na karcie np. promocyjne oprocentowanie limitu w ramach balance transfer (promocyjne oprocentowanie dla kwoty kredytu przeniesionej z innej karty kredytowej), a dodatkowy limit jest oprocentowany standardowo, to bank sprytnie Twoją miesięczną spłatę zaksięguje w pierwszej kolejności w ramach limitu balance transfer, a nie limitu standardowego. Tymczasem korzystniejsze byłoby dla Ciebie, aby spłata zmniejszyła limit dodatkowy, bo za limit w ramach balance transfer w tym przykładzie i tak nic nie płacisz.
Zawsze pytaj o rzeczy, których nie jesteś pewien i nie daj się zbyć sprzedawcy. Jeżeli tego nie zrobisz, dołączysz do klientów stanowiących dodatkowe, łatwe źródło dochodu dla banków. Korzystając z ofert promocyjnych, zapytaj, do kiedy obowiązują warunki promocji – w przypadku kart kredytowych często jest to tylko pierwszy rok używania, w kolejnym możesz już sporo za swoją kartę zapłacić.