Zadzwoń do nas!

12345 20 02

Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora

Limit kredytowy - co powinieneś o nim wiedzieć? - porady finansowe

Wysokość limitu karty kredytowej zależy od zdolności kredytowej, określanej przez bank indywidualnie dla każdego klienta. Spłata zadłużenia limitu kredytowego odbywa się co miesiąc na podstawie przygotowanego i wysłanego przez bank (w formie papierowej lub coraz popularniejszej formie elektronicznej) zestawienia transakcji. Każdego miesiąca w określonym terminie, czyli dniu ustalonym przez bank w umowie do karty kredytowej, musisz spłacić przynajmniej minimalną kwotę spłaty. Z reguły banki określają wysokość tej kwoty w momencie podpisania umowy karty kredytowej i najczęściej wynosi ona od 4% do 10% wysokości zadłużenia.

Odsetki od wykorzystanego limitu kredytowego naliczane są w momencie, w którym nie spłacisz całego zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym. Okres bezodsetkowy wynosi, w zależności od banku, od 45 do 60 dni. W tym czasie możesz korzystać z darmowego kredytu (przy spłacie całej kwoty zadłużenia w okresie bezodsetkowym bank nie naliczy Ci odsetek). Jeśli nie uda Ci się spłacić całego wykorzystanego limitu kredytowego w okresie bezodsetkowym, bank naliczy odsetki nie od kwoty przyznanego limitu kredytowego, ale tylko od kwoty, której nie udało Ci się spłacić.

Nasza rada

Pamiętaj! Korzystając z limitu kredytowego karty kredytowej, płacąc kartą za zakupy lub wypłacając pieniądze z bankomatu, powiększasz swoje zadłużenie oraz zmniejszasz kwotę dostępnego limitu dla kolejnych transakcji.