Jak bank liczy okres bezodsetkowy? - porady finansowe

Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Zawierając umowę kredytową, powinieneś zwrócić uwagę na dwie ważne informacje: dzień generowania zestawienia transakcji (wyciąg) oraz liczbę dni, w ciągu których musisz spłacić całe zadłużenie, aby skorzystać z okresu bezodsetkowego.

Karta kredytowa rozliczana jest w okresach miesięcznych. Załóżmy, że dzień generowania wyciągu przypada zawsze na 6 dzień miesiąca (czyli na tym zestawieniu znajdą się wszystkie transakcje wykonane przez Ciebie do 6 dnia danego miesiąca włącznie – w naszym przykładzie do 6 kwietnia włącznie), a bank daje Ci 20 dni na spłatę zadłużenia.

Jeśli dokonasz płatności kartą 7 dnia miesiąca (np. 7 kwietnia, czyli po wygenerowaniu kwietniowego wyciągu 6 kwietnia), operacja ta zostanie uwzględniona na zestawieniu transakcji wygenerowanym 6 dnia następnego miesiąca (czyli na zestawieniu transakcji z 6 maja). Od tego dnia masz jeszcze 20 dni na uregulowanie należności. Sumując 30 dni (czas, który mija od wykonania transakcji do wygenerowania wyciągu) oraz 20 dni na spłatę zadłużenia, otrzymujesz 50 dni okresu bezodsetkowego. W naszym przykładzie dla transakcji dokonanej 7 kwietnia okres bezodsetkowy kończy się 26 maja.

Jeżeli jednak dokonałbyś płatności kartą 6 dnia miesiąca (czyli np. 6 kwietnia), transakcja od razu pojawi się na wygenerowanym zestawieniu transakcji (bowiem tego samego dnia w naszym przykładzie bank generuje zestawienie transakcji) i aby skorzystać z okresu bezodsetkowego, będziesz musiał spłacić całe zadłużenie w ciągu 20 dni (czyli do 26 kwietnia w naszym przykładzie).

Nasza rada

Pamiętaj! Okres bezodsetkowy jest „ruchomy” – nie zaczyna się od momentu, w którym dokonujesz transakcji. Jego długość zależy od daty generowania przez bank zestawienia transakcji oraz dnia dokonania transakcji. Bardzo często jednak klienci nie są świadomi tego faktu i płacą odsetki od transakcji dokonywanych za pomocą karty kredytowej. Oferty kart kredytowych różnych banków oraz długość okresu odsetkowego sprawdzisz np. w porównywarce. Są bowiem przekonani, że jeśli mają 50 dni okresu bezodsetkowego, to od momentu dokonania płatności kartą przez 50 dni nie będą płacić odsetek. Nic bardziej mylnego! Długość okresu bezodsetkowego zależy od daty generowania zestawienia transakcji oraz dnia dokonania transakcji – czyli dla pewnych transakcji może to być maksymalna liczba dni okresu bezodsetkowego, dla innych – już tylko kilka dni.
Zwróć uwagę na to, kiedy kończy się okres bezodsetkowy przypisany do Twojej karty. Reklamowany przez banki okres bezodsetkowy, np. 60 dni, nie oznacza wcale, że od momentu transakcji masz 60 dni na spłacenie kredytu i przez ten czas bank nie będzie naliczał odsetek. Oznacza to, że od rozpoczęcia okresu bezodsetkowego (czyli daty generowania wyciągu) w ciągu 60 dni możesz korzystać z nieoprocentowanego kredytu.